Sizleri ´gülme yogası´na davet ediyorum!

  Dünyadaki son çılgınlık, daha doğrusu “son akıllılık”tan bahsetmek istiyorum. Bir grup erişkin, aklı başında insan, bir spor salonunda bir araya geliyorlar. Birdenbire birbirlerine bakarak “hahahiihiiih” şeklinde kahkahalar atmaya başlıyorlar. Deli değiller. Stresli, bildiğiniz şehir insanları. Her gün burada toplanıp, 20 dakika boyunca, bilinen yoga esnemeleriyle birlikte, farklı tür gülme şekillerinin egzersizlerini yapıyorlar: Katıla katıla gülme, sessiz gülme, gittikçe yükselen gülme, kokteyl parti gülmesi gibilerinden!

  Bu insanlar ´Gülme Kulübü´nün üyeleri ve yaptıkları da, muhtemelen ilk defa araştırmacı gazeteciniz bendenizden duyduğunuz ´Gülme Yogası´! Bir Alman psikoloğun yaptığı tüyler ürpertici araştırmaya göre, insanlar gittikçe daha az gülüyor. Ortalama alındığında, 50´li yıllarda günde 18 kere gülen sıradan insan, artık günde 6 kereyi geçemiyor! Çocuklarsa daha iyi durumda, günde 400 defaya kadar çıkabiliyorlar!

  gulme-yogasi - gulme yogasi - Sizleri ´gülme yogası´na davet ediyorum! - gulme yogasi - Sizleri ´gülme yogası´na davet ediyorum!
  Katıla katıla gülme, sessiz gülme, gittikçe yükselen gülme, kokteyl parti gülmesi

  Bizim yogacıların yaptığı, sahtesiyle egzersiz yaparak, gerçeğine vücudu alıştırma! Yani sık sık gülmeyi öğrenmeye çalışma, ki onlara göre sindirim sistemine masaj yapmakla kalmayıp bütün iç organlara giden kanı arttıran bir aktivite. Solunum sistemini de güçlendirip, vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlıyor. Daha da önemlisi, gülmek, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, yüksek tansiyondan depresyona, soğuk algınlığından alerjiye, astımdan ülsere, strese bağlı hastalıkların yüzde yetmişiyle de baş etmenizi sağlıyor.

  Keyfinizin gelmesi, psikolojik rahatlama, kendini iyi hissetme falan, zaten hepimizin bildiği faydalar. 1960´larda Saturday Review´nun editörlerinden biri, ağrılı bir eklem hastalığına yakalanıyor. Olumlu duyguların hastalığı iyileştirme gücüne inanan gazeteci, her gün düzenli olarak Marx Biraderler´in komedi filmlerini (bizde ´Yavruyla Katip´ diye bilinir) ve gizli kamera şakalarını seyrediyor. Bu ilginç deneyinin sonunda ise, 10 dakikalık kahkaha serisinin, kendisine 2 saatlik acısız, ağrısız uyku kazandırdığını buluyor! Elbette bilimsel olarak kanıtlanmış bulgular değil bunlar. Ama gülme sonucunda ortaya çıkan endorfinlerin kas spazmı, romatizma gibi hastalıkların ağrısını azalttığı kanıtlanmış.

  Gülme yogası yapan kadınlar ise migrenden kaynaklanan baş ağrılarının azaldığını ve seyrekleştiğini iddia ediyorlar. Bir başka araştırmaya göre, gülmek, vücuda serotonin salgılattığı için, mesela koşmaktan daha iyi bir aktivite. Çünkü gülerken de kan basıncı yükseliyor, kalp atışları artıyor, ama koşarken ortaya çıkan serbest radikallerden eser yok! Standford Üniversitesi´nden Dr. William Fry ise “Bir dakika süren kahkaha, kürek makinesindeki 10 dakikaya eşit” diyor!

  800 GÜLME KULÜBÜ VAR

  Özellikle California´da bir furya haline gelen ´gülme yogası´, London Times´ın ´Kikirdeme gurusu´ adı verdiği Hintli Dr. Madan Kataria tarafından geliştirilmiş. Şu anda yarattığı ´gülme kulüplerinden´ Hindistan, Amerika, Kanada, Avusturya, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, İtalya, Avustralya, Singapur, Malezya ve Dubai´de var! Sayıları 800´ü aşıyor! Gülme yogası yakında Türkiye´ye gelir mi bilmiyorum. Ama o zamana kadar sizin için yapabileceğim tek şey, çarşamba akşamları ´Avrupa Yakası´ tavsiye etmek!

  Gülse Birsel

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Sizleri ´gülme yogası´na davet ediyorum!
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Medya tarihinin ilk ´yalan haber´i

  Luxor´daki ünlü Karnak tapınağında, Kadeş Savaşı´na ilişkin asılsız kahramanlık öykülerinin betimlendiği...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Sizleri ´gülme yogası´na davet ediyorum!

  İletişimde kalın!

  76,115BeğenenlerBeğen
  189,397TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et