Şirket ve Bebeğinizi Beraber Nasıl Büyütürsünüz?

  - 694519114656 - Şirket ve Bebeğinizi Beraber Nasıl Büyütürsünüz? - 694519114656 - Şirket ve Bebeğinizi Beraber Nasıl Büyütürsünüz?Sayıları fazla olmayan bir grup kadın, aynı anda hem hızla büyüyen bir teknoloji şirketi kurmanın hem de çocuk yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor. Ancak Send the Trend şirketinin kurucusu ve müdürü Divya Gugnani, yoğun bir erkek egemenliği altındaki yatırım dünyasının büyük kısmının, buna hâlâ kuşkuyla baktığını söylüyor.

  Gugnani’nin aksesuar ve güzellik malzemeleri satmak için kurduğu bu e-ticaret sitesi, evlere televizyon üzerinden satış yapmakta uzmanlaşan QVC tarafından satın alındı. Gugnani Mayıs’ta doğan oğluna hamile kalmadan önce, yatırımcılardan 3 milyon dolar toplamış. Gugnani, “Para toplamaya çalışan tanıdığım tüm kadınlar, bunu çocuk yapmadan önce halletti.

  Genç teknoloji şirketlerinin dünyasında, hamile kadınlara karşı topyekûn ayrımcılık var” diyor. Ayrıca hamileliği ve anneliği yatırım sürecinin odak noktası haline getirmenin, çağdışı bir düşünce tarzı olduğunu ekliyor. Sayıları erkek meslektaşlarından az olan kadın girişimciler, onlardan daha az para topluyor.

  Ewing Marion Kauffman Vakfı’nın yenilikçiliği geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Lesa Mitchell, hızlı büyüyen teknoloji şirketi kurucularının yüzde 10’unun kadın olduğunu ve bunların “sermayeye erişemedikleri için erkeklerden yüzde 70 daha az para toplayabildiğini” söylüyor. 300 milyon dolar değerindeki halka açık medya şirketi XO Group’un üç çocuk annesi kurucusu Carley Roney’ye göre girişim sermayecileri, bir girişimcinin hamileliğinin veya anneliğinin önemli olmadığını ve en önemli faktörün iyi fikirler ile yönetim olduğunu iddia ediyor. “Ama kapalı kapılar ardında bunların da dikkate alındığını rahatlıkla söyleyebilirim” diyen 43 yaşındaki Roney, bu yüzden hem şirket kurup hem de çocuk doğurduğu dönemin başında, bebeğin tamamen gizli tutulduğunu söylüyor.

  Fazla kurumsal altyapısı olmayan genç bir teknoloji şirketinin kurucuları, genelde en az beş kişinin işini yapar. Roney bunu “Şirket kurucusu iseniz, bu iş dışında hiçbir şeye zaman ayırmamanız beklenir. Bunu yapmıyorsanız, kendinizi şirkete adamadığınız düşünülür” diye açıklıyor. Elbise ve aksesuar kiralayan 2.5 milyon üyeli Rent the Runway internet sitesinin kurucularından 28 yaşındaki Jennifer Fleiss, geçen yıl doğum yapmadan önce 15 milyon dolarlık girişim sermayesi toplamış.

  Fleiss, şirketinin kuruluş aşamasında finansörler ararken hamile kalmış olsaydı ne yapacağını söylüyor: “Bu gerçeği nasıl anlatacağım konusunda danışmanlarla ve rehber kişilerle görüşürdüm” diyor. Fleiss, “Erkeklerin aileye bakma konusunda kadınlarla tıpatıp aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiği görüşünü paylaşmıyorum” diyor.

  Fleiss çocuk emzirmenin ve vücudun toparlanma sürecinin, kadının işten daha uzun süre uzak kalmasını gerektirdiğine dikkat çekiyor. California’daki Kleiner Perkins Caufield & Byers adlı girişim sermayesi şirketinin ortağı Aileen Lee, konuyu şöyle açıklıyor: “Kişi ameliyat olduğunda, bu onu işten birkaç ay uzak tutar. İster kadın ister erkek olsun, bu iyi düşünülmesi gereken bir şeydir. CEO’nun veya vizyoner bir kişiliğin işten üç ay uzak kalması nasıl etkiler yaratır?”. Lee hamileliği olumsuz bir şey olarak görmediğini ve şirketlere uzun vadeli destek verdiğini söylüyor.

  Portföyündeki 11 şirket içinde, Rent the Runway dâhil üçünün yöneticisi çocuklu kadınlar. Yıllık geliri 100 milyon doları geçen, San Francisco merkezli sosyal satış şirketi S tella & D ot’un k urucusu v e CEO’su Jessica Herrin’in iki kızı var. 39 yaşındaki Herrin, “İki küçük çocuğa hâlâ baktığım dönemde, bir girişim sermayesi kuruluşunun şirketimi ne zaman ve hangi hızla büyütmem gerektiğini belirlemesini istemedim” diyor. Herrin bunun yerine, bir önceki şirketi WeddingChannel.com’u destekleyen birkaç bireysel yatırımcıyla görüşerek 350 bin dolar toplamış. (WeddingChannel 2006’da XO Group tarafından satın alındı.) Herrin çeki kabul etmeden önce, yatırımcı Radar Partners’tan Doug Mackenzie’ye, “Bu şirket başlangıçta olması gerektiğinden yavaş büyüyecek. Çünkü Cumaları, kızımla yüzme kursuna gitmek istiyorum” demiş.

  Fleiss, Roney ve Gugnani’nin kocaları, sorumluluk gerektiren işlerde çalıştıkları için çocuklara bakamıyor. Ancak çocuk bakımı için geniş maddi imkânları var. Herrin ve diğer kadınlar, çocuklara bakmak koca bir ordunun (dadılar, akrabalar, arkadaşlar, destekleyici eşler ve çocuk bakıcıları) çalıştığını söylüyor. İş yerine yürüme mesafesinde oturmak da yararlı oluyor. Yatırımcılar kadınların kurduğu şirketlere yatırım yapmazlarsa, zararlı çıkabilirler. Kleiner Perkins’ten Lee, “Kadınlar web ve mobil iletişim şirketlerini geliştirme konusunda muazzam bir güç olacak” diyor. Ya da Roney’nin ifade ettiği gibi, “Kadınlar, ekonomimizin işlemesini sağlayan kadınlar için en iyi fikirleri üretecek” diyor.

  HANNAH SELIGSON / NewYorkTimes

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Şirket ve Bebeğinizi Beraber Nasıl Büyütürsünüz?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Richard Branson. ‘İş Fırsatları Otobüs Gibidir, Her Zaman Bir Diğeri Gelir!’

  Kahramanınızla yaptığınız ‘hayali sohbetler’ bir gün gerçek olursa, nefes kesen anlarınızdan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Şirket ve Bebeğinizi Beraber Nasıl Büyütürsünüz?

  İletişimde kalın!

  75,881BeğenenlerBeğen
  187,876TakipçilerTakip Et
  232TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et