Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi

  Beyin konusunda yapılan araştırmalar hızla artıyor. Bu araştırmada da bacakların güçlülüğü ile beyin gücü arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Oldukça ilginç bilgilere ulaşılmıştır.

  Güçlü bacaklara sahip yaşlı kadınlarda beyin yaşlanmasının daha yavaş olduğu belirlendi.
  Londra’daki King’s College’den bir araştırma ekibinin 300’ü aşkın ikiz üzerinde on yıl süreyle yaptıkları çalışmanın sonuçlarına göre, insanın yeterli düzeyde egzersiz yapması zihin sağlığında olumlu etki yapıyor.

  Gerontology adlı dergide yayımlanan yazıya göre, egzersiz, vücutta kimyasal maddeler salgılayarak yaşlı beyinleri canlandırıyor.

  Araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de vurguluyorlar.
  Bacakların kuvvetini, yaşam şeklinde, beyin sağlığı üzerinde etkili olabilecek diğer unsurlardan ayrı tutmak güç. Bu araştırmada özellikle bunama üzerinde de durulmadı.sağlam bacak ve beyin - sa lam bacak ve beyin - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi - sa C4 9Flam bacak ve beyin - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi

  Bacak kuvveti

  Araştırmacılar, çalışmanın başında yaşları 43 ile 73 arasında değişen 150’yi aşkın ikiz kız kardeşin sağlık durumlarını izlemeye başladı.

  Araştırmanın başlangıcında, bacak kuvveti, bacakların uzama hızını ve gücünü ölçen bir egzersiz cihazıyla saptandı. Beyin kuvvetiyse, araştırmanın başında ve sonunda, bellek ve zihinsel işlem becerilerini ölçen bilgisayar programlarıyla belirlendi.

  Genellikle, araştırmanın başlangıcında daha fazla bacak kuvvetine sahip kardeşin, on yılın ardından yaşlanmayla ilişkili zihinsel değişiklikleri daha az yaşadığı ve zihinsel becerileri daha ileri düzeyde olduğu saptandı.

  Bu bulgular, diğer hayat tarzı ve bunama riski unsurları dikkate alındığında da geçerliliğini korudu.

  Araştırmanın öncülerinden Dr. Claire Steves, “Zihinsel yaşlanma söz konusu olduğunda, bacak kuvvetinin en fazla etki yaratan unsur olduğunu gördük. Kalp sağlığı gibi diğer unsurlar da önemli ama bacak kuvvetiyle beyin sağlığı arasındaki ilişki bunların da ötesinde. Bacakların güçlü olmasının, beyin için yararlı olacak fiziksel faaliyete işaret ettiğini düşünüyoruz.” dedi.

  sağlam bacak ve beyin 2 - sa lam bacak ve beyin 2 - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi - sa C4 9Flam bacak ve beyin 2 - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin HabercisiAlzheimer Derneği araştırma müdürü Dr. Doug Brown, bu bulguların egzersiz yapmanın bedensel yararlarının yanı sıra beyne de büyük yararlar sağladığını gösterdiğini söyledi. Ancak Dr. Brown, bu ilişkinin nasıl oluştuğunu henüz tam anlayamadıklarını ve bu yararın nasıl azami hale getirilebileceğini bilemediklerini de ekledi.

  Dr. Doug Brown, “Bellek testlerindeki gelişmelerin bunama riskinde bir azalmaya işaret edip etmediğini görmemiz gerek” dedi.

  Yazarbbc
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Üniversite Okumamalıyız Dedirten Ünlü ve Zengin İsimler

  Milyonlarca öğrenci her yıl üniversite sınavını kazanarak hayata güzel bir başlangıç...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Sağlam Bacaklar Güçlü Beyin Habercisi

  İletişimde kalın!

  76,118BeğenenlerBeğen
  189,420TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et