Türk Öğrenci Mitolojisine Göre Matematik Nedir?

  MATEMATİK NEDİR?

  Matematik kelimesinin kökeni incelendiğinde Yunanca bilgi ve öğrenme anlamına gelen MATEMA’dan türetilen ve öğrenmeden hoşlanma anlamına gelen MATEMATİKOS kelimesinden gelmektedir.

  Anlamı ne kadar güzel değil mi? Matematik anlamındaki gibi zevk veren, hayret bırakan bir ders olması gerekirken okuldan kaçıran, babadan öğretmenden fırça yediren bir ders nasıl oluvermiş?

  MATEMATİK HİKAYESİ…

  Doğu’nun ünlü sayı bilimcileri Olimpus Dağı’na Batı’nın bilginleri ile yarışmaya gitmişler. Kim daha iyi sayısalcı diye birbirlerine üstünlük sağlamak için birazda hava atmak için yarışmaya başlamışlar. Ancak yarışmalar sonrası hiçbir taraf birbirine üstünlük sağlayamamış. Ama bir galip gerekiyormuş. Ne yapalım diye düşünürlerken Satranç oynamaya karar vermişler. Satrancı kaybeden doğu sayı bilimcileri Olimpus dağından aşağıya inerken kendilerini bekleyen taraftarları onlara;

  “Ne yaptınız? Kazandınız değil mi?” diye sormuşlar. Yenilgiyi gurularına yediremeyen bence birazda kalabalıktan korkularından, bilginler onlara cevap vermiş;

  ahmet yıldız / ALFA Yayınları - sevdim seni matematik 207x300 - Türk Öğrenci Mitolojisine Göre Matematik Nedir? - sevdim seni matematik 207x300 - Türk Öğrenci Mitolojisine Göre Matematik Nedir?
  ahmet yıldız / ALFA Yayınları

  -” Mat edemedik!

  Bunu ” ma-te-ma-tik” şeklinde duyan halk ise, o günden beridir, sayılarla uğraşan bilginlerin matematik ile ilgilendiğine inanmaya başlamışlar.

  TÜRK ÖĞRENCİ MİTOLOJİSİNE GÖRE MATEMATİK NEDİR ?

  Yas, üzüntü , keder anlamına gelen MATEM kelimesi ile, hareketli olmak, kıvrak olmak, kaçmak anlamına gelen ATİK kelimesinin birleşmesiyle oluşmuştur. Öğrenmekten zevk almayan öğrenciler için matematik;“zayıf alıp, fırça yiyip kafa şişirip MATEM tutmaktansa hızlı, hareketli olup dersten, babadan hocadan, sayılardan kaçmak için ATİK olmak” anlamına gelmektedir. Bu nedenle gençlik çok MATEM-ATİK bir gençliktir.

  Kaynak: Sevdim Seni Matematik // Ahmet Yıldız - ALFA Yayınları
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Türk Öğrenci Mitolojisine Göre Matematik Nedir?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Deneyimin Felsefesi

  Deneyimin tasarımı Heiddeger'e, Spinoza'ya veya...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Türk Öğrenci Mitolojisine Göre Matematik Nedir?

  İletişimde kalın!

  75,837BeğenenlerBeğen
  187,704TakipçilerTakip Et
  235TakipçilerTakip Et
  2,379TakipçilerTakip Et