Sizin gerçek yaşınız hangisi?

  - test813 300x225 - Sizin gerçek yaşınız hangisi? - test813 300x225 - Sizin gerçek yaşınız hangisi?Prof Dr Osman Müftüoğlu

  Gerçek yaşınız hangisi
  Nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizin belirlediği yaş, kronolojik yaş. Bu yaşı her yıl doğum gününüzde kutluyorsunuz ama kronolojik yaşın bedensel ve ruhsal etkileri herkeste aynı değil. Bazılarının bedensel ve ruhsal yaşları, biyolojik yaştan farklı olabiliyor. Ruhsal yaş, psikolojik yaş olarak da adlandırılıyor. Kendini hâlâ 30’lu, 40’lı yaşların zindeliğinde hisseden, iyimser, keyifli ve mutlu insanların ruhsal yaşları, kronolojik yaşlarından daha genç oluyor. Gerçek yaşınıza gelince… Hangi yaşta olduğunuza ne nüfus cüzdanınız, ne de ruhsal durumunuz karar veriyor. Her şeyi biyolojik gücünüz belirliyor. Biyolojik gücün belirlediği bu gerçek yaşa biyolojik yaş deniyor.

  YAŞLANMA Biyolojik yaş nasıl ölçülüyor?

  Biyolojik yaşı bazı işaretlere bakarak tahmin etmek mümkün. Biyolojik işaretlerin en kolay ölçüleni bel ölçüsü. Siz yaşlandıkça bel ölçünüz de büyüyor. Yakın görme yeteneğinin azalması, kas kitlesinin azalıp yağ oranının artması, işitme ve bellek sorunlarının hissedilir bir durum alması da biyolojik yaşlanmanın
  işaretleri arasında. Eskisine oranla daha çabuk yorulma, soğuğa karşı daha duyarlı hale gelme, uyku sorunları yaşamaya başlama ve tabi ki cinsel güç ve istekte azalma da biyolojik yaşın ilerlediğinin göstergeleri. Biyolojik yaşı belirlemede analiz yöntemlerinden de faydalanılıyor. Bu analizlerde kalbiniz, damarlarınız, kemik ve kaslarınızın gücüne bakılıyor. Hormon seviyeleriniz ölçülüyor, antioksidan düzeyleriniz araştırılıyor. Uzmanlaşmış bir klinik tarafından yapılırsa biyolojik yaşınız neredeyse tam isabetle belirlenebiliyor. YORGUNLUK

  Yorgunluk sorununu azaltan destek var mı? Yorgunluk şikâyeti olanlara önerilen doğal desteklerin başında ginseng geliyor. Ayrıca CoQ10, B12 vitamini, magnezyumdan da faydalanmak mümkün. Biz NADH içeren desteklerden de iyi sonuçlar alıyoruz. Bellek desteği olarak bilinen Ginkgo Biloba bitkisi özlerinin de etkili bir yorgunluk giderici olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte yorgunluk sorunu olan herkesin tiroid yetmezliği, potasyum, magnezyum, B12 azlığı, demir eksikliği kansızlığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi sorunlarının olup olmadığını da bilmek gerekiyor. Yukarıda yazılı destekleri doktorunuzla konuşmadan kullanmamanızda fayda var.

  KANSIZLIK Demir eksikliği tehlikeli mi?

  Demir yaşamsal önemi olan minerallerden biri. Demir eksikliğinde kansızlık, saç kırılması ve dökülmesi, tırnakların kaşık şeklini alması, yutma güçlüğü, sindirim bozuklukları, yorgunluk, sinirlilik, sersemlik hissi, zihinsel işlevlerde zayıflama olur. Demirin vücutta aşırı depolanması da sorun yaratır. Karaciğer ve pankreasta zararlanmalara yol açar. Özellikle genç kızlar ve sık doğum yapan kadınlarda demir eksikliğine yakalanma riski artıyor. Periyot düzensizlikleri demir kaybını hızlandırıyor. Beslenme yanlışları, bilhassa hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme tarzı da demir eksikliğine yakalanma ihtimalini yükseltiyor. Bu nedenle demir eksikliği zannedildiğinden daha sık görülen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Demir eksikliği demiri yerine koyarak tedavi ediliyor. Bu tedavinin mutlaka bir doktor tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Besin desteği olarak demirin kullanılması son derece tehlikeli kabul ediliyor. PSİKOLOJİ

