Cuma, Mayıs 29, 2020

Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama

Editör Önerileri

Tom Hanks Lider Olmanın İnceliklerini Anlattı

Lider olmak için kararlı olmalısınız İzleyiciyle buluşan Kaptan Phillips filminin başrol oyuncusu Tom Hanks iyi bir lider olmanın inceliklerini anlattı:...

Tatili Kendinize Zehir Etmemek İçin Neler Yapmalısınız?

Tatilinizi yeni bir şehre, kasabaya veya köye yapmayı planlıyorsunuz. Ancak oraya vardığınızda kendinizi bir karmaşa içinde hissediyor ve eğlenceli...

Etkili Bir Telefon Konuşması Nasıl Olmalıdır?

Kimi günler telefonunuz susmak bilmeden defalarca çalar ve sizi çıldırtabilir. Ancak sonradan başınızın ağrımasını istemiyorsanız kendinizi frenleyip konuşmalarınızın dozunu...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Viral Videolar ile Pazarlama markanıza gerçekten nasıl yardım edebilir?

Youtube ve diğer video paylaşım sitelerinde ya da Facebook gibi farklı sosyal platformlarda binlerce görüntülenme alan “viral video”ların artık önemli bir pazarlama stratejisi haline geldiğini görüyoruz. Şüphesiz, video hızlı bir şekilde internetteki en avantajlı ve popüler içerik aracı haline geliyor. Son verilere göre, tüm çevrimiçi (online) içeriklerin %52 si video formatında ve bu trend devam edeceğe benziyor. Milyonlarca insan video’ları oldukça eğlenceli ve bilgilendirici buluyor. Gerçek şu ki günümüzde, potansiyel müşterileriniz sizden video üretimi bekliyor. Eğer bir online pazarlamacı iseniz insanları, işinizi yükseltmeleri için, çekici ve olağandışı video’lar ile beslemelisiniz.

Video, güven inşa etmek ve etkili bir biçimde pazarlama yapmak için belki de sahip olduğumuz en iyi yöntem. Çevrimiçi (Online) video, uzmanlığınızı ve değerinizi çok güçlü ve etkileşimli bir şekilde sergilemenize izin veriyor. Bunu, videonuzun virale dönüşme potansiyeli ile birleştirdiğinizde, video pazarlamanın geleceğin en önemli pazarlama aracı olacağını öngörmek zor olmasa gerek.

Peki, videonuzu nasıl bir viral pazarlama aracına dönüştürebilirsiniz?

Aşağıda, çevrimiçi (online) video uzmanlarının, videolarını hızlı bir şekilde virale dönüştürmek için kullandıkları kesinlikle çok önemli olan bazı temel stratejiler yer alıyor. Bu stratejileri uygularsanız, rakipleriniz karşısında, videolarınızın size belirgin bir avantaj sağlayacağını fark edeceksiniz.

Viral Videonun Gizli Formülü

Milyonlarca insan videoları oldukça eğlenceli ve bilgilendirici buluyor. Eğer bir online pazarlamacı iseniz, insanları online işinizi yükseltmeleri için çekici ve olağandışı videolarla beslersiniz.

Facebook’ta bir gün içinde piyano çalan sevimli kedi videosunu 10 binlerce kişinin “like” etmesi tesadüf mü yoksa viral pazarlama zekasının sonucu mu?

Elbette, yaratıcılık önemli bir faktör ama aynı zamanda online video için, deneme-yanılma yöntemiyle erişilen bir başarı formülü var gibi. En önemli etken tabi “paylaşılabilirlik”. Formülün diğer bileşenleri:

 • Kısa video daha iyidir.
 • Facebook bu işte  iyidir.
 • Paketlenmiş tüketici malları iyi çalışır.
 • Y Kuşağını ve kızları hedefleyin.
 • Amerika’nın doğu yakası bu işe daha duyarlı (bu bizi pek ilgilendirmiyor).

Jolie O’Dell, Mashable’daki yazısında “videonun viralleşmesi, sanattan çok bilimdir” diyor.

1) Çekici girişler, çıkışlar ve çeşitli tasarım ögeleri eklemek:

İçerik kesinlikle çok önemli fakat videolarınız, insanları mutlaka eğlenceli bir yol ile bilgilendirmeli (‘infotainment need’). Video’nuza izleyiciyi yakalayacak, izleyicinin dikkatini çekecek çekici bir giriş eklemek, onu tam olarak ekran başında tutacak hipnotik bir etki yaratabilir.  Aynı şekilde müzik, yer paylaşımı ve çıkış ekranı eklemek de öyle.

