TEOG Sonrası Lise Puanları Artar Mı, Düşer Mi?

1

TEOG yapıldı.. Şimdi zihinlerde lise puanları artacak mı azalacak mı? sorusu. Bu yazımızda öğrenci ve velilerin bu sorusuna cevap arıyoruz..

TEOG sınavı pazartesi ve salı günü yapıldı ve bitti. Genel itibarı ile sorular kolaydı. Özellikle birinci dönem sınavında zorlanılan İngilizce ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinde sorulan sorular birinci döneme kıyasla çok kolaydı. Bu iki ders başta olmak üzere öğrencilerin hemen hemen tüm derslerden notları birinci döneme kıyasla artacaktır. Görev yaptığım okulda ve civar okullarda okulların ortalamaları yükselecek gibi görünüyor.

SBS 2013 zordu. Zor olması sebebi ile netler düştü, öğrencilerin puanları düştü. Sonucunda da liselerin taban puanlarında SBS 2012′ye göre ciddi bir düşüş yaşandı. Bu yıl ise tam tersi durum söz konusu oldu ve olacak gibi. Yani sınavlar kolaydı, netler yükseldi, öğrencilerin puanları yükselecek, sonuç itibarı ile liselerin taban puanları artacak.

KAÇ PUAN YÜKSELİR?

Öğrencilerin cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biri de bu.

Bu sorunun cevabı ne yazık ki net değil. Okuldan okula fark eder. Mesela SBS 2013 taban puanı 495 olan bir lisenin bu yıl taban puanı ne kadar artabilir, en fazla 5 puan 😉 Ama SBS 2013 taban puanı 300 olan bir lisenin taban puanı 330-340 puanlara kadar artabilir.

PUAN ARTIŞLARI NEDEN FARKLI?

Bunun farklı sebepleri var.

1.si geçen seneki taban puanlar. Geçen sene taban puanı zaten yüksek olan okulların taban puanlarının artabileceği çok puan yok, düşük olanların ise artabilirliği yüksek.

2.si okulların değişen başarı grafikleri. Başarısı artan okulların taban puanlarındaki artış fazla olurken, başarısı düşen okulların taban puanlarındaki artış daha düşük seviyelerde kalacaktır.

Yazar: Ragıp Şahin

İlgini Çekebilir:   YGS Öncesi Son 18 Taktik

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.