SAMSARA : Bir Dünyayı Tanıma Belgeseli

0
- Samsara Fragman -

Kelime olarak ‘samsara’ Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor. Film de doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu edinmiş. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılmaz derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor. Artık çok az filmde kullanılan analog 70mm film formatıyla çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması. Ne bir gezi güncesi, ne de bildiğimiz anlamda bir belgesel olan Samsara, kesinlikle büyük ekranda görülmesi gereken, duyularınızı harekete geçirecek eşsiz ve belki de ruhani bir sinema yolculuğu!

5 kıtada Yıllar süren çekimlerde kalabalık şehirlerden ıssız çöllere, dağlara, modern şehir insanından dünyadan habersiz geleneksel kabile yaşamına yeryüzündeki pek çok şey görüntülenmiş ve hiç söz olmadan müzikle bir görsel şölen olarak sunulmuş..

Bazı bölümler çok çarpıcı -Endonezyadaki mahkumların dans sahnesi gibi ..

Yıllar sonra biri 2000 lerde dünya gezegeni nasıl bir şeydi diye sorsa cevap olacak bir film Samsara..

Birçok belgesele rağmen bu belgeselin kendi alanında tek olduğunu göz önünde bulundurarak izlemenizi tavsiye ediyoruz. insanoğlunun yaşamını, tüketim ve yok ediş çılgınlığını realist bir görsellikle gözler önüne seren ve etkileyici görüntülerle zihinleri açan güzel bir belgesel.

BELGESELİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Belgesel Filmden Kareler

[quote_box_center]

Yapım: 2011, Amerika

IMDB Puanı: 8.2/10

Yönetmen: Ron Fricke

Senaryo: Ron Fricke

Görüntü Yönetmeni: Ron Fricke

Müzik: Lisa Gerrard, Marcello De Francisci, Michael Stearns

İLGİLİ YAZI :  İnsan ve Ego Arasındaki Muhteşem Savaş

Oyuncular: Balinese Tari Legong Dancers, Collin St. Dic, Crisanto Neire, Hiroshi Ishiguro, Kikumaru, Ladyboys of Cascade Bar, Marcos Luna, Ni Made Megahadi Pratiwi, Olivier De Sagazan, Puti Sri Candra Dewi, Putu Dinda Pratika, Robert Henline, Tai Lihua

Süre: 102 dakika

[/quote_box_center]