Orta Yaşlarda Unutkanlık Belirtisi

  unutmak - unutmak - Orta Yaşlarda Unutkanlık Belirtisi - unutmak - Orta Yaşlarda Unutkanlık BelirtisiOrta yaşlarda unutkanlık gibi şikayetlerle kendini gösteren bir hastalık vardır ki, bir çok hastalık ile karışabilir ve adı da NORMAL BASINÇLI HİDROSEFALİDİR.
  Ülkemizde sanıldığından daha fazla görülür ve bu hastalar, harekette yavaşlama şikayeti  ön plandaysa, Parkinson, unutkanlık ön plandaysa demans veya  idrar kaçırma fazla ise mesane bozukluğu tanıları ile tedavi edilmeye çalışılırlar.
  Bu hastalığın sebebi beyindeki sıvı miktarının artmasıdır.Beyindeki sıvı miktarının artmasına bağlı olarak hastada once hafif şiddette demans yani bunama başlar.Daha sonra hastanın yürüyüşü  bozulmaya başlar  ve hatta yürüyüş bozukluğu bazen tek başına olabilir ve hastalar doktora bu şikayetle başvurur.Hastalık  ilerledikçe  hastaların hareketleri Parkinson hastalığı gibi olur. İleriki dönemlerde hastanın dengesi bozulur ayakta durma ve oturma güçleşir ,hareketler iyice yavaşlar.Hastalık ilerledikçe unutkanlık ve karıştırmalar iyice artar.Bu şikayetlere ek olarak idrar kaçırma da tabloya eklenir.
  Hastalığa tanı beyin MR ile konur.Tedavi prensibi beyindeki sıvı miktarını azaltmaya yöneliktir.Zamanında yakalanmış hastalarda, tedavi genellikle şifa ile sonuçlanır.İleri dönemlerde ise tedavi mutlaka bir yarar sağlar.Eğer sıvı miktarı fazla değil ise hastaya tıbbi tedavi uygulanır ve takip edilir. Beyindeki sıvı miktarı fazla ise hastaya shant operasyonu  uygulanır.Bu operasyonda  hastanın beynindeki sıvı bir boru aracılığı ile karın boşluğuna boşaltılır.Ve shant orda kalır ve fazla sıvıyı devamlı boşaltma işlevini gerçekleştirir.Bu operasyondan sonra  takılan shantın devamlı doktor tarafından  takip edilmesi  gerekir.Operasyondan sonra  beyindeki sıvı miktarı azalacağı için hastanın şikayeti tam veya kısmen geçer.
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Orta Yaşlarda Unutkanlık Belirtisi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yapıcı Eleştiri Nasıl Yapılır? İşte Güzel Bir Eleştiri Hikayesi

  Eleştiri yapmak ve eleştiriye açık olmak bir sanattır. Bu hikayede nasıl...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Orta Yaşlarda Unutkanlık Belirtisi

  İletişimde kalın!

  75,868BeğenenlerBeğen
  187,842TakipçilerTakip Et
  235TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et