Video’nuza ekstra grafik tasarımlar eklemeniz ya da içine “satın al” butonu, “başvuru” formu veya yeni bir web sitesine yönlendirecek bir buton gibi ”Harekete Çağrı” öğeleri yerleştirmeniz video ve mesajınızın viral yayılımına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Akış kesintisi “video ile viral pazarlama”yı güçlendirmek için öğrenebileceğiniz önemli özelliklerden birisidir. İnsanları kendinden geçirerek pür dikkat olmalarını sağlayacak ufak bir şok faktörünü videonuza nasıl entegre edeceğinizi bilmelisiniz. Bu,  kamera açılarını değiştirmeyi, yeni arka planlar patlatmayı ya da izleyici tahmini yaratacak rastgele tuhaf görseller eklemeyi içerir.

2) Gerçekten özgün ve çekici bir mesaj paylaşmak:

Bu, en bilinen nokta gibi görünse de gerçekten çok sık gözden kaçırılan bir konu. Sunduğu mesajın derinliği ve değeri ile gerçekten kendini gösteren çevrimiçi (online) bir video görmek çok zor. Videonuzu yaratmadan önce, kendinize sormanızın gereken şu 3 soruya bir göz atın:

 • Bu mesajı kim duymak ister?
 • Bu mesaj, izleyicilere gerçekten ne sağlayacak?
 • Diğerlerinden farkı ne?

Bazen nasıl söylediğin ne söylediğinden çok daha önemlidir. En etkili viral video pazarlamacıları, izleyicilerini etkilemek için sözsüz iletişim işaretlerini kullanan ikna edici konuşmacılardır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar vücut dili, ses tonlamaları, göz temasları ve konuşma hızlarıdır.

3) Niteliğe ve Mükemmelliğe Odaklanmak:

Videonuzun kaliteli olması önemli. Videolarınıza iyi bir kalitede vermek için kullanabileceğiniz pek çok video kayıt ve düzenleme programı mevcut.

4) Video Uzunluğu:

Video uzunluğu, “video ile viral pazarlama”da dikkate almanız gereken konulardan biri. Bazı internet girişimcileri hala uzun bir videonun çok daha yararlı ve etkili olacağını düşünse de bunun gerçeği yansıtmadığı açık. İnsanlar, aynı videoya uzun süre yapışıp kalmak istemiyorlar. Sitenizi ya da ürününüzü tanıtmak için 3-8 dk. arası bir video uzunluğu yeterince iyi görünüyor.

5) Organik trafik yakalayabilmek için Arama Motoru Optimizasyonu Araştırması Yapmak:

İzleyiciyi tanımanın en önemli yolu, onların Google’da aradıkları kelimelerin neler olduğunu netleştirmek. Viral videonuzun anahtar kelimeler açısından optimize edilmesi, onun arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansına daha çok sahip olması demektir. Videonuz için kullanacağınız anahtar kelimeleri iyi seçmelisiniz. Bunun için, Google’ın anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz. İşinize yarayacak, size gerçekten iyi bir SEO sağlayacak anahtar kelimelerinizi bulduktan sonra, onları videonuzdaki başlığa, etiketlere ve tanımlamaya eklediğinizden emin olmalısınız. Elde edeceğiniz daha organik bir arama trafiği, videonuzun daha çok görüntülenme ve virale dönüşme potansiyelini arttıracaktır.

 

 

6) İçerik Dağıtımının Gücünü Arttırmak:

Videonuzu pek çok popüler video paylaşım sitesine yayacak çok iyi servisler mevcut.  İyi bir arama hacmi miktarı elde edecek ve aşırı derecede rekabetçi olmayacak anahtar kelimeleri hedeflediğiniz sürece, bu servisler iyi bir yatırım aracı olabilirler. Diğer yandan, ücretsiz kullanabileceğiniz servisler de mevcut, fakat bu servislerin ticari hesaplarısıkı bir şekilde denetleniyor. Yani, videonuzdan para kazanmaya çalıştığınızı anladıklarında, hesabınızı hemen kapatıyorlar.

7) Devamlılık:- viral countermeasures 300x287 - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama - viral countermeasures 300x287 - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama

Videonuzun farkına varılması zaman alabilir ya da ilk zamanlar istediğiniz görüntülenme sayısını elde edemeyebilirsiniz. Videonuz az sayıda görüntülenme alsa bile kaliteli video yaratmada istikrarlı ve sürekli olun.

Viral Video Pazarlama Kontrol Listeniz:

√ Hedef kitlemin kimler olduğunu ve onlara ne sunduğumu biliyorum.
√  Videomda en az 2-3 tane akış kesintisi var.
√  Videomun sonunda, izleyiciyi paylaşmaya teşvik edecek açık bir ”harekete çağrı” (call to action) var.
√  Arama motoru optimizasyonu amaçları için hedeflediğim temel anahtar kelimeleri daraltarak seçtim.
√ İyi bir içerik dağıtım/yayılım stratejisine sahibim.

