Polis Adayları Duvara Yazı Yazarak Stres Atıyor

0

Kırşehir Polis Meslek Yüksekokulu’nda (PMYO) oluşturulan ‘deşarj odası’nda öğrenciler, duvarlara yazarak, sırlarını da ‘sır kutusu’na atarak, stresten uzaklaşıyor

Kırşehir PMYO Müdürü Müslim Kılıçaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun fiziki görüntüsünün ve imkanların istenilen düzeyde olduğunu söyledi. Fiziki imkanları, kaliteli eğitime çevirmek için çaba gösterdiklerini vurgulayan Kılıçaslan, “Okul güzel olabilir, önemli olan iyi polis ve insan yetiştirmek. Eğer bu amaca ulaşırsak bu güzelliğin, imkanların değeri olur. Fiziki imkanları iyi ve kaliteli eğitime nasıl çeviririz onun peşindeyiz” dedi. Kılıçaslan, kaliteli eğitim adına da üniversitelerle işbirliği içerisinde olduklarını, uzmanların ders vermesini sağladıklarını, konferanslar düzenleyerek, öğrencilerin yetişmesi için gerekli altyapıyı oluşturduklarını belirterek, “Ancak öğrencilerin sadece dersi dinleyip ders çalışıp mezun olmaları, iyi polis, iyi vatandaş olmalarına yetmez” diye konuştu. 

Bu yüzden ders dışı sosyal faaliyetlere de önem verdiklerini bildiren Kılıçaslan, mezun olacak öğrencilerin geldikleri gibi gitmemeleri gerektiğini, her öğrencinin mutlaka özel yetenek kazanması için ortam oluşturduklarını kaydetti. Kılıçaslan, bir öğrencinin buradan bilardoyu, pinponu öğrenerek, sanatsal ve sportif yeteneği ön plana çıkarılarak, sadece iyi bir polis değil iyi yetişmiş bir insan olarak ayrılması gerektiğini vurguladı. 

Deşarj odası
Polis okulunda öğrencilerin sosyal gelişimine yönelik yürüttükleri projelerden birinin de ‘deşarj odası’ olduğuna işaret eden Kılıçaslan, uygulamayla ilgili şunları söyledi:
“Öğrenciler ister istemez disiplinli bir ortamda bulunuyorlar, kurallar çerçevesinde hareket ediyorlar. Biz öğrencilerimizi ‘nasıl rahatlatabiliriz’ dedik. Bir oda hazırladık, odamızın kapısına ‘deşarj odası’, ‘sır kutusu odası’ ve ‘duvar yazısı odası’ yazdık. Odada sır kutusu var, bu kutu kapalı. Kağıtlara içlerinden gelenleri yazarak kutuya atıyorlar. Yazdıklarını açmadan, hiç kimse okumadan imha ediyoruz. Veya duvara yazı yazıyorlar, her konuda yazabiliyorlar. Kendilerini anlatan güzel şiirler, yazılar yazıyorlar, resim çiziyorlar.” 

İLGİLİ YAZI :  Çok Para Harcıyorsan Manik Atak Olabilirsin

Deşarj odasında duvarlarda göze çarpan yazılardan bazıları ise şöyle: 

“(Siz sevgiliniz için ölün, ben annem için yaşarım…annem), (Her nefis ölümü tadacaktır), (Elinde MP-5 nöbet başında, sarsılmaz kep başında, henüz 21-22 yaşında, görürsen bir polis, beni hatırla 10. dönem Ozan), (Bütün güzellikler senin olsun elde edemeyeceğim tek güzellik), (Sonun başlangıcı…Onur), (01 kusura bakma ADANA), (Sen Kur’an öğretecek iki kişi bulduysan daha ne istersin), (Urfalıyam ezelden) gibi”