Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?

  Boy 7 pulling silly face tik - 1321 tik - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur? tik - 1321 tik - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?İstemdışı gerçekleşen kas kasılmalarının tümüne tik denir.Çoğu zaman rahatsız edicidir ve ani gerçekleşir. Psikolojik rahatsızlık olarak da adlandırılmaktadır. Sürekli tekrarlanan hareketler bir süre sonra vücutta bağımlılık yapmakta ve insan bu hareketlere karar verememektedir. Aşırı heyecan, korku ya da duygusal bunalımlar en büyük nedenleridir. Oluşum süreci ise kişiye bağlı olarak değişir.Sıkı disiplinde yetişen çocuklar ve fazlasıyla bunalan bünye sorunlara bu şekilde tepki vermektedir.Küçük yaşta başlayan bu kasılmalar daha sonra alışkanlık haline gelir ve önüne geçilemez bir hal alır.

  Sık tekrarlanan kasılmaların bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  * Sürekli olarak göz kırpma eylemi

  * Yanak adelelerinde oluşan kasılmalar

  * Gerekmediği halde sık sık burun çekme ve hızlı nefes alıp verme

  * Parmak çıtlatmak

  * İstemsiz yutkunma ve tükürme

  * Gözler farklı yönlere hareket ettirme

  * Kulakları oynatmak ve kaşları sık sık indirip kaldırmak…

  Hastalık olarak görülmemekle birlikte tedavisi de insanın kendisindedir. Psikolojik bir rahatsızlık aşamasına gelmediği sürece kişi kendini kontrol ederek şartlandırabilir ve bu huyundan vazgeçebilir.

  Nedenleri Nelerdir?

  orjinal__cocugunda-tik-bozuklugu-olan-aileler-neler-yapabilir__23_11_2011__18_53_40 tik - orjinal cocugunda tik bozuklugu olan aileler neler yapabilir 23 11 2011 18 53 40 - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur? tik - orjinal cocugunda tik bozuklugu olan aileler neler yapabilir 23 11 2011 18 53 40 - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?

  Küçük yaşlarda aile tarafından disipline edilen çocuklar genellikle bu şekilde tepki vermeyi tercih ediyor.Baskı altında ya da yasaklarla büyütülen çocuklarda görülme olasılığı daha yüksek, bunun yanı sıra duygularını saklayan ya da belli edemeyen çocuklarda da bu oran çok fazla ancak genel anlamda tik’in oluşma nedeni,korku,baskı,engeller ve kısıtlamalar… Herhangi bir tepkiden korkan ve bunu alışkanlık haline getirmiş birey bu alışkanlığı sürekli hale getiriyor ve tepkilerini bu şekilde ortaya koymaya başlıyor.Küçük yaşlarda korkutulmuş ya da darbe almış çocuklarda en küçük ses ya da harekette bu belirtiler ortaya çıkıyor ek olarak taklit yeteneği fazla olan çocuklarda da alışkanlık haline gelen kasılmalar baş gösteriyor.

  Nasıl Düzeltilebilir?

  tik-tedavisi tik - tik tedavisi - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur? tik - tik tedavisi - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?

  Yapılan baskı ilk olarak ortadan kalkmalıdır ve çocukla daha fazla ilgilenilmeli bunun yanı sıra onun istekleri yerine getirilmelidir.Doktor gözetiminde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemi yoktur.(psikolojik aşamada değilse)Disiplin ve dayatmalar çocuk üzerinde uygulanmamalıdır.Alışkanlıklarından vazgeçebilmesi için özgür hareket etmesi en önemli kuraldır.İçine kapanık bir birey yetiştirmekten uzak durmanız da tavsiye edilir.

  tik - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Şizofreni Hastalığı Konusunda Kapsamlı Bir Söyleşi

  Kurallara uyumsuzluğu, temayülleri hiçe sayması, görüntüsünün dağınıklığı ile dikkat çeken şizofrenler...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  tik - BEY N VE HAFIZA - Önemli Bir Sorun: Tik Nedir ve Neden Oluşur?

  İletişimde kalın!

  75,924BeğenenlerBeğen
  187,919TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et