iPad, iPhone gibi teknolojisnin sembolü ısırılmış elmanın mucidi Steve Jobs çocuklarının eğitiminde teknolojiyi kullanmıyor. Hatta teknolojiden uzak tutmaya çalışıyordu.

ABD’nin ünlü gazetelerinden bir raportör Steve Jobs‘a şöyle sormuş: “Çocuklarınız iPad’e bayılıyordur, değil mi?”

Steve Jobs şöyle yanıt vermiş: “Hiç kullanmadılar. Çocuklarımızın evde kullandıkları teknolojiyi sınırlıyoruz.”

stev jobs çocuk yetiştirme

Silikon Vadisi ABD’nin teknoloji sektöründeki lokomotifi. Google, Apple gibi teknoloji devlerinin büyük kısmı oradan çıkma. İlginçtir ki bu teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri arasında çocuklarını teknolojiden uzak tutma yönünde artan bir eğilim var. Sözgelimi içlerinden bazıları çocuklarını Waldorf Okulu adındaki teknolojinin hiç girmediği bir okula yolluyorlar. Bu okulda bilgisayar bulunmuyor, çünkü tamamen deneyimleyerek öğrenmeye odaklılar.

STVE JOBS VE ÇOCUKları
Bu noktada 3D Robotics adlı firmanın CEO’su, beş çocuk sahibi Chris Anderson’a atıfta bulunalım:

Çocuklarım beni ve karımı faşist olmakla ve teknoloji konusunda aşırı hassas davranmakla suçluyorlar. Dediklerine göre diğer hiçbir arkadaşlarının uymak zorunda oldukları böyle kurallar yokmuş. Bu kuralların nedeni benim teknolojinin tehlikeleri hakkında ilk elden bilgi sahibi olmam. Çocuklarıma da aynı şeyin olmasını asla istemiyorum.

stev jobs çocuk yetiştirmesi
Günümüzde bizim akıllı telefonlara ve diğer teknolojilere bağımlılığımız bir gösterge ise, çocuklarımızı erken yaşta teknolojiyle tanıştırarak hayal gücü ve yaratıcılıktan uzak, eksik ve sorunlu hayatlara mahkum ediyor olabiliriz. Biz dışarıda oyun oynayan son kuşaktık; çünkü dizüstü bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız yoktu. Biz hareket ederek, deneyimleyerek öğrendik; bilgiye Google yerine kitaplardan ve sosyalleşerek ulaştık.

stev jobs çocuk yetiştirmesi nasıl
Farklı yollardan öğrenmek bizi daha dengeli ve çok yönlü insanlar yaptı. Bu halde, çocuklarımıza akıllı telefon vermeyerek bütün günlerini Snapchat ve Candy Crush’tan mahrum etmekten mi kaygı duymalıyız yoksa telefona izin vererek daha sağlıklı ve bağımsız bir gelişimden mahrum ettiğimiz için mi?

stev jobs çocuk yetiştirmek
Çocuklarınızı nasıl yetiştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlarda bir kere de onlara şu pahalı ve cool gösteren cihazları vermemeyi değerlendirin. Onlarla birlikte dışarı çıkın ve oyun oynayın. Sizden o an nefret edebilirler, fakat gelecekte size teşekkür edeceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.