Psikoloji Dersi Gibi İzlenecek Psikolojik Deney Filmleri

  Psikoloji derslerinde psikologlar tarafından yapılan psikolojik deneyler çok önemli yer tutar. Bu yazıda psikolojide uygulanan ilginç psikolojik deney filmlerini bulacaksınız. Hem psikoloji bilginiz artacak hemde psikolojik deneyleri öğreneceksiniz.

  Açıklama Yapalım

  Psikoloji Dersi Gibi İzlenecek Psikolojik Deney Filmleri
  Psikoloji Dersi Gibi İzlenecek Psikolojik Deney Filmleri

  Stanford Üniversitesi’nde psikolog olan Philip Zimbardo liderliğindeki bir grup araştırmacı tarafından 1971’de yapılan; yirmi dört lisans öğrencisinin gardiyan ya da mahkum rollerine büründüğü Standford Hapishanesi Deneyi’ni konu alan Alman yapımı Das Experiment’ten 1984’te hayatını kaybeden Yale Üniversitesi Psikoloji Hocası, Six Degrees of Separation yasasının sahibi ünlü psikolog Stanley Milgram’ın hikayesinin anlatıldığı Experimenter’e; korku gerilim türüne farklı bir bakış açısı getiren ve sonrasında gelecek olan filmleri etkileyen Cube’dan Freud ile Jung’ın ilişkisine odaklanan, hikayesinin merkezine psikolojiyi ve cinselliği oturtan A Dangerous Method’a psikolojik deneyler üzerine kurduğu hikayeleriyle dikkatleri çeken 10 psikolojik filmi sıraladık. Üstelik bu psikolojik film fragmanları da buyazıda..

  Psikolojik Deneyler Üzerine 10 Başarılı Film!

  Solaris – 1972

  Solaris – 1972
  Solaris – 1972

  Donatas Banionis tarafından canlandırılan Kris Kelvin bir gezegene gönderilir. Bu gezegene bir fizikçi olarak bazı anlaşılmaz noktaları incelemesi için gönderilir. Ancak gezegen kendi bilinci olan bir varlıktır ve bir yeteneğe sahiptir; insanların zihinlerine hükmedebilmektir. Gezegen insanların bilinçlerine girerek bilinç dışında olanları görebilmekte ve bu bilinç dışında yer alan olgularla anılarda gördüklerini nesneleştirebilmektedir. Gezegenin gücü, araştırma yapmak için gelen fizikçiyi de etkiler ve fizikçi araştırma yapmanın yanında geçmişiyle ve gerçek olup olmadığını bilmedikleriyle uğraşmak zorundadır. Solaris, Stanislaw Lem’in 1961 yılında yazmış olduğu romandan uyarlanan bir Andrei Tarkovsky filmi!

  Cube – 1997

  Cube – 1997
  Cube – 1997

  Farklı sosyal gruplardan, farklı yeteneklere ve eksiklere sahip bir grup insan kendilerini bir anda yokluğun ortasında, bir küpün içerisinde bulur. Nasıl oraya geldikleri belli olmayan bu kişiler, durumu anlayabilmek için birbirlerini tanımak ve birbirlerini anlamak zorundadırlar. Bu küpün içerisinde, bir cevap aramak en az o cevabı bulmak kadar zordur. Çevrelerinde olup biten hiçbir şeyi anlamayan bu insanların başvurabilecekleri tek duygu ise korku duygusu olacaktır. Küçük bütçesine rağmen kısa sürede adeta bir fenomene dönüşen Cube, klostrofobik atmosferiyle dikkat çekiyor.

  Das Experiment – 2001

  Das Experiment – 2001
  Das Experiment – 2001

  Taksi şoförü Tarek Fahd iş ilanında bir deneye kobay olarak katılmak karşılığında 4000 Mark verileceğini görünce bu fırsatı kaçırmak istemez. Hemen ertesi günü yeterince bilgilendirilmeden, kendini deneyin içinde bulur. Toplam 20 kişiden oluşan kobayların bazılarından gardiyan, bazılarından da mahkum rolü oynanması istenir. Sorun şu ki gardiyanlar işini fazla ciddi yapmaya başlarlar… 1971’te yapılan ünlü Stanford Hapishanesi Deneyi’nin canlandırması olan Das Experiment’in yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturuyor. Film 2010’da yeniden çevrimiyle karşımıza The Experiment ile çıkmıştı.

  Saw – 2004

  Saw – 2004
  Saw – 2004

  Korku ve gerilim türünde verdiği örneklerle efsaneleşen isim James Wan’ın imzasını taşıyan Saw, sıra dışı bir seri katilin kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak için başvurduğu oyunları ve ekseninde gelişen olayları konu alır. ‘I want to play a game’ repliğiyle hafızalarımıza yer eden filmde, zorlu seçimlerde bulunmaya zorlanan kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirken farkında olmadan nelerden vazgeçeceklerini keşfederler. Katilin son kurbanları ise birbirlerini hiç tanımayan Adam ve Dr. Lawrence Gordon’dur. Gözlerini açtıklarında yerde kanlar içinde yatan başka bir yabancı vardır. Adam ve Gordon’un ipuçlarını toplayarak neler olup bittiğini çözmeleri için sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya ikisinden biri ölecek ya da oyun oynamayı seven katil tarafından ikisi de öldürülecektir.

