Psikolojinin Üç Silahşörü: Endişe, Kaygı, Panik

  Psikolojinin Muhteşem Üçlüsü: Endişe Kaygı Panik

  Hepimizin kendimizi endişeli hissettiğimiz zamanlar vardır.Genellikle stresli olduğumuz durumlarda örneğin önemli bir rapor sunacağımız, müdürümüzden maaşımız için zam isteyeceğimiz durumlarda hepimiz az çok bir endişe yaşarız. Bu bedenimizin bize tehlike geliyor sinyallerini verdiği doğal bir süreçtir.

  Endişenin doğal olmayan halinde ise size istediğiniz hayatı yaşamanıza engel olan sürekli olan korkular vardır.Bu bazen nedenini bizim de bilemediğimiz, her an içimizde bir korku ve endişenin bulunduğu bir durum olarak karşımıza çıkabileceği gibi bazen de kendisini panik atak veya kendimizi tüm sosyal hayattan uzak tutacak bir sosyal geri çekilme ya da istemediğimiz takıntılar şeklinde de kendisini gösterebilir. Bazen de endişemiz ,başkaları için sorun yaratmayan nesnelerden veya durumlardan korktuğumuz fobiler olarak çıkar karşımıza.

  Yukarıda değişik şekillerde kendini gösteren endişelerin ortak bir noktası vardır. Bunların hepsinde devamlı ve kişiye kendini kötü hissettiren, bir korku ve kaygı vardır. Bu korku ve kaygı hali bireyin dış dünya ve sosyal çevresi ile olan ilişkisini sekteye uğratır. Bunun bedelini de kişi düşük öz güven, depresyon bazen de alkolizmle geri öder.

  Kaygı bozuklukları yaşayan biri hem fiziksel hem duygusal ve psikolojik ip uçları verir bizlere. Nedir bunlar?

  Duygusal/Psikolojik Semptomlar:

  -Kendini iyi hissetmeme hali
  -Her şeyden kaçınma
  -Çabuk sinirlenme
  -Karışıklık duyguları
  -Davranış problemleri (özellikle çocuk ve gençlerde kaygı bozuklukları davranışlarla ortaya çıkar)
  – Kendini güvende hissetmeme
  -Delirme ve /veya ölüm korkusu
  -Her şeyden kaçma , her şeyi bırakıp gitme isteği

  Fiziksel Semptomlar:

  -Kalp çarpıntısı
  -Göğüs ağrısı
  -Sıcak-soğuk basmaları
  -Nefes darlığı
  -Terleme
  -Baş dönmesi
  -Baş ağrıları
  -Yorgunluk
  -Uykusuzluk

  Peki nasıl oluyor da bazılarımızda korku, kaygı, fobya, takıntılar daha çok görülüyor. “Mental Help Guide Organization”a göre yaşadığımız çevre, kişilik yapımız, aile içi dinamikler, beyin kimyamız, ve tabii ki getirmiş olduğumuz genler bunun için önemli bir rol oynuyor. Tabii şunu da unutmamak gerekiyor. Bu faktörlerin sadece biri bizi panik atak hastası yapmıyor aslında bizi hasta eden tüm bunların bir kombinasyonu.

  Genlerimiz, beyin kimyamız üzerinde bir etkimiz olamayacağına göre diğer faktörlere bir bakıp hem kendimiz hem de yetiştirmeye çalıştığımız çocuklar için neler yapabiliriz bir bakalım.

  Çevresel faktörlerden özellikle anneden erken ayrılmanın, ev ve aile içinde yaşanan kavga, stresli durumların, çocuklarına karşı çok sert ve esnek olmayan, hep eleştiren anne-babaların varlığının kaygı ve panik bozukluklara zemin hazırladığını bilmekte fayda var sanırım. Ayrıca kaygılı bir anne-babaya sahip olmak da bu duruma yakalanmak için iyi bir neden, Çünkü biz davranış paternlerimizin çoğunu doğrudan onlardan öğreniyoruz.

  Bir de çocuklukta yaşanılan travmalar – büyük bir kaza, anne-babanın ayrılması vb- gelecekte karşımıza kaygı bozukluğu veya depresyon olarak karşımıza çıkabiliyor.

  Kaygılar, yoğun ve devamlı olan korkular, takıntılar, depresyon hepsi hayat kalitemizi çok düşüren , hayattan keyif almamızı engelleyen faktörler. Ama bunlarla beraber yaşamak zorunda olmayışımız, her şey gibi bu konuda da profesyonel yardım almanın hayat kalitemizi arttıracağını unutmamak gerekiyor.

  Uzm. Dan. Psikolog Ani Eryorulmaz / ivillage

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Psikolojinin Üç Silahşörü: Endişe, Kaygı, Panik
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Bu Özellikler Varsa Evliliğiniz Boşanma İle Bitecek

  Psikolog John Gottman çok sayıda çifti inceledikten sonra artık bir çiftin...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Psikolojinin Üç Silahşörü: Endişe, Kaygı, Panik

  İletişimde kalın!

  76,112BeğenenlerBeğen
  189,385TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et