TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap

2

TEOG Sonucunuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ..


E-Okul Veli Giriş Ekranı İçin Tıklayınız..


TEOG’da Yüzdelik Dilimleri Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Artık 2015 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) esas puanlarını öğrendiniz. Öncelikle tercih rehberini bir okuyun deriz.

Şimdi sıra tercihlerde işte işinize yarayacak, size bilgi verecek ve sağlıklı tercih yapmanızı sağlayacak tercih robotlarında..

LİSE SEÇMEDEN ÖNCE LİSELERİ TANIMAK İÇİN BU YAZIMIZI OKUYUN..

CECELİ OKULLARI (TEOGES)

Tercih Robotu İçin TIKLAYINIZ..

KÖRFEZ YAYINLARI TERCİH MODÜLÜ

Tercih Robotu İçin TIKLAYINIZ..

OKYANUS KOLEJLERİ

Tercih Robotu İçin TIKLAYINIZ..

TERCİH TV

Tercih Robotu İçin TIKLAYINIZ..

TERCİHLER KONUSUNDA ÖNEMLİ SORULAR VECEVAPLARI

1. ÖZEL OKULA KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, ikinci dönem ortak sınavlarının sonuçları 8 Haziran’da ilan edildi. TEOG yerleştirme puanları ise 24 Haziran’da ilan edilecekti. Fakat ertelendi. Yapılan yeni açıklama şöyle: Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nden yapılan açıklamada, kayıtlarla ilgili şöyle denildi:

1. Milli Eğitim Bakanlığı’nca daha önce 24 Haziran 2015 tarihinde açıklanacağı bildirilen TEOG Yerleştirmeye Esas Puanı, soru iptali talebi ile açılan dava sonucunun beklenmesi nedeniyle belirlenen tarihte resmi olarak açıklanamamıştır.

2. Özel okullar için şu ana kadar ilan edilen kayıt takvimleri bu nedenle iptal edilmek zorunda kalınmıştır.

3. Gerek duyan özel okullar yaptıkları ön kayıtlarını, puanların değişmesi ihtimaline karşı yeniden hesaplanmak kaydıyla geçerli kabul edecek ve resmi açıklamadan sonra tekrar hesaplama yapmak koşuluyla ön kayıtlarına devam edecektir.

4. Gerek duyan özel okullar, Yerleştirmeye Esas Puan resmen açıklanana kadar yapılan ön kayıtlarını iptal etmiş ve kayıt sistemlerini durdurmuştur.

5. Yerleştirmeye Esas Puanlar 26 Haziran Cuma akşamına kadar açıklandığı takdirde özel okullar 27 – 28 Haziran Cumartesi – Pazar günleri ön kayıt yapacaklar veya yapmaya devam edeceklerdir.

6. Bu durumda özel okullar, 29-30 Haziran tarihlerinde kesin kayıt yapacak ve 1-5 Temmuz tarihleri arasında serbest kayıt sistemine geçeceklerdir.

7. Özel okullar kayıt kurallarını ve kayıt takvimlerini, kendi resmi web sitelerinde ve okullarında velilerin görebileceği bir yerde ilan edecektir.

8. Yerleştirmeye Esas Puanların daha geç bir tarihte açıklanması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği yeni takvime göre özel okulların yeni kayıt takvimi de kamuoyuna duyurulacaktır.

2. TEOG LİSE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

MEB TEOG 2015 öncesi aldığı değişiklik kararıyla TEOG lise yerleştirmede bir dizi yeniliğe gitti ve TEOG lise yerleştirmede 15 olan tercih hakkı 25’e çıkardı. Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Nakil başvurusunda da 5 okul tercih edilebilecek. TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl 2015 TEOG lise yerleştirmede uygulayacağı 8 yeni yeniliktercih robotu - tercih robotu - TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap
1. TEOG TERCİH SAYISI 25’E ÇIKTI:

Geçen yıl 15 olan tercih sayıları bu yıl 25’e çıkarıldı. Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek.

2. TEK LİSTE OLACAK:

A ve B grubu listeleri kalktı. Öğrencilerin, artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor, 25 tercihinden birini seçecek.

