Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?

3

Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Okullarda ders kitabı olarak okutulması uygun görülen bu senenin 7.sınıf türkçe DERS kitabında subliminal mesaj skandalı..

Kitapta yer alan bir resimde kitapçı dükkanındaki dergi reyonundaki ekonomi dergisinde SEX yazıyor..

Çok fazla dikkat gerektirmeden fark edilebilecek şekilde yerleştirilmiş olan SEx yazısı gözlerin görmeyip beynin algıladığı bilinçaltı mesajlar yöntemiyle yani subliminal bir şekilde bilinç altına yerleştiriliyor..

İşte o resim

Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz. - 1x1 - Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?
Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz.

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

[pull_quote_right]Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir.[/pull_quote_right]

Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir. Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır.

Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi , ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır.

Bir kişiyi kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Subliminal görüntü için tıklayınız:

 

İLGİLİ YAZI :  TEST: Baş Parmağınız Aşk Hayatını Ele Veriyor
 • Katılmıyorum.

  Bir olgunun su yüzüne çıkarılması ve önemli hale getirilmesinden geçer. Seksi doğalın bir parçası olarak kabul ettiğinizde önemi kalmayacak bunun.

 • Birey

  Subliminal mesajın olayı da bu zaten kıyıda köşede sunulup bilinçaltına işlenmesi.Ayrıca 7. Sınıf öğrencisinin ergen olup olmamasıyla ilgili söylediğiniz büyük bir yanılgı, özellikle de erken ergenliğin yaşandığı bu yıllarda.Subliminal basite indirgenecek bir oluşum değildir, basite alanlar yüzünden bugün bu derece büyük ve tehlikeli bir hal almıştır.

 • Benim bu güzide metinde anlamakta zorlandığım şey, neden ‘seks’in böylesine korkunç, yasak ve anti-kutsal birşeymiş gibi sunduğunuz.

  Görselin birinde, kıyıda köşede kalmış bir çizimin üzerinde seks yazıyor diye bu durum neden böylesine sıradan, vasat, ucuz ve basit bir kozmopolit başlıkla sunuyorsunuz?

  Hayatında hiç seks yapmamış birisi olsanız (başka bir yazınızdaki baba olmak teriminden yola çıkarak söylüyorum) topmurcuklanarak yada bölünerek çoğaldınız diyeceğim ama…

  Bence hayatın bu yönünü biraz rahat bırakın. Orda seks yazıyor diye onu okuyan çocukların akıllarına direk olarak henüz muhtemelen sertleşmeye bile başlamamış penisleri yada vajinaları gelmiyor. Muhtemelen kendi aralarında azıcık kıkırdayıp kendi işlerine bakıyor olacaklar.

  filan.