Renklerin Spor Müsabakalarına Etkisi

  - 5876 - Renklerin Spor Müsabakalarına Etkisi - 5876 - Renklerin Spor Müsabakalarına EtkisiNöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, renklerin bilinçaltımızı, günlük yaşantımızı ve spor müsabakalarını yakından etkilediğini söyledi. Dr. Yavuz, “Renklere olan ilgimiz aynı zamanda ruhsal durumumuz, karekter yapımız ve kişiliğimiz hakkında da ipuçları verir. “Kırmızıyı sevenler ‘arkadaş canlısı’, sarıyı sevenler ‘entelektüel’, turuncuyu sevenler ‘cesur ve maceracı’, siyahı sevenler ‘otoriter’, maviyi sevenler ise ‘popüler” kişilik yapısına sahip oluyor” dedi.
  Yapılan araştırmalar insanların en çok mavi rengi sevdiklerini, bunu kırmızı ve yeşilin takip ettiğini gösterdiğini anlatan Dr. Mehmet Yavuz, “Erkekler yeşil, deniz mavisi, turuncu ve koyu mor renkleri tercih ederken, kadınlar firuze yeşili, açık mavi, pembe gibi açık-uçuk renkleri, çocuklar ise mavi, kırmızı, yeşil, sarı ve turuncu gibi canlı renkleri seviyorlar.
  Ayaküstü hazır yiyecek satan dükkanların duvarları iştah açtıran kırmızı ya da turuncu rengine boyanırken yarış arabalarında kırmızı veya turuncu-sarı renkler tercih edilir. Aslında bir renk olmayan, daha doğrusu renksizlik olan siyah da makam araçlarının klasik rengidir.
  Psikolojide mavi, analitik ve sorgulayandır, yeşil sağlığı, garantiyi temsil eder, kırmızı, duyguyu ve ihtirası simgeler, sarı ise rahatlatıcıdır ve özgürlüğü sembolize eder. Marka belirlenirken ürün rengi, genellikle ambalaja konu olur. Bu ürünler zamanla kişisel ve toplumsal bilinçaltına yerleşir. Örneğin Ambalajlarla tüketicilere hangi renklerin, hangi tatları çağrıştırdığı öğretilmiştir. Mavi ambalajlı bir çikolata ya da dondurmayı düşünün bu kesinlikle “hindistancevizli” çıkacaktır. Sakız veya şeker almak istediğinizde “naneli” bir tat istiyorsanız eliniz yeşil ambalajlı pakete; “çilekli” sakız ya da şeker istiyorsanız pembe renkli ambalaja gidecektir.”
  RENKLER BİLİNÇALTIMIZI ETKİLER
  Dr. Yavuz, daha sonra şunları kaydetti; “Yolda yürüyen, kıpkırmızı bir elbise giymiş, kırmızı ayakkabılı ya da kızıl saçlı, kırmızı ruj sürmüş ve kırmızı ojeli
  bir bayan gördüğümüzde hepimiz dönüp bakarız, etkileniriz. Neden etkileniriz, çünkü kırmızı, çok etkileyici bir renk enerjisidir. O renk bizi sevgi, aşk, tutku ve adrenalin boyutunda kendine çeker. O kadının üzerindeki renkleri yeşil yapın, o da çekecektir bizi. Ama bu sefer içimizde denge, huzur, güven ve istikrar duygularını doğuracaktır. O kişiyi turuncu görmüşsek olumlu duygularımız öne çıkar, yapıcı ve neşeli oluruz. Sarı görmüşsek enerjik, hareketli bir benliğe kavuşuruz, ideallerimiz ve hırslarımız ortaya çıkar, çok farklı boyutlara doğru gideriz. Rengin karakteristik özelliğidir bu.
  RENKLERİN SPORA ETKİSİ ŞAŞILACAK DÜZEYDEDİR.
  Kırmızı, insanın duygusal modunu kışkırtıcı ve tahrik edici etkisinden dolayı, sporcu ya da spor kulüplerinin dikkat etmesi gereken bir renktir. Kırmızı, bir yandan gücü temsil ederken, diğer yandan rakip oyuncuların daha agresif davranmalarına ve daha fazla konsantre olmalarına neden olabilir. Kırmızı ve sarı bu anlamda rakibi daha saldırganlaştırırken, yeşil ve mavi de aksine uyuşturur, durgunlaştırır. Dolayısıyla forma renklerinin spor ve spor psikolojisi açısından iyi seçilmesi, başarı ve kazanma şansını etkilemektedir.
  MAVİ RENK, KIRMIZI FORMAYA HER ZAMAN ÜSTÜNLÜK SAĞLAR
  Bu nedenle mavi forma giymiş bir takımın, kırmızı renkli forma giymiş bir takıma karşı daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kırmızı, rakip takımın daha hırslı oynamasına neden olur, kırmızıya karşı oynayanlar daha saldırgan ve daha yıpratıcı oynarlar. Yani kırmızı forma giyenler karşılarında daha
  dirençli bir takım bulurlar. Burada tek olumlu durum ise, kırmızı formaya karşı oynayanların daha fazla ceza alma ihtimallerinin bulunmasıdır. Kırmızı renge karşı oynayan takımda sarı kart ya da kırmızı kart görme ihtimali her zaman daha yüksektir.
  Mavi renk, kısmen de yeşil renk ise rakip takımı sakin bir psikolojik yapıya sokar. Mavi renk formalar, rakip oyuncuları adeta uyuşturur. Bu nedenle mavi formalara karşı, agresif yırtıcı bir oyun hemen hemen mümkün değildir. Tek olumsuz durum ise mavi formaya karşı oynayanlar, kolay kolay kırmızı ya da sarı kartla ceza alıp oyun dışı olmazlar.
  Neticede mavi renkli formalara karşı oynayan kırmızılı takımın, özellikle oyuncu kaliteleri denk olduğunda başarılı olma şansı çok zayıftır.
  MÜSABAKALARDA SİYAH VE KAHVERENGİ TERCİH EDİLMEMELİDİR
  Siyah renk forma, oyuncuyu olduğundan daha küçük ve çelimsiz zayıf gösterir. Beyaz ve sarı renk ise olduğundan daha iri ve hacimli gösterir. Bu yüzden beyaz ya da sarı renk formaya karşı oynayan siyah formanın da başarı şansı azalır. Kahverengi forma giymiş oyuncular adeta sahada kaybolurlar. Ayrıca kahverengi giymiş takımı rakip takım ciddiye almaz. Müsabakayı kesinlikle kazanacağını düşünür. Bu yüzden kahvrengi forma da asla tercih edilmemelidir.
  TURUNCU RENK, SAYICA ÇOK GÖSTERİR
  Turuncu rengi bulunduğu grubu sayıca çok gösterir. Bir futbol maçında turuncu renk forma giymiş bir takım, sanki 11 kişi değil de, 15 kişi ile oynuyormuş izlemimi verir. Hollanda futbol milli takımının başarısında, formalarındaki portakal renginin de rol oynadığı, bizzat teknik heyet tarafından itiraf edilmiştir.
  PEMBE RENK ENERJİYİ EMER
  Pembe rengin insanı sakinleştiren, teskin eden ve enerjiyi emen etkisi vardır. Pembe renkli bir odada sinirlenmek isteseniz de sinirlenemessiniz. Pembe forma rakip takımın gücünü zayıflatır, motivasyonunu düşürür. Enerjiyi emen etkisinden dolayı mesela bazı futbol takımları, rakip takımın soyunma odalarını pembeye boyarlar. Böylece rakip oyuncular, enerjileri düşük bir halde sahaya çıkarlar.
  Özet olarak takım oyunlarında en iyi renk kombinasyonu, mavi sarı ya da mavi beyazdır. Çünkü mavi rakibi uyuştururken, sarı da oyuncuyu daha hacimli ve cüsseli gösterir. Aynı şekilde en kötü kombinasyon ise kırmızı siyahtır. Kırmızı, rakibin daha agresif ve hırslı oynamasını sağlarken, siyahta olduğundan daha zayıf ve çelimsiz gösterir. Kahverengi-siyahta olumsuz birr kombinasyondur. Hem çelimsiz görünür hem de saha da kaybolursunuz. Güce dayalı bireysel sporlarda kırmızı ya da siyah hayati bir hata olabilir. Örneğin boks maçında kırmızı forma giymiş bir sporcu daha çok yumruk alabilir. Güreşte siyah ya da kahverengi forma giymek, rakibe rakibe otomatikmen avantaj sağlar.
  REKOR DENEYENLER MAVİ KULLANMALI
  Yapılan araştırmalar, mavi rengin rekor denemeleri için ideal renk olduğunu göstermektedir. Örneğin haltercilerin, mavi renk salonlarda yarışmaları, rekor kırma ihtimallerini yükseltmektedir. Çünkü bireysel yarışlarda mavi renk odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmaktadır.”
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Renklerin Spor Müsabakalarına Etkisi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Twitter insan psikolojisini ortaya çıkarıyor!

  Popüler mikro-blog sitesi Twitter kullanıcılarının attıkları mesajların, sabahları erken saatlerde pozitif...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Renklerin Spor Müsabakalarına Etkisi

  İletişimde kalın!

  75,889BeğenenlerBeğen
  187,874TakipçilerTakip Et
  231TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et