3. ÖZEL OKUL KAYITLARI ERKENE ÇEKİLDİ:

Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Böylece özel okula gitmek isteyen öğrenciler havuzdan çıkacak. Bakanlığın tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına ‘Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ ve ‘Tercih yapmak istiyorum’ butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, ‘Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

4. YERLEŞEMEYENLER NAKİL BEKLEYECEK:

Öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler Bakanlığın belirleyeceği tarihlerde boş kontenjanlara nakil yapabilecek.

5. TEOG LİSE NAKİLLERİNDE YENİ DÖNEM 5 TERCİH HAKKI:

Nakil başvurusunda tek değil, 5 tercih alınacak. Öğrenciler bu tercihleri doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne göre merkezi olarak bu okullardan birine yerleştirilecek. Kesin kayıtlar otomatik olarak yapılacak.

6. HIZLI İŞLEM YAPILACAK:

Boş kontenjana nakil başvurusu haftanın 4 günü alınacak, cuma günleri sonuçlar açıklanacak.

7. NAKİLDE 20 PUAN ŞARTI:

Danıştay’ın da yürütmeyi durdurma kararı verdiği taban puan dikkate alınmadan puan üstünlüğüne göre boş kontenjanlara yapılan yerleştirmelerde “-20 puan şartı” gelecek.(Bu bilgi kesin değildir.) Buna göre ilk yerleştirmenin ardından okulda boş kontenjan kalırsa en son yerleşen öğrencinin puanından ancak 20 puan daha düşük öğrenciler bu okullara nakil için başvurabilecek.

8. RUTİN NAKİL ARALIKLARI DEĞİŞTİ:

Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak. Daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, ayda bir kez yapılacak. Haziran’da duyurulacak. Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 24 Haziran´da ilan edilecek. TEOG tercihleri için adaylara 25 okul tercih hakkı verilecek. Tek tip ve bir defa tercih alınarak yerleştirme işlemi gerçekleştirilecek ve TEOG tercihlerinde tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

tercih yapmak - tercih yapmak - TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap

3. 10 ADIMDA 2015 TEOG TERCİH LİSTESİ OLUŞTURMANIN YOLU 

1- MEB’in internet sitesinden e-okula girin. Bu sayfada sınav (TEOG-PYBS) ve nakil işlemlerinin altında 2015 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan listeleri için tıklayın bölümünü uygulayın.

2- Karşınıza okul türlerine göre tercih tabloları gelecek. Tercih listenizde hangi okul türlerine yer vermek istiyorsanız o tabloları işaretleyin.

3- Tercih yapmak istediğiniz ‘’il’’ i seçiniz. Örneğin ‘İstanbul’.

4- İlçe’nin karşısındaki ‘tüm listeyi’ işaretleyin.

5- Türkiye geneli yüzdelik dilimine göre listele -1 ‘ seçiniz’ tıklayınız. Karşınıza gelecek ifade de ‘aralığında’ kısmını tıklayın.

6- Kendi yüzdelik diliminizi dikkate alarak (örneğin yüzde 7.48) bir aralık belirleyiniz. Örneğin 1.kutuya 4, ikinci kutuya 10 yazın ve ‘Listele’ yi tıklayın.

7- Karşınıza işaretlediğiniz okul türlerinden oluşan yüzdelik dilimine göre sıralı bir liste çıkacak.

8- Bu listede sizin girme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul yüzde 7.59 ‘luk dilimdeki Eyüp / Rami Atatürk Anadolu Lisesi’dir. Bu okulu tercih listenizin 15’inci okulu olarak belirleyin. Daha sonra yukarıya doğru okulun bulunduğu ilçeyi de gözeterek 14 okul seçiniz. Buna göre 14’üncü tercih Kağıthane Anadolu Lisesi (Almanca) yüzde 7.47’lik dilimde. Mesafe olarak gidemeyeceğiniz okulları aradan çıkararak yukarıya doğru birinci okula kadar okul seçmeye devam edin.

9- Şimdi de kendinizi garantiye almak için 15 okuldan geriye doğru aynı mantıkla 25’inci okula kadar okul seçmeye devam edin.

