Ruhsal Sorunlar Yaşlılarda Ölüm Riskini Artırıyor

  - 25314 - Ruhsal Sorunlar Yaşlılarda Ölüm Riskini Artırıyor - 25314 - Ruhsal Sorunlar Yaşlılarda Ölüm Riskini Artırıyor
  “Yaşlılık bir olgunluk dönemi olarak algılanmalı. Yaşlıdaki ruhsal sorunlar, hastalanma ve ölüm riskini artırıyor.
  Psikiyatri Uzmanı Dr. Derya İpekçioğlu, aile içindeki rollerin ve ilişkilerin değişmesi, yakın çevrede arkadaş, eş kaybı gibi üzüntüler yaşanmasının 65 yaş üstü kişilerde ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını söyledi. İpekçioğlu, “Fiziksel olduğu kadar, ruhsal olarak da sağlıklı yaşlanma önemlidir. Yaşlılık bir olgunluk dönemi olarak algılanmalı. Yaşlıdaki ruhsal sorunlar, hastalanma ve ölüm riskini artırıyor” dedi.

  Ruhsal Sıkıntılarda Artış Var

  Yaşlılık kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreç. Son zamanlarda tıbbın gelişmesiyle birlikte Türkiye’de de yaşlı nüfus artıyor. Yaşlıların sayısı arttıkça, hastalıklar, sorunlar ve bunlara bağlı ruhsal sıkıntıların miktarında da yükseliş söz konusu oluyor.

  Yaşlılık Psikiyatrisi

  Yaşlılığa bağlı ruhsal sıkıntılar ise geropsikiyatri (Yaşlılık Psikiyatrisi) adı altında ele alınıyor. İstanbul’da 65 yaş ve üzeri ruhsal sorunları olan yaşlıların tedavi ve takip süreçlerini, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Geropsikiyatri Polikliniği yürütüyor.

  Psikiyatri Uzmanı Dr. Derya İpekçioğlu, kendilerine en çok anksiyete bozuklukları, depresyon, mani, uyku problemleri, psikoz, ihmal, suistimal, psikoz ve demans gibi rahatsızlıklar nedeniyle başvuru geldiğini söyledi.

  Aile içindeki rollerin ve ilişkilerin değişmesi, yakın çevrede arkadaş, eş kaybı gibi üzüntüler yaşanmasının 65 yaş üstü kişilerde ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını belirten Dr. İpekçioğlu, şunları söyledi:

  “Yapılan çalışmalar yaşlıdaki ruhsal sorunların, hastalanma ve ölüm riskini artırdığını gösteriyor. Yaşlıdaki unutkanlık yaşlılığın getirdiği doğal bir sonuç olarak algılanmamalıdır. Unutkanlık yakınması olan yaşlı, alanında uzmanlaşmış profesyoneller tarafından ileri tetkik ve muayene yöntemleriyle değerlendirilip, demansiyel süreç açısından ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Demans tablosunun erken evrede saptanması önemlidir. Uygulanacak tedavi ve özel müdahale yöntemleriyle tablonun ilerlemesi kısmen de olsa yavaşlatılabilir, gelişmesi muhtemel davranış sorunları hafifletilebilinir.”

  Psikiyatri Uzmanı Dr. Derya İpekçioğlu, fiziksel olduğu kadar, ruhsal olarak da sağlıklı yaşlanmanın önemine değindi.

  Stresten uzak durulması gerektiğini vurgulayan İpekçioğlu, “Fiziksel egzersiz, sağlıklı beslenmek, keyif alınan hobilerinizin olması, yaşamın içinde aktif ve üretken olarak kalmayı başarmak, yaşlılığı bir olgunluk dönemi olarak algılamak, yaşamınızdaki değişikliklere uyum sağlayabilme yeteneğinizin olması sağlıklı yaşlanmanızı sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

  trthaber

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Ruhsal Sorunlar Yaşlılarda Ölüm Riskini Artırıyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  İnsan Ne Zaman Mutlu Olur?

  Neden bazı insanlar diğerlerine göre günden güne daha mutlu, daha üretken,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Ruhsal Sorunlar Yaşlılarda Ölüm Riskini Artırıyor

  İletişimde kalın!

  75,880BeğenenlerBeğen
  187,866TakipçilerTakip Et
  233TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et