Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas Regal üzerine bir hikayeyi içeriyor.

  Tüketiciler satın alma kararlarını verebilmek için fiyatları farklı şekillerde algılar ve değerlendirirler. Bu, ürünlerinizi konumlandırabilmek için birçok farklı stratejiden seçim yapabileceğiniz gibi, ürün fiyatlandırmasını ciddi derecede zorlaştırabilir. Bunlardan biri “fiyat eşitliği ve kalite” yaklaşımıdır. Pazarlamacılar genellikle bu duruma “Chivas Regal Etkisi” derler.

  Kaliteli viski kavramı deyince akıllara gelen ilk viski markalarından bir tanesidir Chivas Regal. Tabii bunu sadece basit bir ifadeyle belirtmekten öte arka planda çok yaratıcı ve zekice yapılan pazarlama ve reklam stratejilerini de belirtmek gerekir.

  Kısaca teoriden bahsetmek gerekirse şöyle özetleyebiliriz: Bir ürün ya da mal “pahalıysa iyidir” algısı.

  Hikayeye göre Chivas Regal ürününü piyasaya sürdükten sonra beklediği ilgiyi ne yazık ki görememişti,pazar payı kazanmaya çalışıyor fakat beklenilenin ötesinde kötü giden bir satış performansı vardı. Chivas kardeşler ürünün herhangi bir özelliğini değiştirmeden, hiçbir yenilik yapmadan ürünün fiyatını iki kat arttırdılar. Tüketiciler, fiyat artışının ürünün kaliteli bir ürün olduğu düşüncesi içine girdiler.

  “Chivas Regal Etkisi” bir ürünün fiyatındaki artış, ürünün kalitesinde bir değişiklik olmadan satışların artması durumunda kullanılan terimdir.

  Bazı tüketiciler herhangi bir ürünün kaliteli oluşuna o ürünün gerçekten de diğer ürünlere göre daha pahalı olduğunu tespit ettiklerinde karar verirler. Bu durum hepimize tanıdık geliyor öyle değil mi?

  Gelecek yıllarda da birçok firma aynı reçeteyi uygulayacaktı. 1950’lerde, Coca Cola, Pepsi kadar pahalıydı. Ancak Pepsi satışları fiyatlarını yükselttikten sonra arttı.

  Pek çok ebeveyn, daha yüksek fiyatlı bir eğitimin daha iyi bir eğitim olduğunu varsaydığı için, birçok üniversitenin öğrenim için aynı stratejiyi izlediği bilinmektedir. Benzer bir örnek şarap tüketicileri üzerinde saptanmış. Şarap almak isteyen tüketiciler çoğunlukla hangi şarabın daha kaliteli olduğunu bilemezler çünkü her yöreye her coğrafyaya ait farklı tatlarda şaraplar mevcuttur. Bu noktada satın alma kararı verirken şarap ürünlerinin fiyatları devreye giriyor ve tüketiciler pahalı olan şarabın daha kaliteli olduğunu düşünüyor.

  Yazıyı beğendiyseniz ve faydalı bulduysanız lütfen alkışlamayı unutmayın! 🙂

  Dijital pazarlama ile ilgilenen dostlar candurmaz.netadresini ziyaret edebilirler.

  Sevgiler 🙂

  afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d?s=130&d=identicon&r=g
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Davranışları Değiştirmenin Aşamaları

  Lider, aşağıdaki adımları uyguladığında davranışlarını değiştirebilir. Buna göre lider şunları yapmalıdır: “Fark sadece...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Yeni Eklenenler

  Kitap Önerisi: Stresli Bir Dünyada MUTLU ÇOCUK Yetiştirmek

  Güçlü Hafıza, Güçlü Beyin, Üşenme Erteleme Vazgeçme ve Sevdim...

  PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

  PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche...

  Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

  Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son...
  BEYİN VE HAFIZA

  İletişimde kalın!

  75,199BeğenenlerBeğen
  186,164TakipçilerTakip Et
  283TakipçilerTakip Et
  2,385TakipçilerTakip Et