Cuma, Eylül 20, 2019
 • Kişisel Gelişim
 • Başarı Video

Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın.

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
şikayet beyin şikayet etmek kişisel gelişim - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın.
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Araştırmalar çoğu insanın tipik bir konuşma sırasında dakikada bir kez şikayet ettiğini gösteriyor. Şikayet etmek caziptir çünkü iyi hissettirir, ancak eğlenceli olan birçok şey gibi (sigara içmek veya pastırma yemek gibi) şikayet etmek sizin için iyi değildir.

Beyniniz verimliliği seviyor ve olduğundan daha fazla çalışmayı istiyor. Şikayet gibi bir davranışı tekrarladığınızda, olanlarınız bilgi akışını kolaylaştırmak için birbirlerinden ayrılırlar. Bu, gelecekte bu davranışı tekrar etmeyi çok daha kolaylaştırır o kadar kolay hale gelir ki yaptığınızı bile fark etmeyebilirsiniz.

Bunun için beyninizi suçlayamazsınız. Kim bir nehri geçmeye ihtiyacı olduğunda geçici bir köprü kurmak ister? Kalıcı bir köprü inşa etmek çok daha mantıklıdır. Böylece olanlarınız birbirine yakınlaşır ve aralarındaki bağlantılar daha kalıcı hale gelir. Bilim adamları bu süreci “Birlikte ateşlenen nöronlar, birlikte bağlanırlar” olarak tanımlamayı sever.

Tekrarlanan şikâyet, gelecekteki şikayetleri daha muhtemel hale getirmek için beyniniz tarafından canlandırır. Zamanla, etrafınızda olup bitenlerden bağımsız olarak, olumsuz olmanın pozitif olmaktan daha kolay olduğunu fark edersiniz. Şikâyet, insanların sizi nasıl algıladığını belirleyen davranışınız haline gelir.

Ve işte önemli bilgi: Şikâyet etmek, beyninizin diğer alanlarına da zarar verir. Stanford Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, şikâyetin, problem çözme ve zekice düşünmek için kritik olan beynin bir bölgesi olan hipokampusu küçülttüğünü göstermiştir. Hipokampüsün zarar görmesi korkutucu, özellikle Alzheimer tarafından tahrip edilen birincil beyin alanlarından biri olduğunu düşünüyorsanız.

Şikâyet etmek de sağlığınız için kötü

Şikayet etmenin beyin hasarına yol açtığını söylemek abartı olmasa da, burada da bitmiyor. Şikayet edildiğinde, vücut stres hormonu olan kortizol salgılar. Kortizol, sizi oksijenle, kanla ve enerjiyi derhal hayatta kalmak için gerekli olan sistemlerden başka her şeyden uzağa yönlendiren, dövüş ya da kaç moduna geçirir. Kortizolün bir etkisi, örneğin, kan basıncınızı ve kan şekerinizi yükseltmek ve böylece kendinizi kaçmaya veya savunmaya hazır olmanızdır.

şikayet beyin şikayet etmek kişisel gelişim -  ikayet Etmeye Kar   Beyninizi Ar nd r n - Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın. şikayet beyin şikayet etmek kişisel gelişim - C5 9Eikayet Etmeye Kar C5 9F C4 B1 Beyninizi Ar C4 B1nd C4 B1r C4 B1n - Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın.

Sık sık şikayet etmekle serbest kalan tüm kortizoller bağışıklık sisteminizi bozar ve sizi yüksek kolesterol, diyabet, kalp hastalığı ve obeziteye karşı daha duyarlı hale getirir. Hatta beyni daha savunmasız hale getirir.

Sadece Sen Değilsin …

İnsan doğası gereği sosyal olduğu için, beynimiz doğal ve bilinçsiz bir şekilde çevremizdekilerin ruh halini taklit eder, özellikle birlikte çok zaman geçirdiğimiz insanları. Bu sürece ayna nöron denir ve empati hissetme yeteneğimizin temeli de budur. Her şeyden şikâyet eden insanlarla vakit geçirmek konusunda dikkatli olmalısınız. Bunu şu şekilde düşünün: Eğer bir kişi sigara içiyorsa, tüm öğleden sonra orada ikinci el dumanı soluyarak oturabilir miydiniz? Kendinizi uzak tuttun ve şikayetçilere karşı da aynısını yapmalısınız.