  Sosyal fobi ne anlama geliyor? Bazı kişiler yabancı insanlarla karşılaştığı ya da diğerleri tarafından gözlenme olasılığının bulunduğu durumlarda yanlış bir şeyler yaparak rezil olacakları korkusu yaşar. Bu insanlar zamanla böyle gerginlikleri yaşamamak için olumsuz duygular uyandıran bu ortamlardan kaçınmaya başlar. Sosyal fobikler korktukları duruma maruz kaldıklarında sıklıkla kendilerini eleştirir ve terleme, kızarma, kalp atım sayısında artma çarpıntı- gibi fiziksel belirtiler gösterirler. Bazıları diğer insanların önünde yemek yeme, yazı yazma ya da konuşma yapma gibi performans gerektiren durumlarda ağır gerginlikler yaşar. Topluluk önünde konuşma, otoriteden bir şey isteme, yeni insanlarla tanışma gibi durumlarda yaşanan sıradan sıkıntıları sosyal fobi olarak değerlendirmemek gerekiyor. Ancak sorun önemli boyutlara varırsa bir psikiyatrist veya psikologdan yardım istemek gerekiyor.

  VİTAMİN-MİNERAL Vitamin-mineral eksikliğinden nasıl korunabiliriz?

  Besleyici gıdalardan oluşan dengeli bir diyet vitamin ve mineral ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır. Yiyip içtiklerinizle maksimum vitamin ve mineral ihtiyacınız karşılamak için:
  ? Temel beş besini almaya özen gösterin: Meyve-sebzeler, baklagiller, yağsız etler (kırmızı et, balık, tavuk), tahıl grubu, az yağlı ve yağsız süt ürünleri. Özellikle meyve ve sebzelerde yoğunlaşın. Taze ve koyu renkli olanlarını tercih edin.
  ? Gıdaların pişirilmesi vitamin ve mineralleri uzaklaştırır, onun için meyve ve sebzeleri mümkünse doğal haliyle çiğ olarak ya da işlenmemiş durumda çok az pişirerek yiyin. Kaynatmayın. Kaynatma da yiyeceklerden vitamin ve mineralleri uzaklaştırır. Yiyecekler fırın ya da sıcak suda ne kadar az kalırsa o kadar iyir. Buharda pişirmeyi tercih edin.
  ? Uygun koşullarda saklayın. Gıdaları saklamada vakumlu, hava geçirmez kapları tercih edin. ANTİ-AGİNG

  Antioksidan kapasitesi yüksek besinler hangileri? En güçlü antioksidan kaynakları meyve ve sebzelerdir. Taze meyve ve sebzeler dondurulmuş olanlardan, koyu renkliler açık renkli olanlardan, işlenmemiş olanlar işlenmiş olanlardan daha çok antioksidan güce sahiptir. Organik sebze ve meyvelerde de antioksidan güç daha yüksek oluyor. Siyah kuru erik ve kuru üzüm çok güvenilir antioksidan kaynakları. Bu listeye kiraz, böğürtlen, vişne, elma, kivi ve çilek de dâhil edilebilir. Kırmızıbiberi, domates, kırmızı soğan, patlıcan ve lahanagilleri de rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Listeye havuç, siyah lahana, kırmızıturp gibi diğer koyu renkli sebze ve meyveleri koymayı da ihmal etmeyin.

  STRES YÖNETİMİ Akut stres durumunda ne yapabilirim?

  Herkesin strese verdiği bedensel ve ruhsal yanıt farklı ama bazı ortak işaretler söz konusu: Kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu ve terleme, çabuk sinirlenme ya da parlama, kaçma ya da saklanma dürtüsü, uykusuzluk ya da çok uyuma, kontrolünü kaybettiğini hissetme yönetilemeyen stresin ilk işaretleridir. Eğer stres nedeniyle çalışamaz duruma geldiyseniz, ani bir panik durumuyla karşı karşıyaysanız şu manevralar işinize yarayabilir: Derin derin nefes alın/duruşunuzu rahatlatın/moralinizi bozan durumdan zihinsel olarak uzaklaşın/ayağa kalkıp odayı terk edin ya da taze hava girmesi için pencereyi açın ve derin soluk alıp verin/aklınızdan geçen bazı şeylerden uzaklaşmak için bir sohbete konuşmaya katılın/olanağınız varsa “anahtarı kapatarak” ya da rahatlayarak meditasyon yapın. Ayrıca karbonhidrat tüketimini arttırmanın, daha çok balık yemenin, su içmenin, kaliteli uykunun, elinize sıkabileceğiniz bir şeyler alıp oyalanmanın ve bir şeyler koklamanın da (limon, elma, vanilya) stresin kontrolünü kolaylaştırabileceğini hatırlatalım.

  Ekleyen:tarçın

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Sizin gerçek yaşınız hangisi?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Annenin Ninnileri Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

  NİNNİLERİN ÖĞRENMEYE KATKISI Araştırmalar bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  - BEY N VE HAFIZA - Sizin gerçek yaşınız hangisi?

  İletişimde kalın!

  76,145BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et