  Mindhunters – 2005

  Mindhunters – 2005
  Mindhunters – 2005

  FBI’ın seri katillerin profilini çıkarma konusunda uzmanlaşmış özel birimi ‘Beyin Avcıları’na katılmayı dileyen sekiz kişiden oluşan bir grup genç ajan, uzun bir eğitimin son aşamasındadır. FBI içinde farklı eğitim yöntemleriyle ün salmış Ajan Harris onları, özel olarak oluşturulmuş ve daha çok donanma eğitimleri için kullanılan bir adada bir tür ‘seri katil simülasyonuna’ tabi tutar. Ancak içinde oldukları bu durum, bir simülasyon değildir. Yakalamaya çalıştıkları seri katilin basit bir bilgisayar programı olmadığını anlayacaklardır. Gruptaki ajanlardan biri gerçek bir katildir ve kim olduğu bilinmemektedir. Ekip dayanışması yerini şüphe, korku ve öfkeye bırakmıştır.

  Unknown – 2006

  Unknown – 2006
  Unknown – 2006

  Bir konferans için geldiği Berlin’de bir trafik kazası geçiren Dr. Martin Harris, kendine geldiğinde şehre beraber geldiği karısının kendisini tanımadığını şahit olur. Dahası, kendisinin yerine bir başkasının geçtiğini görür. Artık kimse Harris’e inanmamaktadır, kendisini tehlikeli bir komplonun içinde bulur. Ona tek yardım eden kişi Ally sayesinde bu durumdan kurtulmak için uğraşır. Ancak, gerçeği ortaya çıkartmak ve kimliğini geri kazanmak için kendisini ne kadar zorlayabileceğini ve ne kadar ileri gidebileceğini bilemezler… Harris kimsenin onu tanımadığı bu ülkede artık bir kaçaktır.

  Exam – 2009

  Exam – 2009
  Exam – 2009

  Gizemli ve güçlü bir şirket kaliteli bir eleman arar ve en iyisini işe almak amacıyla mükemmel bir sınav hazırlar. Katılımcılar bir odaya alınır ve kendilerine kağıt ve kalem verilir. Yönetici, sınav katılımcılarına kuralları anlattıktan sonra tek bir soru olduğunu ve doğru cevabı verenin işe kabul edileceğini söyleyip dışarı çıkar. Ama sorun şudur ki ortada cevap verilecek bir soru yoktur…

  The Killing Room – 2009

  The Killing Room – 2009
  The Killing Room – 2009

  Yine testi geçemezsen odadan çıkamayacağın bir deneyin içindeyiz… Dört denek ve bu deneklere yapılan test sonucunda bir kişi testi kazanıp geçerek odadan çıkabilecektir. Fakat deneklere başlarına bir şey gelmeyeceği konusunda yalan söylenmiştir. Her birine doldurulması için bir anket verilir. Bu arada bir araştırmacı, çalışmaya genel bir bakış sağlamak için odaya girer. Araştırmanın tamamlanması için yaklaşık sekiz saatin olduğunu ve her biri için 250 dolar ödeneceğini belirtir. Ancak, kapıdan çıkmadan gelen araştırmacı silahını çeker içlerinden birini vurur…

  A Dangerous Method – 2011

  A Dangerous Method – 2011
  A Dangerous Method – 2011

  Farklı tarzıyla tanınan ve dikkatleri çeken başarılı yönetmen David Cronenberg’in filmi A Dangerous Method, senaryoyu da yazan Christopher Hampton’ın The Talking Cure adlı oyunundan beyazperdeye uyarlandı. 1904 yılında geçen film, psikolojinin iki büyük öncüsü Sigmund Freud ile öğrencisi Carl Jung’un ilişkisini, bu yakın ilişkinin psikanalizi nasıl doğurduğunu ve bu iki büyük ismin aralarındaki dostluğun nasıl bozulduğunu anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Viggo Mortensen, Keira Knightley ve Michael Fassbender yer alıyor.

  Experimenter – 2015

  Experimenter – 2015
  Experimenter – 2015

  1984’te hayatını kaybeden Yale Üniversitesi Psikoloji Hocası, ünlü psikolog Stanley Milgram’ın hikayesinin anlatıldığı Experimenter, yönetmenliğini ise Michael Almereyda üstleniyor. Milgram insanların otoriteye boyun eğmelerini araştıran ‘Milgram Deneyi’nin ve dünya üzerindeki her hangi iki insanın birbirine en fazla altı insan kadar uzak olduğunu anlatan Six Degrees of Separation yasasının sahibidir. ‘Kişinin davranışlarını belirleyen, karakteri değil; içinde bulunduğu durumdur.’ diyerek sosyal psikolojinin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1961 yılında Stanley Milgram insanların başka bir odada, bir sandalyede bir yabancıya elektrik şoku vererek düşüncelerini kontrol edebileceğini düşündüğü bir psikoloji deneyi tasarlar…

  Circle – 2015

  Circle – 2015
  Circle – 2015

  Hayatta kalmak için nelerden vazgeçer, neleri göze alırdınız? Karanlık bir odada gizemli bir çemberin etrafında uyanan farklı yaşlarda, cinsiyette elli kişi, içlerinden kimin hayatta kalmayı hak ettiğine karar vermek zorundadırlar… Circle, insanların birbirlerine ne kadar değer verdiklerini, ve olabilecek en kötü şartlar altında neler yapabileceklerini gözler önüne seren bir film! Filmin yönetmenliğini ise Aaron Hann ile Mario Miscione üstlenmektedir.

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Rüyalardaki Objelerin Cinsel Yorumu

  Eski çağlardan günümüze dek insanların büyük merak konularından biri rüyalar. Uykuya...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,611BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  257TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et