Psikolojik Sorunlar ve Onları Anlatan Filmler

0

Psikoloji konusuna ilginiz varsa veya bu alanın uzmanıysanız aşağıdaki psikolojik filmlerden bazılarını izlemiş olabilirsiniz.

Bu psikoloji film içeriğine sahip filmlerden izlemediklerinizi de izlemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Eski ve yeni tarihli adlarından çokça söz ettiren 5 psikolojik sorunu açıkladık sonra o psikolojik problemleri anlatan filmleri sıraladık.

Geri
Sonraki
- Advertisement -

Hastalık Adı: Uykusuzluk (İnsomnia)

İnsomnia, genel anlamıyla bir çeşit uyku bozukluğu, uyuyamama sorunudur. Genel olarak 30’lu yaşlarda görülmeye başlanır fakat bu hastalığın ciddi derecede görüldüğü ve ölüme yol açtığı en küçük yaştaki birey, 16 yaşında 2014 yılında ölen bir erkek. İnsomnia, normal olarak ölüme yol açmaz. Fakat kronik rahatsızlığın ciddi derecede arttığı ve ölümcül bir hal aldığı görülürse, ölümcül riskler taşıyan bir uyku bozukluğu sürecine girilmiş olur.

Hastalığın, beyindeki proteinlere bağlı bozukluktan kaynaklandığı, ve bu hastalığın genetik olarak mutasyona da neden olabileceği düşünülüyor. Vücudun doğal uyuma dengesi ve biyolojik saati bozulur, bu birçok çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara yol açar. İnsomnia; yani uyuyamama sorunu, çeşitli olaylara karşı duyulan üzüntüden, sürekli kafaya takılan düşüncelerden, obsesif kompülsif (takıntılı) tavırlardan, ilaçlardan ve yoğun stresten dolayı da oluşabilir.

Hasta, yatağa yattığında yatakta bir oraya bir buraya döner durur, gözlerini kapatır ancak bunu belli bir süreden fazla yapamaz, gözlerini kapalı tutmak onu rahatsız eder. Gece boyunca uyuyamamanın acısını çekerler, stres olur ve “Neden uyuyamıyorum?!” diye sinirlenirler. Peki hiç mi uyumaz bu insomnia hastaları? Uyurlar, fakat çok kısa süreli ve belirsiz saatlerde, dengesiz bir biçimde uyurlar ve uyudukları saatler genelde günün aydın saatleridir.

Film Adı: The Machinist (Makinist)

psikoloji film - makinist 768x1139 - Psikolojik Sorunlar ve Onları Anlatan Filmler
The Machinist (Makinist)

Makinist filmini, rolü için Christian Bale’in normalin dışında zayıflamasına şaşırarak izlemiştik. Çağımızın hastalığı desek yanılmamış olacağımız “insomnia” hastalığının konu alındığı film, zihinlerimizde uykusuzluğun doğuracağı sonuçları ve insan psikolojisinin bu durum karşısında aldığı cepheleri bize sunmakta. İnsomnia, uykusuzluk olarak biliniyor. İnsomnia yanında bir de uykusuz kalmanın getirdiği bilinç kontrolsüzlüğü de insanı iyice çıldırtan bir duruma dönüşebiliyor.

Film, 2004 İspanya yapımı. Filmin ana karakteri Trevor Reznik, sanayide çalışmakta. Yaklaşık bir yıldır düzgün uyku uyuyamayan Trevor, bilincinin iplerini tutmakta zorlanmakta ve halüsinasyonlar görmeye başlamaktadır. İş arkadaşlarıyla arası da bir kaza yüzünden bozulunca paranoya sınırlarını tekrar çizen nitelikteki beyin fırtınaları kaçınılmaz olmuştur.

Filmin bize sorduğu bir soruyu, biz de tekrar size soralım: “How do you wake up from a nightmare if you’re not asleep?”

Geri
Sonraki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.