Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  Yaşamımızda her gün bizi strese sokabilecek birçok şey yaşarız. Şehir kalabalığı, gürültü, iş stresi, aile stresi, mutsuzluk, monotonluk… Bu liste uzar gider. Peki hayatımızı daha yaşanabilir kılmak için stresten nasıl kurtuluruz? İşte size 7 pratik yol…

  - 11 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 11 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  1.Spor Yapın

  Bisiklete binin. Spor yapmayı aksatmayın. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre günlük 33 dakika yoğun spor programı stres düzeyinde gözle görülür azalmayı sağlıyor ve kişilerin ruh sağlığı spor yapmayanlara oranla çok daha iyi durumda.

  - 21 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 21 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  2.İşte Müzik Dinleyin!

  Sizi rahatlatan, dinlediğinizde huzur bulduğunuz müzikler dinleyin. Müzik dinlemek yoğun bir stresin bulunduğu iş ortamında bireylerin daha sakin ve konsantre bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor. Sevdiğiniz şarkıların bulunduğu bir liste sizi günün stresinden uzaklaştıracak ve çalışırken bile kafanızı dinlemenizi sağlayacaktır.

  - 31 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 31 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  3.C Vitamini Vazgeçilmez!

  Günde 2 kez 200 mg civarında alınan C vitamini stres hormonunun salgılanmasını neredeyse durduruyor. Günlük 2-3 bardak portakal suyu özellikle kışın yaklaşmasıyla hem hastalıklara karşı direncinizi artıracak hem de sizi stresten uzak tutacaktır.

  - 41 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 41 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  4.Gülümseyin 🙂

  Sizi fazlasıyla sinirlendiren bir konuşmanın içerisindesiniz. Kendinizi serbest bırakın. Bir iki saniyeliğine derin nefes alın ve gülümseyin. Gülümsemek sadece size çok yakışmayacak aynı zamanda da stresiniz azalacak ve rahatlayacaksınız. Eğer bir sunumda iseniz sizi dinleyenler sizin bu tavrınız sayesinde kendilerini daha güvende hissedecek ve söylediklerinize dikkatle odaklanacaklar.

  - 51 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 51 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  5.Sağlıklı Bir Cinsellik

  Bir partner ile veya yalnız başınıza yaşayacağınız orgazm hali vücudunuzun beta-endorfin salgılamasını sağlayacak ve tüm stresiniz bir anda yok olacak. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşamı olan bireylerin toplumda diğerlerin oranla hem daha mutlu hem de stresten daha uzak oldukları saptanmıştır.

  - 61 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 61 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  6.Çiçeklerle İlgilenin

  Güzel renkleri ve muhteşem kokularıyla sadece evinizin güzel görünmesini sağlamıyorlar aynı zamanda ad günde sadece 10 saniyenizi ayırmanızın karşılığında sizi rahatlatıyorlar. Botanikçiler bazı bitkilerin kokularının evin içerisinde yaşayanları rahatlattığını ve gözlerinin önünde büyüyen bir bitkinin kişilerde stresi azalttığını söylüyor.

  - 71 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu - 71 - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  7. Bir Düzeniniz Olsun

  Hayatınızda her şeyi bir düzene oturmayı başarabilirseniz, üstesinden gelemeyeceğiniz sorun ve iş olmayacaktır. Planlı ve programlı bir hayatta her türlü aktiviteye bolca zaman ayırabileceğinizi unutmayın. Verimli geçen bu zaman size rahatlama ve verimlilik duygusu aşılayacaktır.

  Kaynak: Sağlık Aktuel

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yıllar Önce Keşke Bunu Hayal Etseydin

  Bir zamanlar bir tepenin üzerindeki villada bir oğlan çocuğu yaşarmış. Köpekleri, atları,...

  Yorumlar

  1. Günün yoğun temposu karşısında hiç kendimize zaman ayırmıyoruz. kesinlikle yapılması gereken öneriler. Sitenizi yakındak takip ediyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Stresle Başetmenin 7 Pratik Yolu

  İletişimde kalın!

  75,871BeğenenlerBeğen
  187,846TakipçilerTakip Et
  234TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et