Olumsuz Düşünen İnsanların Kendilerininde İnandığı Yalanları

0

Hayat denen bu sahada olumsuz düşünen ve bunları etrafına yayan insanlarla karşılaşacaksınız. Önemli olan bu insanların kendilerinin bile inandığı bu yalanlara inanıp inanmamanızdır. İşte Negatif insanlar ve yalanları

Yalanlar mutluluğunuzu çalar, sizi etkiler ve sonucunda hayatınızda iyileştirilmesi zor yaralar açarlar.

“Neyi yanlış yaptığını biliyorum.”

Bir insan ile konuştuğunuz sırada başlıktaki cümleyi duyduğunuz aşama oldukça önemlidir. Bir kişi daha birinci veya ikinci görüşmenizde size “Senin neden başarılı olamadığını biliyorum.” derse büyük olasılıkla yalan söylüyordur. Düşünceleri doğru veya yanlış olsa bile bunu farklı bir şekilde teyit etmelisiniz. Başka birine bu söylemi iletmeli ve doğruluğunun peşinde koşmalısınız. Kendinize inanmalı ve vicdanınızı temiz tutmalısınız. Sizin hayatınıza yeni dahil olmuş birisi asla sizin nerede yanlış yaptığınızı bilemez.

“Bunu, şunu yapmalısın yoksa başarısız olacaksın.”

Diğer klasik yalanlardan bir tanesi. Bu basit bir yalandır çünkü kimse başkasının takip ettiği yolu takip ederek başarıya ulaşamaz. Aynı başarıya ulaşmak için denenmesi gereken birçok farklı yol vardır ve takip edeceğiniz yolların hepsi size özeldir.

Bu yalana kanmadan yolunuza devam edin. Ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmaya ve denemeye devam edin. Kısa bir süre sonra zaten nerede hata yaptığınızı kendiniz bulabilirsiniz.

“Hazır değilsin.”

Özlü söz gibi bir yalan. Birisi bunu size söylüyorsa ve ortada bir grup falan varsa size istemiyor ancak dolaylı bir şekilde yalan söylemeyi tercih ediyor demektir. İnsan asla her şeye hazır olamaz. Herkesin başlangıç için bir şansa ihtiyacı vardır ve herkes yola belirli bir noktadan başlar.

Şansınızı başkasının eline bırakmak yerine kendiniz oluşturmaya çalışın. Sadece deneyin. Başarısız olsanız bile bir şey kaybetmezsiniz. Tecrübe sahibi olursunuz ve bir sonraki denemede daha sağlam adımlar atarsınız.

Ancak unutmayın, “hazır olmamak” sürekli antrenman ve çalışma gerektiren koşullarda bir yalan değildir. Bir şeyleri başarabilmek için çok çalışmanız veya yapmanız gereken birçok şey varsa ve siz bunları yapmıyorsanız gerçekten hazır değilsiniz demektir.

“Aşk bir yalandır.”

Aşk bir yalan olsaydı bizler daima kötülükle uğraşan canlılar olurduk. İnsanlar aşkın acı çektirdiğini çok sık dile getirirler. Bu düşüncelere aldırış etmeyin, bunun yerine onlara yardımcı olmaya çalışın.

Bazı durumlarda aşk gerçekten acıya dönüşebilir. Aşk acı çektirir, dert olur, çile olur ancak asla farklı bir yöne sapmayı düşünmeyin. Eğer farklı yöne saparsanız umutsuzca bir iş yapmış olursunuz ve kendinizi bataklığa doğru yönlendirirsiniz.

“İşe yaramazsın.”

Hayır, işe yaramaz değilsiniz. Beş duyu organınız var, bir beyniniz ve bir kalbiniz var. Düşünme şansına sahipsiniz ve fiziksel olarak düşündüklerinizi destekleyebilirsiniz. Bunların yapabilecek kapasiteye sahipsiniz!

Bu durumda nasıl işe yaramaz olabilirsiniz? Birçok farklı yönden işe yarar olabilirsiniz ancak yalancı insanların düşündüğü yönden işe yaramaya bilirsiniz. Bunu size söyleyen kişiler dar görüşlü ve sinirli kişilerdir. Bu onların problemi, sizin değil.

“Mutlu olmak için kesinlikle şunu, bunu yapmalısın.”

Okula gidin, yüksek geliri olan bir işe girin, evlenin, para sahibi olun, arabanız olsun, eviniz olsun, tatil yapın, şunu alın, bunu alın, şöyle yapın, böyle yapın…

Mutlu olmak için bunlara ihtiyacınız yok! Hayatınızda yer alan her şeyden mutlu olabilirsiniz. Mutlu olmak için kesinlikle bir şeyler yapmanızın gerektiği koca bir yalandır. Bir şeyi yapmak istediğiniz halde yapamıyorsanız doğal olarak mutsuz olursunuz. Diğerlerinin bu konuda ne düşündüğünü işte bu yüzden göz ardı etmelisiniz çünkü onlar sizi mutlu eden şeylerin ne olduğunu asla bilemezler.

“Bunu başkası için yapmam kıymetini bil.”

Bu genellikle bir takım ticari durumlarda geçerli bir yalandı. Bir kişi sizin için bir iş yapacaksa bu cümleyi defalarca dile getirebilir. Bu cümle sizi mutlu edebilir ancak ortada bir neden yoksa bunu söylemeye pek gerek yoktur. Bu cümleden sonra yine çeşitli yalanlar gelecektir. İşin ucunda para varsa önce bu yalanı, ardından büyük olasılıkla ikinci maddedeki yalanı duyarsınız.

“Aptalsın.”

Birçok insan kendisini düzeltecek birçok kusura sahip olabilir. Ancak kimse aptal değildir. Sizin aklınızı sorgulamaya çalışanlar olursa asla bunu yapmalarına izin vermeyin. Kendi yolunuza bakın. Soru sormaya devam ettiğiniz sürece bir şeyler öğrenmeye devam edersiniz ve asla aptal olmazsınız.