Sosyal Medyanın Donkişotları

Sosyal medya kontrol edilemez bir biçimde büyümeye devam ediyor. Messenger’la başlayan bu furya facebook, twitter, instagram ve bunların yan uygulamalarıyla genişledi. Bu uygulamalar artık herkes tarafından ulaşılır bir hale geldi. Bu platformların telefonlara yüklenen uygulamalarıyla birlikte her insanın rahatça ulaşabileceği bir hal aldı. [quote_center]Çocuk, genç, yetişkin herkes rahatça bu uygulamalara ulaşabiliyor.
işte bu kontrolsüz büyüme bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bunlardan bir tanesi bir kişilik bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz “sosyal medya kahramanlığı”. Nedir “sosyal medya kahramanlığı”?[/quote_center]

insanlar gerçek isimleriyle ya da takma adlarla sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunuyorlar. Bu paylaşımlara gelen beğeniler, retweetler, fav.lar kişilerde özgüven patlamasına yol açıyor. Yazdığı sözün 100 beğeni alması gençler için çok önemli artık. “Bekara karı boşamak kolay.” diye bir atasözümüz vardır. İşte kişiler de sosyal medya hesaplarından gündemdeki olayları rahatlıkla yorumlayabiliyorlar. [pull_quote_center]Ülkedeki siyasiler hakkında, sanatçılar hakkında istediklerini yazabiliyorlar. Nefretlerini istedikleri gibi ifade edebiliyorlar. Gerçek yaşamda söyleyemediklerini sosyal medyada paylaşıyorlar.[/pull_quote_center] Gerçek yaşamda dile getirdiği takdirde çevrenin tepkisiyle karşılaşabileceği sözleri sosyal medyada paylaşarak bir çok insana ulaşıp onların beğenisini kazanabiliyor. Özellikle kin ve nefret söylemleri sosyal medyada bazı kişiler tarafından övülerek ön plana çıkarılıyor.

Görüldüğü üzere sosyal medya kontrolsüz bir platform. işte bu kontrolsüzlük kişilere sınırsız özgürlükler verebiliyor. Kişi yaptığı paylaşımlar ile aldığı beğenilerle kendi değerli görüyor. Sosyal medya özgüveni oluşuyor insanlarda. Belki de gerçeklikten çok uzak bu özgüveni balon özgüven olarak adlandırabiliriz. Bu balon özgüven gerçek yaşamda kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun sonucunda kişi gerçek yaşamdan kendisini soyutlayarak sosyal medyaya yoğunlaşabiliyor. Bunun sonucunda sahte bir kimlik oluşuyor. Toplumla sorunu olan fakat sosyal medya toplumuyla çok iyi anlaşan kişilerin sayısının artmasının da sebebi budur.

[quote_box_center]Sosyal medyadaki beğeniler, retweetler, fav.lar kişileri kahraman yapabiliyor. işte “sosyal medya kahramanlığı” bu şekilde oluşmaya başlıyor. Yukarıda anlattığım şeyler bu kahramanlığı destekliyor. [/quote_box_center]Bu kahramanlık sahte bir kahramanlıktır. Kişileri ikili kişilik bozukluğuna itebilir. Özellikle sosyal medyadaki popülerliği ile gerçek yaşamdaki popülerliği farklı olan kişilerde sosyal medya özgüveni kişiyi benlik sorununa itebilir.

İnsanların sosyal medya özgüvenine dikkat etmeleri gerekiyor. Kişiler sosyal medyadaki beğenilerine değil arkadaş ortamındaki statülerine dikkat etmelidirler. Gerçek olan kişiliklerini fark etmeleri çok önemlidir. Sosyal medya özgüveni ile gerçek özgüven birbirinden ayrılmalıdır. Kişi gerçekte ne olduğunu bilmeli sosyal medyaya kendini fazla kaptırmamalıdır.

PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche 1875′te Almanyanın Behemya kentinde doğdu. Babası...

Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son yapılan bir araştırma kümülatif öğrenme...

Kendine zarar vermek nedir?

Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir yoldur. Bazı kişiler yoğun hislerini...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here