Şikâyet için çözüm

Şikayet etmeniz gerektiğini hissettiğinizde yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi şükran tutumunu geliştirmek. Yani, şikayet etmek istediğinizde, dikkatinizi minnettar olduğunuz bir şeye kaydırın. Neye minnettar olduğunuzu düşünmek için zaman ayırmanız stres hormonu olan kortizolu % 23 azaltır. Clifornia Üniversitesinde yapılan araştırma, günlük olarak minnettarlık tutumu geliştirmek için çalışan kişilerin daha düşük kortizol seviyelerine bağlı olarak ruh halini ve enerjisini iyileştirdiğini ve önemli ölçüde daha az kaygı yaşadıklarını buldu. Olumsuz ya da karamsar düşünceler yaşadığınızda, vites değiştirmek ve olumlu bir şey düşünmek için bunu bir yöntem olarak kullanın.

Zamanla, olumlu bir tutum bir yaşam tarzı haline gelecektir.

Yapabileceğiniz ikinci şey (ve yalnızca gerçekten şikâyet etmeye değer bir şeyiniz olduğunda) çözüme yönelik şikayetlerde bulunmaktır. Bunu amaca yönelik şikâyet olarak düşünün. Çözüm odaklı şikâyet için aşağıdakiler yapılmalıdır:

 • Net bir amaç belirle. Şikâyet etmeden önce, aradığınız sonucu öğrenin. Bir amacı tanımlayamıyorsanız, sadece kendi iyiliği için şikâyet etmek istemeniz için iyi bir şans var demektir. Tomurcuklanmaya başlayabileceğiniz bir tür şikâyetiniz var olur artık.
 • Olumlu bir şeyle başla. Bir iltifatla şikâyette bulunmak, mantıklı görünebilir, ancak olumlu bir şeyle başlamak, diğer kişinin savunmasını önlemeye yardımcı olur. Örneğin, müşteri hizmetleriyle ilgili şikayette bulunmadan önce, “Çok uzun zamandır müşteriyim ve her zaman hizmetinizden çok memnun kaldım” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.
 • Açık ol. Şikâyette bulunduğunuzda 20 yıl önceki her küçük bir sıkıntıyı ortadan kaldırmak için iyi bir zaman değil. Sadece mevcut durumu ele al ve mümkün olduğunca açık ol. “Çalışanınız bana kaba geliyor” demek yerine çalışanın o kaba özelliklerini tarif edin.
 • Olumlu bir son verin. Şikayetinizi sonlandırırsanız, “Bir daha asla burada alışveriş yapmam”, dinleyen kişinin şikâyette bulunmaya istekli olmaması. Bu durumda, şikâyet etmek dışında bir amaç olmadan sadece havalandırıyor veya şikâyet ediyorsunuz. Bunun yerine, amacınızı ve istenen sonucun elde edilebileceği konusundaki umudunuzu belirtin, örneğin, “İş ilişkimizi sağlam tutabilmek için bunu yapmak istiyorum.

Hepsini bir araya getirmek

Tıpkı sigara içmek ve kanepede gün boyu televizyon seyretmek gibi şikâyet etmek de sizin için kötü. Olumlu bir zihin çerçevesiyle fiziksel, zihinsel ve performans yararlarını elde edersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -şikayet beyin şikayet etmek kişisel gelişim - mutlu  ocukk - Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın.

Yeni İçerikler

Türkler Hediyeye Para Harcamayı Seviyor

Mastercard, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihlerini yayınladı. Buna göre, Türkiye’de her 6 kişiden...

Çocuklara Asla Söylenmeyecek Kelimeler

Ebeveyn olmak gerçekten çok zor bir iş. Çocuğun fizyolojik ihtiyaçlarının karşılamaya çalışırken onu duygusal açıdan doyurabilmek, sorularına doğru yanıtları, doğru şekilde verebilmek...

Düşmek ve Tekrar Düşmek Üzerine…

Düşmek ilerlediğimizin göstergesidir...Bu konu üzerine yazmadan önce oldukça düşündüm; düşmek, kalkmak ve yine düşmek belki yine kalkmak ya...

Hayatımıza Bir Anlam Vermeyi Seçebiliriz

Pozitif Psikolojinin Kurucusu Martin Seligman ile Söyleşi...Psychologies Dergisi Türkçe Edisyonunda Pozitif psikolojinin kurucusu psikolog Martin Seligman...

Kitap Önerisi: Stresli Bir Dünyada MUTLU ÇOCUK Yetiştirmek

Güçlü Hafıza, Güçlü Beyin, Üşenme Erteleme Vazgeçme ve Sevdim Seni Matematik kitapları ile tanınan Ahmet Yıldız bu sefer çocukların mutluluğu konusuna değiniyor....
- Advertisement -şikayet beyin şikayet etmek kişisel gelişim - 2019 08 13 14 13 13 - Şikayet Etmeye Karşı Beyninizi Arındırın.