fbpx

  Sigara İçen Kadınlara Kötü Haber

  Bugüne kadar milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan sigara kullanımı insanlarda de kalp hastalığının yanı sıra akciğer ve diğer kanserlerin oluşma riskini artırıyor. Ancak yeni yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.

  Foxnews’te yer alan habere göre, Alberta Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar “Nurse’s Health Study” isimli 30 yılı kapsayan bir araştırmayı analiz ettiler. Bu araştırmada 30 yaşın üzerinde 101 bin 18 kadın arasında sigara içmenin ve sigaraya ara vermenin ani kalp ölümü riski üzerindeki etkileri inceleniyordu. Her yıl Amerika’da 300 bin ile 400 bin civarında kalp hastalığına bağlı ölüm yaşanıyor. Ani kalp ölümü kalp atışlarınızın aniden durması anlamına geliyor. Bu durumda birçok insan 1 saat içinde hayatını kaybediyor.

  Araştırma süresi boyunca yani 30 yıl içinde 351 kadın ani kalp ölümü nedeniyle hayatını kaybetti. Katılımcılar kalp hastalığı, felç ve kanser açısından kontrol edildikten sonra çalışmanın yazarları sigara içen kadınları hiç sigara içmeyen kadınlarla karşılaştırdılar.

  kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.
  kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.

  Buna göre, sigara içen kadınların ani kalp ölümü açısından 2,5 kat daha fazla risk altında olduğunu tespit ettiler. Daha önceden sigara içip şimdi bırakanların ise hiç içmeyen kadınlara göre neredeyse 2 kat risk altında olduğu belirlendi. Çalışmadaki kadınların yüzde 29’u aktif olarak sigara kullanıyor, 26,4’ü sigarayı bırakmış ve yüzde 44,5’i hiç sigara içmemişti. Çalışmanın başlangıcında kadınların yaşları 30 ile 55 arasında değişiyordu.

  Kadınların içtiği sigaranın sayısı ve sigara içilen sürenin uzunluğunun ani kalp ölümü riskiyle yakından ilgili olduğunu söyleyen araştırmacılar, günde 1 ile 14 arasında sigara içen kadınların hiç sigara içmeyenlere göre 2 kat; günde 25 ve daha fazla sayıda sigara içen kadınların ise 3 kattan daha fazla risk altında olduklarını belirttiler. Ayrıca, sigara içilen her 5 yıl ani kalp hastalığından ölüm riskini yüzde 8 artırdığı belirlendi. Ancak sigarayı bırakan kadınlarda, bu riskin 20 yıl sonra hiç içmemiş biri düzeyine indiği tespit edildi.

  Bu araştırma ile sigaranın kadınlar için önemli bir risk faktörü olduğu belirlendi. Ancak yaşam tarzınızdaki değişiklikler sayesinde sigarayı bırakarak ölüm riskini azaltabilirsiniz.

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Derek Sivers: Nasıl bir akım başlatılır

  Derek Sivers ilgi çekici bir video yardımıyla akımların aslında nasıl başladığını...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,402BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  265TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et