Solaklarda Ruhsal Sorunlar Daha Fazla

0

Solaklarda ruhsal sorunlara daha fazla rastlanıyor

Araştırmaya göre, solaklarda ruhsal sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, solaklarda ruhsal sağlıksorunlarına daha fazla rastlanıyor.

Dr. Jadon R. Webb ve ekibi, devlete ait bir psikiyatri kliniğinde araştırma yaptı. 107 kişinin katıldığı araştırmada, depresyon, bipolar bozukluk gibi duygudurum bozukluklarına yakalananların sadece yüzde 11’inin solak olduğu görüldü. Şizofreni ve şizoaffektif gibi ruhsal bozukluk tanısı koyulanların ise yüzde 40’ının solak olduğu belirtildi.

Araştırmanın sonuçları “SAGE Open” dergisinde yayımlandı.

Daha önce Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, solak kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, sağ elini kullananlardan 2 kat fazla olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, bunun solakların ana rahminde bazı hormonlara daha fazla maruz kalmasından ve bu durumun meme dokularının değişimine yol açmasından kaynaklandığını ileri sürmüştü.

Niçin Solak Oluruz ?

İnsanların çoğunun niçin, daha çok sağ ellerini kullandıkları henüz bilinmiyor. Eğer dünya nüfusunun yarısı solak olsaydı veya dünyada hiç solak olmasaydı, bu durum tabiatın kurallarına daha uygun olabailirdi, ancak tek yumurta ikizlerinin bile yüzde onunun farklı ellerini kullanmaları şaşırtıcıdır. Bu durumun genetik olmadığı, katılımla bir ilgisinin bulunmadığı da kesin. Bebeklerin rahimdeki pozisyonlarıyla ilgili teoriler var ama kanıtlanmış değil.

İnsanın dışında hiçbir yaratık, bir elini veya ayağını diğerine göre öncelikli kullanmaz. Dünyada tarih boyunca, kültür ve ırk farkı olmaksızın insanlar arasında sağ elini kullananlar hep çoğunlukta olmuşlardır. Bilim insanları yıllardır bunun nedenini arayıp durmaktadır.

Bilindiği gibi, beynimizin her iki yarısı değişik yetenekleri kontrol eder. Önceleri beynimizin sol yarısının konuşma yeteneğimize kumanda ettiği bilindiğinden, yazmamıza da kumanda ettiği, bütün önemli kumandaları bu tarafın üstlendiği sanılıyordu. Ama sonraları beynimizin sağ yarısının da idrak, yargılama, hafıza gibi çok önemli işlevlere kumanda ettiği, beynin her, iki yarısının da birbirinden üstün olmadığı ve her iki tarafın da eşit değerde görevler üstlendiği görüldü.

Solakların oranı hakkında çeşiti görüşler var. Genel görüş bunun 1/9 oranında olduğu şeklindedir. Her azınlığın başına geldiği gibi solaklar toplumda bazı zorluklarla karşılaşmışlar, hatta tarihin karanlık çağlarında şeytanla bile özleştirilmişlerdir. Günümüzde bile solak doğan çocuklar, aileleri tarafından sağ elleri ile yazmaya zorlanmaktadırlar.

Sağ ellerini kullananlar için hayat daha kolaydır. Onlar daha iyi organize olmuşlar, acımasız bir üstünlük kurmuşlar, dünyada her şeyi kendilerine göre ayarlamışlardır. Arabaların vitesleri, silahlarda boş kovanların fırlayış yönü, hatta tuvaletteki muslukların yeri bile hep sağ ellilere göre tasarlanmıştır.

İngilizce’de sol anlamındaki “left” kelimesi, zayıf ve kullanışsız anlamında eski İngilizce’de kullanılan “lyft” kelimesinden türetilmiştir. Sağ anlamındaki “right” ise haklılık ve doğruluk anlamında da kullanılır. Türkçe’de de öyle değil mi? Sağ hem canlı ve hayatta anlamında kullanılır, hem de sağlıklı, sağlam gibi sıfatların kökünü oluşturur, solun ise soluk gibi bir sıfatın kökünü oluşturma dışında sadece bir nota ile isim benzerliği vardır.

