Sizin Pencereniz Nereye Açıyor?

0

Sizin Pencereniz Nereye Açıyor?

Pencereler vardır dağlara bakar.

Dağların yüksekliği kadar yükselir bakışlar. Dağların ardı gibi ulaşılmazlara da sahiptir dağların bu tarafındakiler gibi engelleri beraber aşacak dava arkadaşlarına da.

Pencereler vardır denize bakar.

Açınca deniz vurur yüzünüze kapatınca sessiz bir mavilik dolar evin içine. Deniz kadar derindir bakışlarınız deniz kadar dalgalı olmasa bile hayatınız.

Pencereler vardır nehirlere derelere şelalelere bakar.

Berraklıktır duvarınıza asılı tablo. Huzur veren şırıltıdır çalıp duran müzik. Aynı nehirde iki kere yıkanamamak gibi aynı nehri iki kere seyredemezsiniz. Giden su damlacıkları hayatınızdan da saniyeler götürür; eşsiz bir manzara seyrettirirken.

Pencereler vardır uçsuz bucaksız ovalara bakar.

Yürüseniz saatler sonra ulaşabileceğiniz noktadır evinizin içinde bakakaldığınız. Gökyüzünün yeryüzüyle birleştiği o müthiş fotoğraf yer ile gök arasındaki konumunuzu belirler: Ne kadar arzîsiniz ya da ne kadar semavî…

Pencereler vardır kaldırımlara bakar.

Gördüğünüz; insan ayakkabıları kedi patileri araba lastikleridir. İşittiğiniz; ayak sesleri otomobil gürültüleri sokak kavgalarıdır. “Kaldırım manzaralı eviniz var mı?” diye sormazsınız asla bir emlakçıya. Tercihiniz değil mecburiyetinizdir kaldırımlar; ama ufkunuzu geliştirmek başka dünyalara pencereler açmak elinizdedir.

Pencereler vardır karşı apartmana bakar.

Sokaktan geçen arabalar oyun oynayan çocuklar ve balkonda çay içen komşulardır; evinizden dış dünyaya açılan. Komşunuzun da sizden farkı yoktur; onun için de siz bir manzarasınızdır penceresini açtığında. Siz ve komşunuz karşılıklı iki ayna gibidir; ama bu aynadan sonsuz görüntüler çıkmaz.

Pencereler vardır hayata bakar.

Hayattan ne anlıyorsa insan o kadar geniş o kadar ferah o kadar huzur vericidir; penceresinden evine sızan. Hayatı bir hapishane gibi görüyorsa ayak seslerinden ayakkabı görüntülerinden ve araba lastiklerinden başka bir şey görmez ruhunun penceresi olan gözlerini açtığında.

Pencereler vardır insanın kendisine bakar.

Ne kadar derinse duruşu ne kadar özgürse ruhu ne kadar güzel görebiliyorsa; o kadar geniş o kadar uçsuz bucaksız o kadar güzeldir manzarası. Yüzeyselse ancak karşı apartmandaki insanı görüp durur penceresini her açtığında.

Pencereler vardır açılmaz; sadece seyredersiniz.

Koklayamazsınız işitemezsiniz elinizi uzatıp dokunuyor gibi hissedemezsiniz.

İLGİLİ YAZI :  Mazeret Bulma Hastalığı

Peki, sizin pencereniz nereye açıyor?