Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  Her insanın hayatında en az bir kez olmak üzere karşısına çıkan; asıl niyetini asla belli etmeyen, derdi-gücü yalnızca işini yaptırmak olan, işini yaptırdıktan sonra bir daha arayıp sormayan, siz onun menfaatine hizmet ettiğiniz sürece sahte sevgi gösterileri yapan veya sizi umursuyormuş gibi görünen insancıklardır bunlar.

  Bazen öyle bir kandırır ki sizi bu arkadaşlar, bakarsınız senelerdir kullanıyorlarmış sizi.

  Bu dost görünümlü insanları fark etmek çok da zor değil, gerçekten bak.

  Sorunu iyi tespit edin

  -   karc  insan - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak - C3 A7 C4 B1karc C4 B1 insan - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  Bir sorunu çözmeden önce onun varlığını tespit etmek gerekir. Eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetmeye başladıysanız, sorular sormanın vakti gelmiş demektir. Çıkarcı kişilerin ortak özelliklerinden bazıları; kendi ihtiyaçlarını başkalarının ihtiyaçlarından önce görmeleri, sizi aradıklarında her zaman uygun olmanızı istemeleri ve hemen harekete geçilmesi gereken durumlarda bir çeşit krize neden olmaları.

  Bunların yanı sıra bazen etrafınızdaki kişiler, bir kişinin çıkarı için sizden faydalandığını önceden fark edebilir. Çevrenizdeki kişilerin fikirlerine önem verin, bazı şeyleri dışarıdan bakınca görmek daha kolay olabilir.

  Sorularınızla onu sıkıştırmak da çok önemli.

  -   karc  insanlar - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak - C3 A7 C4 B1karc C4 B1 insanlar - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  Çıkarcı kişilerin bir özelliği de hiçbir zaman sonu gelmeyen isteklerdir. Onlar isteklerini öyle bir şekilde sunarlar ki, kendimizi bu istekleri yerine getirmeye mecbur hissederiz. Bir kişinin kendi çıkarı için sizden faydalandığını anlamanın bir başka yolu da onasorular sormaktır. Çıkarcı kişiler kontrolü elde tutmayı severler. Sorduğunuz sorularla onların kontrolünü sarsabilirsiniz. “Sence bu haklı bir istek mi? Benden bunu istemen adil bir davranış mı?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

  Zamanı iyi kullanın, lehinize çevirin.

  -   karc  insan olmak - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak - C3 A7 C4 B1karc C4 B1 insan olmak - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  Çıkarcı kişiler, kendilerine verilen her türlü yanıtla baş etmeyi iyi bilir. Bir çıkarcının istekleri karşısında “hayır” demekte zorlandığınızda “evet” yanıtı vermek yerine zaman kazanmaya çalışın. “Bana biraz zaman ver. Uygun olduğumda sana geri döneceğim” gibi yanıtlar vererek zaman kazanıp, bu süre içinde onlara gerçekten nasıl bir yanıt vermek istediğinizi düşünebilirsiniz.

  Bir ilişki, iki tarafın da isteklerine yanıt vermeli. İlişkilerinizi gözden geçirin ve gerçekten size bir fayda sağlıyor mu diye düşünün. Kurduğunuz ilişkiler sizi beslemiyorsa, başkalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz ki?

  Son olarak ise hayır demeyi bilin.

  -   karc  insan olma - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak - C3 A7 C4 B1karc C4 B1 insan olma - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  Başkalarını kontrol etmek kolay olmayabilir ama kendinizi kontrol edebilirsiniz. Çıkarcı bir kişiyi değiştiremeyebilirsiniz ancak kendinizi onun kurbanı olmaktan kurtarabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu ise sizden isteklerine “hayır” demek. Çıkarcı kişiler tarafından kandırılmanızın birinci nedeni, kandırılmaya karşı koymamak. “Hayır” diyerek bu halkayı kıracak için ilk adımı atabilirsiniz. Daha sonra bu yanıtınızın arkasında durun ve zorlandığınızda attığınız ilk adımı düşünün.

  Kaynakbiliyomuydun
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Beyin Hasarı Bu İnsanları Dahi Yaptı

  Beynin herhangi bir şekilde hasar görmesi üzerine, eskiden olmayan bazı olağanüstü...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Sadece Kendi Çıkarını Düşünen İnsanları Tanımak

  İletişimde kalın!

  75,838BeğenenlerBeğen
  187,737TakipçilerTakip Et
  235TakipçilerTakip Et
  2,379TakipçilerTakip Et