Saç Yolma, Psikolojik Hastalık Belirtisi

  ‘Saç yolma, kadınlarda erkeklere göre sekiz kat fazla’

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, saç yolma hastalığının dürtüleri kontrol edememekten kaynaklandığını belirterek, “Saç yolma, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık sekiz kat fazla görülür. Bıyık ve sakal koparan erkeklerin de sayısı az değildir” dedi.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, saç yolma hastalığının dürtüleri kontrol edememekten kaynaklandığını belirterek, “Saç yolma, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık sekiz kat fazla görülür. Bıyık ve sakal koparan erkeklerin de sayısı az değildir” dedi.

  Berksun, saç yolma hastalığının çoğunlukla 11-13 yaş grubunda başladığını kaydederek, ‘saç veya kılları yüzey derisinden kopacak şekilde çekmeye zorlayan saplantı ya da karşı konulamaz dürtü’ şeklinde tanımlanan hastalığın tıptaki adının trikotillomani olduğunu söyledi.

  Yolma davranışının saçlar ve vücuttaki kıllarla ilgili olabileceğine dikkati çeken Berksun, şöyle konuştu: “Saç, kaş, sakal, bıyık en sık yolma bölgelerini oluşturur. Yolma davranışı, yolunan bölgede geniş açıklıklar meydana getirecek ölçüde yoğun olabilir. Sıkıntı ve stresle bu davranış artar. Bir kısım kadında saçlarını yeme de görülür. Bazı vakalarda saç yeme bu bozukluğun parçası olabilir. Saç yolma, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık sekiz kat fazladır fakat bıyık ve sakal yolan erkeklerin de sayısı az değildir. Ortaya çıkan sosyal kaygı, sosyalleşmede bozulmaya sebep olabilir. Bugün için saç yolma bozukluğunun nedenleri tam bilinmemektedir ancak bu dürtünün sürmesinde kaygı, sıkıntı ve endişe önemli bir etkendir. Tedavide bilişsel davranışçı yöntemler ve anksiyete giderici ilaçlar etkili olabilir.”

  Sac-Dokulmesinin-Nedenleri saç yolma, psikolojik hastalık belirtisi - Sac Dokulmesinin Nedenleri - Saç Yolma, Psikolojik Hastalık Belirtisi saç yolma, psikolojik hastalık belirtisi - Sac Dokulmesinin Nedenleri - Saç Yolma, Psikolojik Hastalık Belirtisi‘Çekirdek aile dışındaki yakın akrabalar sorunu bilmez’

  Berksun, saçların koparılması nedeniyle oluşan açıklığın bere, kasket, eşarp ve bandana gibi aksesuarlarla örtülmeye çalışıldığını vurguladı. “Bu yüzden kişi birçok sosyal ortama girmekten kaçınır” diyen Berksun, “Kuaföre gitmek karşılaşılacak sorular nedeniyle oldukça sıkıntı yaratan bir durumdur. Çoğu zaman çekirdek aile dışındaki yakın akrabalar dahi sorunu bilmez. Bu bozukluğun getirdiği psikolojik baskının yanı sıra toplumdan uzaklaşma da ayrı bir duygusal yük getirir. Saç koparma davranışını durduramama ya da saçlardaki eksilmeyi örtbas etme gereğiyle iş ve eğitim hayatında büyük aksamalar oluşmaya başlayabilir” şeklinde konuştu.

  Diğer psikiyatrik hastalıklarda olduğu gibi saç koparma hastalığında da herkes için ortak geçerli tedavi biçimi olmadığına işaret eden Berksun, sözlerini şöyle tamamladı: “Hastalıkta kullanılan etkili birkaç tür tedavi yöntemi vardır. Tedavi, öncelikle hastanın yaşına, dürtü bozukluğunu doğuran ve sürdürmesine neden olan kişisel, saptanabilir nedenlere göre şekillendirilir. Hasta eğer okul çağında ya da okul öncesi çocuk ise ebeveynler davranışı tetikleyen ve sürdüren nedenler konusunda bilgilendirilir. Tanının netleştirilmesi, durumun bir bozukluk olduğuna dair aileye ve kişiye farkındalık kazandırmak tedavide oldukça önemlidir. Sonraki dönemde bilişsel davranışçı terapiler yani davranışa farkındalık kazandırma, koparma davranışı ile ilgili düşünce süreçlerini yönetme, davranışı baskılama gibi ilaç dışı tedaviler son derece etkili ve önemlidir.”

  Kaynak: Radikal

  saç yolma, psikolojik hastalık belirtisi - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Saç Yolma, Psikolojik Hastalık Belirtisi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kıskançlık Nedir? Evliliği Nasıl Etkiler?

  Kıskançlık (Evlilikte Kıskançlık) Kıskançlık öfke, sevinç, üzüntü gibi temel insani duygularımızdan biridir....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  saç yolma, psikolojik hastalık belirtisi - BEY N VE HAFIZA - Saç Yolma, Psikolojik Hastalık Belirtisi

  İletişimde kalın!

  76,113BeğenenlerBeğen
  189,407TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et