Bir internet girişimcisi olarak, site trafiğinizi yükseltmek, farkındalığı arttırmak, güven ve itibar inşa etmek için etkili “video ile viral pazarlama”ya büyük önem vermelisiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz stratejiler ve tüyoların istediğiniz amaçlara ulaşmanız için size büyük ölçüde yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

- Jetblue glass half full viral video - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama - Jetblue glass half full viral video - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama

Havayolu Şirketlerinin Hazırladığı 10 Viral Video

İnternet bağlantı hızı ve web sitelerinin veri depolama imkânlarında son 5-6 yıl içerisinde elde edilen hızlı artışa paralel olarak, reklam-pazarlama çalışmalarında video görüntülerinin önemi ve oranı da gün geçtikçe artıyor.

SimpliFlying’den Shubhodeep Pal tarafından hazırlanan sunumda, son dönemde havayolu şirketleri tarafından hazırlanan viral video çalışmaları ele alınmış.

İşte sunumda yer alan bazı viral kampanyaların ayrıntıları:

 1. Air New Zealand:
 1. Nothing to Hide

http://www.youtube.com/watch?v=elD38pJX7iE

 1. Bilet fiyat politikalarının şeffaf olduğunu vurgulamak amacıyla, personelin vücudu uniforma şeklinde boyandı.
 2. Amaçlar: Sadakat, Gelir, İlişki geliştirme
 3. Youtube’da 7 milyona yakın izlenme sayısı.
 • Southwest:
 1. “ Singers and Rappers“

http://www.youtube.com/watch?v=RMg7_zSbujE

 1. Güvenlik anonsu bir kabin görevlisi tarafından rap tarzında yapılıyor.
 2. Amaçlar: Sadakat, İlişki geliştirme
 3. Youtube’da 700.000′e yakın izlenme sayısı.
 • Jetblue:
 1. “ Glass Half Full“

http://www.youtube.com/watch?v=JzVmfyf3KIc

 1. Diğer şirketlerin uçuş esnasında içecekleri sunuş şekli eleştiriliyor.
 2. Amaçlar: Sadakat, Gelir, İlişki geliştirme
 3. Youtube’da 70.000 civarında izlenme sayısına sahip. Ayrıca uçaktaki diz mesafesinin vurgulandığı videoyu da tavsiye ediyoruz.
 • KLM:
 1. Economy Confort Class Lansmanı

 1. KLM’in yeni ürünü, bir illüzyonist tarafından tanıtılıyor.
 2. Amaçlar: Gelir, İlişki geliştirme
 3. Youtube’da 1,5 milyona yakın izlenme sayısı.
 • Lufthansa:
 1. Pillowfight

 1. Uçuş esnasında, kabin ekibi ve yolcuların hep birlikte oynadığı bir yastık savaşının görüntüleri. Lufthansa gibi ciddiyetiyle bilinen bir şirkete ait olması özellikle dikkatleri çekiyor.
 2. Amaçlar: Sadakat, İlişki geliştirme
 3. Youtube’da 1,2 milyona yakın izlenme sayısı.

Bu noktada, bu sunumda olmayan ama bundan 3-4 ay kadar evvel THY tarafından hazırlatılarak, online mecralara yayılan “ inanilmaz evlenme teklifi” videosunu da hatırlamak gerekiyor.

Youtube’da 700.000 civarında bir izlenme oranına dahip olan videoda, THY’nin sık uçan yolcu programı Miles&Smiles’ın ön planda olduğu görülüyordu.

 

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Özel Dosya: Viral Video ile Pazarlama

Yeni İçerikler

Evlere Sıkışan Gelecek:Sınavlar

Salgının oluşturduğu karantina ortamıyla birlikte alıştıkları düzen birdenbire değişen ve kendilerini “evdekal” çağrılarıyla kendilerini  bambaşka bir sınav...

Mutluluğu Ertelemek Ruhsal Bir Sorun Mu?

Ertelenmiş Mutluluk Sendromu Bazı insanlar vardır, mutluluklarını sürekli olarak ertelerler. Daha iyi bir iş sahibi oluncaya ya da...

Koronavirüs ve Özkontrol Araştırmalarının Gösterdikleri

Özkontrol İle İlgili Araştırmalar, Koronavirüs (Covıd-19) Salgını Sırasında Gösterilen Davranışları Açıklayabilir Mi? 27 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Psychology Today dergisinde yayınlanan...

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca,...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -