Zamanına damgasını vuran ve insanları motive etmesi ve kişisel gelişim sağlaması nedeniyle bir çok seminerde müzikleri kullanılan Rocky IV filmine birde bu açıdan bakın.  Rocky ve Ivan Drago inanılmaz mücadelesinin öyküsü.

Müzikleri dinlemek için resimlerdeki play (üçgen) işaretine basınız.

İlk Meydan Okuma

Filmde Rocky Balboa, Clubber Lang ile ikinci kez dövüşüp ve rövanşı aldıktan sonra boks’tan emekli olmuştur ve ailesi ile birlikte daha sakin bir hayat yaşamaktadır. Ancak Sovyetler Birliği’nin en iyi boksörü ve en iyi atleti Ivan Drago, Balboa ile dövüşmek için meydan okur.

 

Apollo vs Ivan Drago

Bu meydan okumadan sonra Apollo Creed (Carl Weathers) ise bir basın toplantsında Drago ile kendisinin bir maç yapmasını gerektiğini ve kendisinin dövüşeceğini ilan eder. Böylece Apollo, bir gösteri maçı için Vatanseverliğini ve kendisini yeniden kanıtlamak olarak Drago’yla bir gösteri maçında bir araya gelir. Maç, Las Vegas’daki MGM Grand Hotel’de olacaktır. Apollo, James Brown’ın Living in America şarkısı eşliğinde son derece büyük bir sahne gösterileri ile eski Sam Amca kıyafetlerini giymiş bir şekilde dans ederek ring alanına özel bir platformla indirilir.

 

Apollo ölür…

Maç başlar ve ilk raundda Creed Drago’ya yumruklar sallar fakat rakibi bu yumruklardan hiç etkilenmez. Creed’in yumrukları eskisi kadar etkileyici değildir. Bundan sonra Drago, ringin kenarında ki antrenörlerinden artık dövüşmesi emrini alınca Apollo Creed’e acımasızca kuvvetli yumruklar atmaya başlar. İlk raund biter. Apollo kanlar içindedir ve bu ilk raundda hayatının en maçını yaşamaktadır. Rocky’ye maçı kesinlikle durdurmamasını ister Tekrar Drago’nun acımasızca yumruklarını yiyen Apollo’nun antrenörü Duke, (Tony Burton) Rocky’ye havlu atması için yalvarır ancak Apollo’nun bunu reddetmesi yüzüden Rocky havluyu atamaz. Drago, yumruklarıyla Creed’i öldürür.

 

Rocky intikam almaya karar verir…

Creed’in hazin yenilgisi ve ölümünden sonra Rocky, Noel günü Rusya’da Drago ile mücadeleyi kabul ederek Apollo’nun intikamını karar verir. Tüm dünya televizyonlarından yayınlanacak bu maç için Rocky’i zorlu maça Sibirya’da hazırlayacak olan antrenör Apollo’nun antrönörü Duke’dur.

 

Rocky SSCB’de!

Rocky SSCB’de KGB ajanlarının takibinde mücadeleye hazırlanmaya başlar, Hazırlık esnasında, filmde Drago’nun Anabolik steroid kullandığı gösterilir ve onu dikkatle izleyen eğitmenler ve doktorlardan oluşan bir ekip gözetiminde çok yüksek teknoloji ekipmanı kullanılarak çalışır. Rocky, zorlu hava şartlarında maça hazırlanmaya devam eder… Bu hazırlık kişisel gelişim kurallarını içeren bir hazırlıktır.

 

Maç Günü

Maç günü nihayet gelmiştir. Rocky ring alanına girer girmez Rus taraftarlarca herkes tarafından yuhalanır. Ardından Drago ringe giriş yapar ve Rus kalabalık tezahürata başlar, vatansever bir törenle tanıtılır. 1944 yılı versiyonu Sovyet milli marşı okunur. Maçı seyretmek için Sovyet Genel Sekreteri ve diğer Politbüro üyeleri de gelmişlerdir. Geri sayım başlamıştır…

 

İntikam Mücadelesi

İlk raund başlar ve Apollo ile yaptığı mücadelenin aksine, Drago hemen hücum ederek Rocky’ye şiddetli yumruklar atmaya başlar. Rocky hemen hemen her raund da yumruklarla sarsılıp yere düşmesine rağmen azimle ayağa kalkarak Drago’yu şaşkına çevirir. Rocky, 2. raundda ilk kez şiddetli yumruğunu atar ve Drago’nun kaşı açılır. Bu raund bittikten sonra antrenörü Duke, Rocky’ye Sovyet boksörü yaraladığını ve onun bir makine olmadığını hatırlatır. (Elbette meşhur “No pain Rocky!” sözüyle) 10. raunddan sonra ise Rus taraftarlar, Rocky’nin bitmek tükenmek bilmeyen azmi karşısında bu sefer ona tezahürat yapmaya başlarlar.

 

Ve Zafer!

Maç kıyasıya devam ederken, son roundda Rocky arka arkaya yumruk atarak Sovyet rakibini ilk ve son defa yere serer. Hakem 10’a kadar sayar, Drago kalkamaz ve maç Rocky’nin nakavt etmesi ile sona erer. Ringe toplanan kalabalık arasından Rocky herkese teşekkür eder ve kısa bir konuşma yapar. Konuşmasının en sonunda “Ben değişebiliyorsam sizde değişebilirsiniz, herkes değişebilir” diye bağırır. Bunun üzerine Sovyet Genel Sekreteri ayağa kalkarak Rocky’i alkışlar ve diğer politbüro üyeleride alkışlamaya başlarlar ve ringin ortasında kalabalığın alkışlarılarıyla beraber zaferle kollarını havaya kaldırır. İşte bu noktada herkes kişisel gelişimin başarısını izler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.