Şehirdeki İnsan İle Köydeki İnsanın Beyni Aynı Mı?

0

Şehirde yaşayanlar ile köyde yaşayanların beyin gelişimleri arasında bir fark var mıdır? Bazı görüşler köydekiler zeki derken bazı görüşler şehir insanı daha zeki diyor. Yeni bir araştırma, şehirde yaşayan insanların beyninin kırsal alanlarda yaşayanlardan daha farklı olduğunu gösterdi.

Şehirde stres altında yaşayan insanların beyninin kırsal alanlarda yaşayanlardan daha farklı olduğu ortaya çıktı.

Almanya’daki Heidelberg üniversitesinde görev yapan Profesör Andreas Meyer-Lindenberg tarafından gerçekleştirilen ve Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, şehirde yaşayan insanların beyinleri kırsal alanda yaşayan insanların beyinlerinden farklı olduğu belirlendi.

The Guardian tarafından yansıtılan araştırmada, stres altında olan şehirli insanların beyninde duygu ve kaygıyı düzenleyen bölgenin çok hareketli olduğu ve kentsel bölgelerde ruh sağlığı problemlerini oranının yüksek olmasının bu farkla açıklanabileceği belirtiliyor.

Haberde, önceki araştırmaların, şehirlerde yaşayan insanlarda kaygı bozukluğu riskinin yüzde 21, duygu durum bozukluğu riskinin ise yüzde 39 oranında arttığını gösterdiğine dikkat çekiliyor.
50’den fazla kentsel bölgelerde yaşayan gönüllünün beyin taramasının yapıldığı yeni araştırmanın ise, katılımcıların performansları konusunda kaygılanmaları üzerine tasarlandığı belirtiliyor.

Ayrıca, Profesör Andreas Meyer-Lindenberg’in, kentli insanların beyinlerinde duygu ve kaygıyı düzenleyen bölgenin çok hareketli olmasının ruh sağlığı problemlerinin kökenini olabileceğini söylediğine dikkat çekiliyor.

2050’DE İNSANLARIN YÜZDE 70’İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Gazete ayrıca, 2050 yılına gelindiğinde insanların yaklaşık yüzde 70’inin kentlerde yaşıyor olabileceği yönündeki tahminlere işaret ederek, Nature Dergisi araştırmacılarının ortalama olarak, şehirde yaşayanların daha zengin olduğunu, daha iyi beslendiğini, sağlık hizmetlerinin ve doğum kontrol olanaklarının daha iyi olduğunu yazdığını belirtiyor.

Ancak araştırmacılar, kentlerde yaşayanlarda kronik hastalık riskinin daha fazla olduğunu belirterek, şehirlerdeki stresli sosyal ortama ve insanlar arasında sosyal farklılıkların daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

İLGİLİ YAZI :  "Çocuklar Kaybolmasın" Diye Anne Baba Neler Yapmalı?