415720_130208528691769558919_OriginalÜnlü Solaklar

Albert Einstein

Mozart

Barack Obama

Bill Gates

Bill Clinton

George H.W. Bush

Eminem

Beethoven

Napolyon Bonapart resmi

Napolyon Bonapart

Leonardo da Vinci

Maradona

Sezar

Josh Holloway

Avril Lavigne

Angelina Jolie

Fidel Castro

Büyük İskender

Robert De Niro

Rafael Nadal

Michelangelo

Rafael

Isaac Newton

H.G. Wells

Picasso

Marilyn Monroe

Muhammed Ali Clay

Julia Roberts

Mark Twain

Karındeşen Jack

Colin Powell

Kraliçe Victoria

Prens Charles

Ronald Reagan

Bob Dylan

Demi Moore

Morgan Freeman

Tom Cruise

Bruce Willis

Whoopi Goldberg

Mark Spitz

George Michael

Paul McCartney

Ord.Prof.Dr.Gazi Yaşargil

Gülse Birsel

Arif Sağ

Sergen Yalçın

Cengiz Çandar

Jimmy Carter

Steve Forbes

Peter Fonda

Ringo Starr

Jim Hendrix

John McEnroe

Oprah Winfrey

Goldie Hawn

Matt Dillon

Phil Collins

Dennis Quaid

Ben Stiller

Nicole Kidman

aristo.

cicero.

benjamin franklin.

robert redford

John F. Kennedy

Mohandas Karamçand Gandi(Mahatma)

fft64_mf1592672SOLAK OLMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Bilim adamları sağlaklardan solakların daha zeki olduğunu kabul ediyorlar ama tıp solakların sağ elini kullananlardan dokuz sene kısa yaşadıkları görüşünde birleşiyor ve solakların avantajları ve dezavantajları teraziye konarak tartılırsa insanın uzun yaşama isteği, en önemli faktörse solaklar resmen dokuz sene gibi farkla rakiplerine dezavantajlı konuma düşüyorlar.

.Dünya düzeni sağ elini kullananların üzerine kurulu olduğu için onlara bu düzen ters gelerek, daha fazla kaza yapma, sakarlık ve bunların etken olduğu ölümcül sonuçlar meydana geldiği ve bazı hastalıkların onlarda daha fazla baskın olduğu tespitlerini baz aldığımızda dokuz senelik yaşam farkı ortaya çıkarıyor.

Tarih boyunca solaklara iyi gözle bakılmamıştır, bizde onlara solak yerine çolak denme alışkanlığı vardır.
Anadolu’da aile tarafından çocuğun sol elini kullandığı fark edildiği zaman hemen kaşık, çatal, sol elinden alınarak sağ eline tutuşturulurdu ve sağ elini kullanması için baskı başlardı.

Eskiden Japonya da bir erkek karısının solak olduğunu öğrendiği zaman onu boşama hakkına sahipmiş.

Orta çağda solakları lanetli görüldükleri için, şövalye yapmıyorlarmış tabi ki burada ki etken rakibine karşı avantajlı olmasını önlemek için alınmış bir önlem olarak düşünülebilir ve solakları özel kılan 13 ağustos gününün bütün dünya da solaklar günü olarak kabul edilerek kutlanması.

Bilim adamları solakların beyinin matematik bölümünü daha iyi kullandıklarını ve her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış da olsa, solakların, müzik, sanat, bilim, politika ve spor gibi alanlarda artıları oldukça fazla

Solaklar bütün spor dallarında rakibine ters gelir dünyanın en iyi sporcuları genellikle solaklardan çıkmıştır.

Boks, futbol, eskirim, masa tenisi, tenis, voleybol, gibi sporlarda rakiplerinden avantajlı konumda oldukları da bir gerçek.

Solaklar bir taraftan da şanslı insanlardır çünkü az bulunan her şey daima daha kıymetlidir.

Dünyada ki ünlü solaklardan bazıları da şunlardır.

Leonardo Da Vinci, Picasso, Beethoven, Mozart, Bach, Büyük İskender, Sezar, Napolyon, Einstein, Newton, Maradona.,Fidel Castro, Bill Clinton, Bill Gates, Robert de Niro, Sting, Uri Geller, Jay Leno, Jean Paul Gaultier…

1 nisan şaka gününde solaklara yönelik ilginç bir şaka tertip edilmiş.

1998’de Burger King, USA Today’e verdiği bir sayfalık ilanda solaklar için özel olarak hazırlanmış ”whopper” menüsünü sunacaklarını açıkladı. İlana göre, ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu menüdeki hamburger solakların rahatça yemesi için 180 derece dönüyordu.

Ertesi günü Burger King, solaklar için hamburgerin şaka olduğunu duyurdu. Ancak günlerce müşteriler gelerek bu menüden istedi, hatta bazıları sağ elini kullananlar için de üretilmesini talep etmişler.