Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  recep-yazicioglu-ilkeleri - recep yazicioglu ilkeleri - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - recep yazicioglu ilkeleri - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesiRecep Yazıcıoğlu benim tanıdığım en halkla iç içe olan valiydi ve okumayı yazmayı, konuşmayı çok sever okuyanı yazmayı seveni müthiş destekler, gelişimi de önemserdi. Vali bey öldükten sonra bile çalışmalarıyla bizlere örnek oldu ve halen de oluyor. Onun ilkeleri âdete hayatta başarılı olma ilkeleriydi. Onun ilkelerini 10 maddede sizlerle paylaşalım istedim.

  - 1numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 1numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Eğitim

  Ne pahasına olursa olsun, insan gücü yettiği kadar gelecek nesillere eğitim görecekleri okullar, yurtlar, öğretmenlerin oturacağı lojmanlar yapmalıdır. Her şeyi devletten beklemeden, bir kısmı devletten, bir kısmı halktan olmak üzere devlet millet işbirliği ile okullar yapmak, onları modern araç ve gereçlerle donatmak, gençlerimizi yetiştirecek aydın Atatürk ilkelerine bağlı öğretmenlerle eğitmek için maddi manevi her türlü imkânı köy şehir ayırımı yapmadan sağlamak lazım. İşte o zaman muasır medeniyet seviyesine çıkabiliriz.

  - 2numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 2numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Sağlık

  Çocuklarımız sağlık sorunları yaşadığı zaman hemen başvuracakları hastaneler, köylerde sağlık evleri ve ocakları, ebe ve hemşireler bulundurmak, çocuklarımızı doğumdan itibaren sakatlıklar ve hastalıklara karşı aşılamak zorundayız. Bunu anne, baba olarak toplumun ihmal etmemesi, köyüne, şehrine yapılacak sağlık tesislerine her türlü imkânı vermelidir halkımız.

  - 3numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 3numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Spor

  “Sağlam kafalar sağlam vücutlarda bulunur.” Atatürk’ün sözü gereği hayat boyunca spor yapmalı, hiç olmazsa işimize yürüyerek gidip gelerek, temiz havada yürüyüşler yağarak çocuklarımızı da spora teşvik ederek onların eğitimli, sağlıklı ve spor yapan bireyler olmalarına azami çaba harcamalıyız.

    - 4numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 4numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Edebiyat

  Edebiyat ve şiir sevmek, insanın bilgi ve kültürünün artmasına ve geçmişi iyi öğrenerek geleceğe umutla bakmamızı sağlar edebiyat ve şiir seven insanlar daha duygulu, bilgili ve olayları daha mantıklı yorumlayan insanlar olurlar.

  - 5numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 5numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  İletişim

  Bizler başkalarına kendimizi konuşarak ve yazarak anlatabiliriz. Güzel konuşmak karşımızdakini etkiler. Düşüncelerini yazılı ve sözlü anlatmasını bilen bir vatandaş, yönetici ve siyasi bunu iyi yapamayana nazaran bir adım önde olur. Gençlerimize de güzel konuşmasını, düşüncelerini yazılı olarak anlatmasını öğretmek zorundayız.

  - 6numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 6numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Kültür

  İnsan bir kültür içinden gelir geçmişimizi iyi anlayarak, doğanın bize sunduğu cömert güzellikleri başkalarına da anlatma imkânı bulursak hem yeni dostluklar kurmanın hem, bunları paraya çevirerek tarih ve turizm zenginliklerimizin değerini daha iyi anlar, geleceğe umutla bakarız. İdareciler bulundukları yerin kültürel ve turizm potansiyelini iyi değerlendirmek zorundalar.

  - 7numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 7numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Kötü Alışkanlıklar

  Sağlıklı olmak sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalmak ya da bunları bilinçli ve başkalarına ve kendimiz fazla zarar vermeden kullanmasını öğrenmek hem bize saygınlık kazandıracak, hem de sağlığımızı ve başkalarının da sağlıklı yaşama hakkına saygı göstermenin sevincini yaşamamıza sebep olacaktır.

  - 8numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 8numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Paylaşmak

  Hayatta edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi başkalarına anlatmak, onlardan gelecek at sözlü ve yazılı taleplere ve ilgiye yaşça, mevkice büyükler olarak daha büyük heyecanla, sevinçle karşılık verirsek o gençlerin saygısını kazanırız ve onlarda senelerce sonra bile bizi unutmaz. Bizi ölümsüz yapan aslında gençlere olan ilgimiz, sevgimiz ve onlara ne verdiklerimiz belirler.

  Sadece konuşarak değil, beden dili ile de yarının gençlerine örnek olmalı büyükler ve idareciler.

  - 9numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 9numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Kardeşlik

  Kardeşliğe önem verirsek, arkadaşlarımızı dikkatli seçersek, insanlara da böyle hitap etmesini de öğrenirsek ve idareciler başka iller ve ilçelerle dostluklar, kardeşlikler kurarsa bu gençlere güzel örnek olur.

  Engelliler de bizler gibi insan, onları sevmek, değer vermek, özel günlerinde hatırlamak, çalışan ve çalışmak isteyen engellilere bu imkânı sağlamak lazım. Her insan bir engelli adayıdır. Hayatta her 100 kişiden 13 ü engellidir. Kafadan engelliler bu rakama dâhil değildir. Anlayana…

  - 10numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi - 10numara - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  Basın

  Olayları ve insanları kamuoyuna sunmak için çabalayan basına gereken değeri vererek, onları sık sık ziyaret ederek, işlerini kolaylaştırarak, yapılan işlerden toplumun daha rahat haber almasına katkı sağlamak gelişmiş insanın prensibi olmalıdır. Basından uzak kalan ve basını küçümsemek aslında kendimizi küçümsemektir.

  Yazar: Turan Yalçın

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  2015’de Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

  2014 yılı kendini arkada bıraktı. Artık önümüzde 2015 yılı bizi bekliyor....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Recep Yazıcıoğlu’ndan 10 Başarı İlkesi

  İletişimde kalın!

  75,885BeğenenlerBeğen
  187,873TakipçilerTakip Et
  231TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et