Stresi Yok Eden Huzur Sağlayan Şarkılar

  Müziğin ve şarkıların stresi yenmeye ve insana huzurlu duygular yaşatmaya karşı etkili olduğunu bir çok araştırma gösteriyor. Peki hangi müzikler, hangi şarkılar stresi yok eder?

  Günümüzde stres, modern hayatın olmazsa olmazı ve stresle baş etmeyi öğrenmek gerekiyor. Neyse ki işte, okulda ya da özel yaşamınızda işler istediğiniz gibi gitmediğinde sakinleşmenize yardımcı olacak birçok yöntem bulunuyor.

  Bu yöntemlerden belki de en keyiflisi sakinleşmenize yardımcı olacak müzikler dinlemek. Peki, araştırmacılar tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu belirlenen dünya üzerindeki en rahatlatıcı müzikleri duydunuz mu?

  Ses terapisi, uzun zamandır rahatlama ve sağlığı iyileştirme adına başvurulan popüler yöntemlerden biri. Yerli kabileler, iyiliklerine ve sağlıklarına katkıda bulunduğuna inandıkları için yıllar boyu adına müziğin gücünden yararlanmışlardır.muzik-stres - m zik stres - Stresi Yok Eden Huzur Sağlayan Şarkılar - m C3 BCzik stres - Stresi Yok Eden Huzur Sağlayan Şarkılar

  İngiltere’deki nörobilimciler; spesifik olarak sizi en çok heyecanlandıracak şarkının hangisi olduğunu bulmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda yapılan araştırmada katılımcılar, zor puzzle’ları duyularından yardım alarak en kısa sürede çözmeye çalışıyorlar. Puzzle’lar kişilerde belli oranda stresin ortaya çıkmasına neden olurken, bu noktada katılımcılara farklı şarkılar dinlettirilip katılımcıların beyin aktivitelerinin yanı sıra kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes sayesinde psikolojik durumları da ölçülüyor.

  Araştırmayı yürüten pazar araştırması şirketi Mindlab International’dan Dr. David Lewis-Hodgson, rahatlama durumuna olumlu katkı sağlayan şimdiye kadar piyasaya çıkmış en etkili şarkıları bu sayede test ediyor.

  En iyi sakinleştiren şarkı: Weightless

  Araştırmanın sonucunda görülüyor ki; ‘Weightless’ adlı şarkı, katılımcıların %65’inin genel endişesini düşürüyor ve kalan %35’inin de olağan psikolojik dinginlik oranlarını düşürüyor.

  Marconi Union grubunun şarkısı hakkında oldukça önemli olan bir başka nokta ise, şarkıyı oluşturmak için grubun ses terapistleriyle ortak çalışılmış olması. Şarkıdaki harmoniler, ritimler ve bass hatları özenle düzenlenmiş olup şarkı; kan basıncınızı ve stres hormonu kortizolu düşürmeyi hedefliyor.

  Hindistan’ın Bangalore şehrinde bulunan BMD College of Engineering’deki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen başka bir araştırma ise, dakikadaki vuruş sayısı (BPM) 60 olan bir şarkı dinlemenin, önemli ölçüde stresi azalttığını ve fiziksel rahatlama hissini artırdığını dile getiriyor.

  Şarkıların endişeyi düşürme üzerindeki gücü ise belki de insan hayatına verebileceği en önemli etki. Çünkü stres ve endişe; kalp krizi, obezite, depresyon, astım ve sindirimsel problemlerin görülme riskini artırıyor. Hatta Harvard ve Stanford Üniversiteleri’nin yaptığı ortak bir çalışmaya göre; iş stresine bağlı sağlık sorunları diyabetten, Alzheimer’dan ve gripten daha çok ölüme sebep oluyor.

  Müzik; e-mail’ler, toplantılar, teslim süreleri, randevular nedeniyle yükselen stres seviyenizi ve artan endişe ve bitkinlik halini ortadan kaldırıp olumlu ruh haline sahip olmanın en kolay yolu olarak görülüyor.

  Listenin en üstünde Weightless adlı şarkının yer almasını Dr. Lewis-Hodgson şu sözlerle açıklıyor: ‘Weightless çok etkiliydi, bu şarkıyı dinledikten sonra birçok kişinin uykusu bile geldi. Bu yüzden özellikle araç kullanırken bu şarkının dinlenmesi çok tehlikeli olabilir.’

  İşte listede yer alan ve sakinleştirici etkisi bulunan diğer şarkılar:

  10. We Can Fly, Rue du Soleil (Café Del Mar)

  9. Canzonetta Sull’aria, Mozart

  8. Someone Like You, Adele

  7. Pure Shores, All Saints

  6. Please Don’t Go, Barcelona

  5. Strawberry Swing, Coldplay

  4. Watermark, Enya

  3. Mellomaniac (Chill Out Mix), DJ Shah

  2. Electra, Airstream

  1. Weightless

  Kaynakbiliyomuydun
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Stresi Yok Eden Huzur Sağlayan Şarkılar
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Arabaların Model ve Rengi İle Kişilik İlişkisi

  Siyah renk gizemli; beyaz renk duygusal, 'Sedan'' prensipli; ''hacback'' güven arayanların...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Stresi Yok Eden Huzur Sağlayan Şarkılar

  İletişimde kalın!

  75,897BeğenenlerBeğen
  187,849TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et