10- Oluşturduğunuz listedeki okullardan yüzdelik diliminize denk gelen okullardan 14.,15.,16.ve 17. okullar girme ihtimalinizin yüksek olduğu okullardır. Bu nedenle bu okulları mutlaka görerek tercih listenizde yer verin.

Sonuç olarak sadece 10 okul için tercih listesi oluşturmanız istense idi de yerleştirme sonucunuz değişmezdi.

Örnek TEOG Tercih Rehberi - 30187223 - TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap
Örnek Tercih Rehberi
30187224 - 30187224 - TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap
TEOG Puanınız Nasıl Oluştu?

4. NAKİLLER NASIL YAPILACAK?

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek.

Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak. Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 24 Haziran´da ilan edilecek.

TEOG kapsamında yapılan merkezi sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak.

5. YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

Öğrencilerin TEOG sonuçları sonrası liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz´da saat 13.00´e kadar tercihler alınacak. TEOG yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak. Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde TEOG nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

6. TEOG TERCİHLERİNDE EN SIK YAPILAN HATALAR VE NEYE GÖRE TERCİH YAPILMALI. 

Yüzdelik dilimi düşük olan okulu birinci tercihe yazmak: Tercih listesi girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sırayın. Öğrencinin yüzdelik dilimi düşük, puanı yüksek olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir. Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz.

Yüzdelik dilimine dikkat etmeden kendi isteğinize göre tercih listesi oluşturmak: Yüzdelik diliminiz aslında tüm sınava girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralaması demektir. Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralaması da değişmez. Seçtiğiniz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

Yüzdelik dilimi tutmadığı halde herhangi bir okulu birinci tercihe yazarak öncelikle yerleştirileceğini düşünmek: Bir okula yerleştirme yapılırken, o okula birinci tercihinde yer verenlere değil, o okulu tercih edenler içinde puanı en yüksek adaya öncelik verilir.

Kendi yüzdelik dilimindeki okullara gitmek istemediği için daha üst yüzdelik dilimindeki okullardan tercih listesi hazırlamak: Bu durumda hiçbir tercihinize yerleşme şansı olmaz, kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır. Okulun lokasyonuna bakmadan tercih yapmak: Aynı puan grubundaki okullardan en iyi okul, eve en yakın olandır. Özellikle her gün artan trafikte uzak okullara gitmeyi göze almak ders çalışmaya daha az vakit kalmasına razı olmak demektir. Özellikle Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini seçenlerin yatılı bölüm olup olmadığına bakmaları gerekir.

Tercih listenizi kendi kendinize yapıp okul müdürlüğü aracılığıyla onaylatmamak: Aman dikkat bu durumda tercih yapmamış sayılırsınız. Yüzdelik dilimle tercih yapın Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG’a giren ve yüksek puan alan bir öğrencinin tercih listesini oluşturdu. Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, yüzdelik dilimi 0,78 olan bir öğrenci için tercih listesi oluşturdu. Bu yüzdelik dilimdeki bir öğrencinin en çok istediği okuldan başlayarak en düşük yüzdelik dilimdeki okullara göre sıralama yaptı. Öğrenci Anadolu yakasında oturuyorsa Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’ni Beylükdüzü’nde oturuyorsa Yaşar Acar Fen Lisesi’ni tercih edebilir. Bu durumda 25 tercih yapmaya da gerek yok. Öğrencinin 6’ıncı tercihine girme ihtimali yok. Çünkü, yüzdelik dilimi daha yüksek. 13’üncü tercihine düşme ihtimali de yok. Çünkü, bu okulun yüzdelik dilimi de kendi yüzdelik diliminden bir hayli düşük.

Öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) : 490,1636 Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi : % 0,78 - 30206349 - TEOG Sonuçlarını Öğren Online Tercih Robotu İle Tercih Yap
Öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) : 490,1636 Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi : % 0,78

7. TEOG ile ilgili soruları Milli Eğitim bürokratları ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği uzmanları yanıtladı

– Bir öğrenci velisi 1.kayıt döneminde taban puanı yettiği için A, B ve C okullarına ön kayıt başvurusu yaptı. B ve C okullarına kayıt hakkı kazandı. B okuluna ücretini ödedi ve kayıt yaptırdı. Ancak 2.kayıt döneminde A okulunda halen boş kontenjan olduğunu gördü ve bir daha ön kayıt başvurusu yaptı ve kayıt hakkı kazandı. Kaydını B okulundan A okuluna nasıl alacak? B’deki kaydını iptal ettirip A okuluna mı kayıt yaptıracak?

