Silikon Vadisi Milyarderleri Klasik Okullardan Bıktı Bu Okulu Yarattı

  Silikon Vadisinin milyarderlerinin parası ve beyinleri tarafından hazırlanan günümüz okullarının felsefesi ve anlayışından çok farklı yeni okullar oldukça dikkat çekiyor.

  Eğitim yazılım geliştiricisi Kaliforniya ve New York’ta yer alan “mikro okullar” ağına dahil olan AltSchool 40 milyon dolarlık yeni finansman kaynağı ile hızla büyüyor. İlk başladığında Mark Zuckerberg, Peter Thiel’in kurucu hareketiyle başlayan okullar 130 milyon dolarlık bir bütçeye ulaştı.

  AltSchool, eğitimlerini 21. yüzyıla taşımayı hedefleyen her biri 35 ila 120 öğrenci arasında kayıtlı olan “mikro okullar” ağıdır.

  Google’daki eski kişiselleştirme başkanı olan Max Ventilla, şirketi AltSchool’u 2013’te kurdu. Bugün, Bay Area ve New York’ta yedi yerde bulunuyor.

  Girişim destekli okul sistemi 2018 sonbaharından sonra Chicago’da da hızla yayılacağı öngörülüyor.

  AltSchool’un Fort Mason’daki bir okulunda gözlemlerde bulunduk. Ziyaret sırasında okulun eğitim ücreti yıllık 20.000 dolardır. 

  AltSchool da 4-14 yaş grubundaki öğrencileri üç temel gruba ayırır: İlkokul, İlköğretim ve Ortaokul. Geleneksel anlamda bir sınıf düzeyi yoktur.

  AltSchool’ta bir eğitim günü devam yoklaması ile başlar. Çocuklar geldiğinde özel bir iPad’de okulun sistemi üzerinden devam başvurusu yaparak oturum açarlar.

  Devam takip uygulaması, Google’ın eski çalışanlarını içeren bir kurum içi ürün ekibi tarafından geliştirilen birçok araçtan birisidir.

  Bu ürünler, öğrencilerin katılımı ve notlarından, gıda alerjilerine ve kişiselleştirilmiş Öğrenme Planlarına kadar her şeyi izleyen dijital bir platform olan PLP adı verilen My.AltSchool’da yer alıyor.

  PLP, AltSchool sisteminin temelidir. Öğretmenler; öğrencinin çıkarları, beğenileri, güçlü yönleri ve zayıf yönlerine dayanan bir dizi hedef belirlemesi için çalışırlar.

  Her çocuk, bu hedeflere ulaşmayı hedefleyen bireysel ve grup etkinlikleri içeren haftalık bir “oynatma listesi (playlist)” alır. Mesela aşağıdaki öğrenci madeni para toplama hakkındaki bloğu için bir giriş yazıyor.

  8 yaşındaki aşağıdaki oyuncu ise MaKey MaKey’i kullanarak Pac-Man oyununu sergiledi. MaKey, günlük nesneleri dokunmatik kullanıcı arayüzlerine dönüştüren basit bir devre kartıdır.

  Aşağıdaki oyuncuda devreler ile aktivite gerçekleştiriyor.

  Öğretmenler, yeni öğeler oluşturarak ve öğrenciler öğeleri bulmak için My.AltSchool kitaplığında arama yaparak etkinlikleri seçerler.

  Bu akıcı öğretim süresi öğretmenin sınıfta dolaşmasını ve yüz yüze öğrencilerle etkileşim kurmasını sağlar.

  İlkokul öğrencileri sabah paylaşılan bir öğeyi/etkinliği yaparak geçirdi. Aşağıdaki çocuklar son park gezisini “haber yaparken” görünüyorlar.

  Dikkat dağıtıcı şeyleri bastırmak için ve konsantre olabilmek için çocuklar oynatma listesi sırasında kulaklık takıyor.

  Teknoloji, tüm faaliyetleri tamamlamak için gerekli değildir, ancak öğrencilerin çalışmalarını belgelendirmek için kullanılır. Aşağıdaki öğrenci, haberlerinin kırpılmasını gösteren bir resim çekmek için bir iPad kullandı ve resmi oynatma/etkinlik listesine yükledi.

  Sınıf, tıpkı teknoloji gibidir. AltSchool kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımını benimser. Öğrenciler, halı, torba, ve kendi yapımlarının çatı katında odanın her tarafına yayılırlar.

  Sınıflar, farklı sınıf seviyeleri için belirlenmiş alanlar yerine, istasyonlar gibi değerlendirilir. Öğrenciler gün boyunca odadan odaya geçer. Mikro okullar, özellikle dört odalı bir okul binasının sıkışık hissetmemesi için alanı en üst düzeye çıkarması için önemlidir.

  Zanaat ve temizlik malzemeleri, küçük çocukların onlara ulaşabilecekleri yerlerde saklanır. 

  Kameralar çocuklar için de göz hizasında bulunur. Buu nedenle öğretmenler başarılı derslerin olmazsa olmazı olan çocuktaki “o”, “aha” gibi anları gözlemler. Hatta bazı çocuklar kameraları sırdaşlık olarak kullanıyor ve sırlarını kamera ile paylaşıyor.

  Öğle yemeğinden sonra öğrenciler çalma/etkinlik listelerini bir kenara bırakıp daha entegre grup projelerinde çalışırlar.

  Ortaokul öğrencileri sınıfı yeniden tasarımı ile görevlendirilir. Aşağıdaki 11 yaşındaki öğrenci bir parkur kursu tasarladı. Şu anda da Google Chromebook’una bir ebeveyn izin belgesi yazıyor.

  Sınıf arkadaşı, çevrimiçi öğreticilerden bir 3D modelleme yazılımının nasıl kullanılacağını öğrendi ve kentsel bahçeden ilham alan bir oturma alanı tasarladı. 

  Bir veteriner hekim, avukat, yazar ve manga çizgi romancı yazarı olmak isteyen bir başka öğrenci, kapalı bir çay bahçesi yetiştirdi. Görevleri “kabiliyetine” olan katkısından dolayı çok sevdiğini söyledi. 

  AltSchool’un sağladığı 40 milyon dolarlık fon New York’taki diğer okulların ötesine geçmesini sağlayacaktır.

  Silikon Vadisi’nin en sevdiği ilköğretim okulu kişiselleştirme üzerine çalışmalar dev etmektedir. 

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Mutlu anne çocuk

  ‘Doğru annelik’ yapmaya dair her kafadan binlerce ses çıkıyor....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,607BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  257TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et