Sıradışı Çocuklar Yetiştiren Sıradışı Okullar

0

Dünyada bazı okullar farklı ve sıradışı yöntemler deniyor. Bu yöntemler tabiki sıradışı çocukların yetişmesine neden oluyor. Sizin için dünyadaki sıradışı 9 okulu derledik.

Hayatımız boyunca tek tipleştirilmek için eğitim gördüğümüz okullara fazlasıyla alışkınız. Alışkın olmadığımız ise farklı yöntemler deneyen, geliştiren ve her öğrenciyi ayrı bir birey olarak gören okullar. Kimileri benimsedikleri prensiplerle, kimileri mimarileriyle dikkat çeken bu güzel okullar öğrencilerine asla sıradan bir yaklaşımla eğitim vermiyor.

Kalıpların dışına çıkmayı başaran, dünyanın dört bir yanından açık kafaların ürünleri olan o okullardan bazılarını listeledik. Eğitimde yer alan herkesin ufkunu açması dileğiyle, ve belki bizim ülkemizde de bu tip girişimler olur umuduyla…

1. ABD, Rhode Island’da gerçek bir “Hayat Okulu”

hayat-okulu-rhodeBu okulun öğrencileri en başından beri sadece gerçekten öğrenmek istedikleri şey neyse onun eğitimini alıyorlar. Çocukların hayattaki profesyonel tutkularını anlayabilmeleri için her biri, bir koçla eşleştiriliyor. Bu eğitim stratejisi ülke çapında 55 okulda uygulanmaya başlanmış.

2. ABD, Ohio’daki ofis görünümlü okul

ofis-okul-ohioBu okulda bildiğimiz kara tahta sınıflardan veya tebeşir fırlatan öğretmenlerden yok. 300 farklı bölmesi olan kocaman bir ofis var. Her öğrencinin bireysel eğitim planını gerçekleştirebildiği, kendisine ait bilgisayarı ve kendi alanı var. Öğrenciler kendi kendilerine öğreniyorlar ve ihtiyaç duydukları anda öğretmenlerden yardım isteyebiliyorlar.

3. Çocuklara, anne-babalarının yapma dedikleri şeyleri yaptıran okul

tehlikeli-okulSan Francisco’daki bu okulun öğretmenleri çocuklara “tehlikeli şeyler” yaptırıyorlar ve hatta tüm müfredatları böyle şeylerle dolu. Çocukların; üstünün başının kirletmeleri, ateşle oynamaları ve elektronik eşyaları söküp parçalarına ayırmaları serbest. 🙂 Bu strateji çocukların deneyimlerle öğrenmelerine olanak tanıyor.

4. Cinsiyet rolleri diye bir kavramın olmadığı okul

cinsiyetsiz-okulİsveç’teki okulun temel prensipleri tamamen öğrencilerin eşitliğine dayanıyor. Çocuklar, onları kız veya erkek olduklarını belli eden hitaplarla değil sadece isimleriyle çağrılıyor. Bu sistem ön yargıları kırmak için savaşıyor ve çocukların mental olarak daha sağlıklı gelişmesini sağlıyor.

İLGİLİ YAZI :  Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl Başardı?

5. Dünyanın en yeşil okulu Fransa’da

en-yesil-okulİlk bakışta bir golf sahasını veya çayır çimenlik bir araziyi andıran okul, çocukların yeşil ve açık alanda zaman geçirmesi gerekliliğinden yola çıkmış. Okulun çatısı ve arka bahçesi tamamen çimle kaplı. Çocuklar bu okulda tozlu sınıflar yerine, mümkün olduğunca temiz havada öğrenim görüyorlar.

6. Çocukların duyarlılığını ve yaratıcılığını geliştirmeyi hedefleyen okul

yaratici-okulNew York’taki okulun kurucuları, bir okulun daha çok oyun alanına benzemesi gerektiğini düşünüyorlar. Böylece çocuklar kendilerini öğrenmeye daha çok adıyorlar. Bu okulda çocuklar, geri dönüşüm, 3D kent planları gibi konuları tartışıyor ve merkalarını canlı tutan daha birçok yaratıcı şeyler yapıyorlar.

7. İsveç’te öğrencilerin mağaralar ve dağlarda eğitim gördüğü okul

magara-dag-okul-isvecYaratıcı mimarlar sağolsun, çocukların bu okulda canlarının sıkılması pek mümkün değil. Bir okuldan daha çok büyülü bir dünyaya benzeyen okulda normal ve sıradan sınıflar yok. Bütün okul kocaman açık bir alandan oluşuyor ve doğa teması içinde, müzik, dans, sanat gibi alanlarda öğrenim görüyorlar.

8. Nijerya’daki yüzen okul Makoko

makoko-yuzen-okulHer yaştan öğrencilerin eğitim gördüğü okul, bölgedeki gölün yükselen sularına direnebilmesi için özel olarak inşa edildi. Tekne şeklindeki okulda, en kötü hava koşullarında bile, 100 öğrenci güvenli bir şekilde eğitim görebiliyor.

9. Her öğrenciye özel eğitim veren Steve Jobs Okulu

steve-jobs-okuluHollanda’da bulunan Steve Jobs okulu her öğrencinin farklı yetenekleri ve ilgileri olduğunu savunan ve buna uygun şekilde öğrenim veren en iyi örneklerden. Ayrıca eğitim planı her altı ayda bir, öğrenci, öğretmen ve ebeveynler tarafından tekrar değerlendirilip düzenleniyor.