Evet

– B okulundan A okuluna e-okul üzerinden nakil mi yaptıracak? Bilgi işlemin kurduğu ekran üzerinden işlemler yürütülecek, öğrenci kayıtlı olduğu özel okuldan kaydını sildirip, kaydolmak olduğu özel okula gidip kayıt işlemini gerçekleştirecek.

-B okulundan A okuluna nakil için 17 Ağustos’u mu bekleyecek? Özel okula 24 Haziran – 10 Temmuz 2015 tarihlerinde kayıt yaptıran öğrenci günlük işlemlerini yapabilecek. Bu süreç tamamlandıktan sonra 17 Ağustos sonrası arzu ederse başka bir özel okula kaydını alabilecek. Resmi okullar için ise nakil talebinde bulunacaklar.

8. BAZI ÖZEL OKULLARIN KAYDI DEVAM EDECEK

– Öğrenci kabulünü kendi yönetmeliklerine göre yapan özel okullar 10 Temmuz 2015 ile nakillerin başlayacağı 17 Ağustos 2015 tarihine kadarki zamanda öğrenci kaydı yapamayacaklar mı? Bu okullar öğrenci kaydı yapabilecekler.

– Bir özel okula kayıt yaptıran öğrenciler için 6-16 Temmuz 2015 tarihinde tercih ekranı açılmayacağı belirtiliyor. Bu öğrencilerin bu dönem için yapması gereken bir işlem var mı? 2015–2016 öğretim yılı için özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre kayıt işlemlerini yapabilecek. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecek.

– Açıköğretim Ortaokulu öğrencileri, kayıt kabul şartlarını taşımaları hâlinde, özel okula kayıt yaptırmayıp 6-16 Temmuz tarihleri arasında devlet okulları için tercih yapan ve bir tercihine yerleşen öğrenci, 17 Ağustos’ta başlayacak nakil döneminde puanı yeten bir özel okula geçebilir mi? Evet, 17 Ağustos’tan sonra özel okullara geçiş yapılabilecek.

9. ÖZEL OKULA KAYIT YAPANIN TERCİH EKRANI AÇILMAYACAK

– Bir özel okula kayıt yaptırdıktan sonra bir başka özel okula geçebilir miyim? Ödediğim kayıt ücretinden ne kadar kesinti yapabilir? Özel okullar kaydolup öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde 10’u dışındaki kısım iade edilir. Eğer öğrenci, öğretim yılı içinde özel okuldan ayrılmak isterse yüzde 10’a ayrıca eğitim gördüğü sürenin bedelini de özel okula ödemek zorundadır.

– Bir özel okula kayıt yaptırdığım halde karşıma tercih ekranı çıkarsa “Bir özel okulakayıt yaptıracağım” seçeneğini mi işaretleyeceğim? Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacak.

– Özel okullar için eğitim öğretim desteğine ne zaman başvurabilirim? Ağustos’un ilk haftasında süreç başlayacak olup 3 Eylül tarihine kadar eğitim ve öğretim desteği öğrenci ve özel okul başvuruları alınması planlanlanıyor. Kılavuzu temmuz sonu gibi yayımlanacak.

 • Asude Taş

  Benim puanım gideceğim okuldan 7 puan daha fazla.Bu benim için iyi ancak yüzdelik dilimde %1 gerideyim.Okul için hiç mi şansım yok?

  • Merhaba,

   Puanlarda bu sene bir yükseliş bekliyoruz. Bu nedenle puandan ziyade yüzdelik diliminize bakmanız daha doğru olacaktır. Ancak 7 puan sizin fazla olmanız gidebilme ihtimalinizi artırıyor diye düşünüyorum. Yüzdelik dilimi iletirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.