Tabletin Yetenekleri Okumaya Zaman Bırakmıyor

  Kitap okumak için geleneksel basılı kitap veya siyah-beyaz Kindle kullananların dikkati pek dağılmıyor. Tabletin yetenekleri okumaya zaman bırakmıyor.

  Ancak bu tablet bilgisayarlarında e-kitap okuyanlar için geçerli değil. Tablette e-postalara bakmak çok kolay. Kitap sıkmaya başladığı anda bir film izlemek veya twitter hesabınızı kontrol etmek de birkaç dokunuşla mümkün. Tabletlerle Amazon, Apple veya Noble&Barnes’dan e-kitap satın almış milyonlarca tüketiciden bazıları, oturup okumanın eskisinden daha zor bir hale geldiğini düşünüyor. Atlanta’dan 53 yaşında bir sistem yöneticisi olan ve çok işlevli yeni model bir Kindle Fire’ı bulunan David Myers, “Küçük çocuklar etrafta koşuştururken yemek pişirmeye benziyor.

  Çocuk saçma bir şey yapabilir ve yemek pişirmeyi bırakıp sorunu halletmen, ondan sonra tekrar yemeğe dönmen gerekir” diyor. Pek çok tüketicinin e-okuyucuya geçtiğini gören kitap yayımcıları için tabletlerin yükselişi potansiyel bir tehlike arz ediyor: Kitap satın alanlar, tablete geçtikten sonra bunların okumak için pek de uygun olmadığını keşfedebilir. Hachet te Dijital’in Başkan Yardımcısı Maja Thomas, böyle olmayacağını düşünüyor. Tabletteki e-kitap uygulamalarına dikkat çeken Thomas, “Okuma alışkanlığı olmayan biri tablet satın alırsa, oradaki tüm okuma fırsatları kendisine sunulacak. Tabletlerin okuyan insan sayısını artıracağını umuyoruz” diyor.

  Pew Araştırma Merkezi’ne göre, yılbaşı öncesi e-okuyucu satışları arttı. Ama yayıncılar, e-okuyucu olarak tabletlerin kullanılmasına yönelik şevklerini kaybediyor olabilirler. Forrester Araştırma’nın son kamuoyu yoklaması, iPad ve benzeri tabletlerin ideal bir e-okuma platformu olduğuna inanan yayıncıların oranının bir yılda yüzde 46′dan yüzde 31′e düştüğünü gösteriyor. F orrester a nalisti James McQuivey, “Tablet baştan çıkarıcı bir kadın gibi. Sana sürekli ‘Şimdi YouTube’da olabilirdin’ gibi şeyler söylüyor ya da sürekli ‘e-postan geldi’ gibi aniden beliren uyarılar gösteriyor. Okuma eylemi, bunlarla rekabet etmeye çalışıyor” diyor. Nitekim Kindle Fire’ın ana menüsü video, web, müzik, mobil uygulamalar, ve k itaplara b ağlantı s unuyor.

  ipad de öyle. Kuzey Carolina’daki Elon Üniversitesi’nden 21 yaşındaki öğrenci Allison Kutz, 2010′da iPad almış. O zamandan beri sadece uçakta kitap okuyabildiğini, zira uçakta internet olmadığını söylüyor. “Starbucks’ta ya da evimde oturup kitap okumaya çalıştım, ama kendimi Facebook’a girmiş ya da bir şeyler google’larken buldum. Bir de baktım, 25 dakikadır sörf yapıyorum” diye anlatıyor. Kindle cihazlarının içeriğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Russ Grandinetti, 2007′de 399 dolara satışa çıkan orijinal siyah-beyaz Kindle’ın çok amaçlı bir cihaz olmadığını, bunun insanların dikkatleri dağılmadan odaklanabilmeleri için olduğunu söylüyor. Grandinetti, 199 dolara satılan yeni Kindle Fire’ı, ilk Kindle’ı tamamlayan bir cihaz olarak düşündüklerini, bunların farkl ı deneyimler isteyen insanlar için farklı aygıtlar olduğunu belirtiyor. Pek çok yayıncı, basılı kitap ve e-okuyucu pazarının kaybolmayacağını düşünüyor. İlk olarak e-okuyucuların kullanışlılığına ve taşınabilirliğine değer biçenler de doymak bilmez kitap okuyucularıydı. Şimdi o e-okuyucular daha hafif, daha şık ve 100 dolardan daha ucuz.

  Dolayısıyla sadece kitap okumak için bir cihaz isteyenler için, daha üst modellere geçmeye teşvik edecek pek bir şey yok. Ama Forrester’dan McQuivey, tabletlerin eninde sonunda siyah beyaz okuyucuları devre dışı bırakacağını düşünüyor. Daha önce kişisel asistan aygıtı PalmPilot’un, kompakt kameraların ve taşınabilir GPS sistemlerinin çok işlevli cihazlar tarafından tahtlarından edildiğini hatırlatıyor.

  Yeni e-okuyucu dönemi ayrıca eski bir sorunu daha olumsuz yönde etkiledi. Los Angeleslı avukat yardımcısı 29 yaşındaki Erin Faulk, yarım bıraktığı kitap sayısının arttığını belirtiyor. Ama aynı zamanda satın aldığı kitap sayısı artmış. “Son dönemde parmak uçlarımdaki eğlence dünyasını unutturan kitaplar beni çekiyor. Eğer kitap bunu yapabilecek kadar iyi değilse, zamanımı daha iyi değerlendirebileceğim başka bir aktivite bulabilirim” diyor.

  e-psikiyatri

   

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Çok Takipçisi Olanlar Daha Mı Sosyal?

  Günümüzde artık her şey gibi sosyallik de ölçülebilir bir hal aldı....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,629BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  253TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et