Salı, Şubat 18, 2020

Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?

Editör Önerileri

Geceleri Geçmez Yapan Uyku Bozuklukları

Uyku insanoğlunun her zaman çok ilgilendiği konular içerisinde yer almıştır. Bunun nedeni her birimizin günlük işlevselliğimizi sürdürebilmek için uyku...

Seks yapmanın 13 nedeni

İnsanlar neden seks yapma ihtiyacı hisseder? İşte 13 maddede o nedenler... Cinsel Sağlık Evlilik ve Aile Danışmanlığı Derneği'nden (CİSEAD) Dr....

26-27 Kasım 2014 TEOG (Merkezi Ortak Sınav) Soruları ve Cevapları

MEB tarafından 8. sınıflar için düzenlenen Merkezi Ortak sınavı soru ve cevapları yayınlandı. MEB tarafından 8. sınıflar için düzenlenen Merkezi Ortak sınavı...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Okullarda ders kitabı olarak okutulması uygun görülen bu senenin 7.sınıf türkçe DERS kitabında subliminal mesaj skandalı..

Kitapta yer alan bir resimde kitapçı dükkanındaki dergi reyonundaki ekonomi dergisinde SEX yazıyor..

Çok fazla dikkat gerektirmeden fark edilebilecek şekilde yerleştirilmiş olan SEx yazısı gözlerin görmeyip beynin algıladığı bilinçaltı mesajlar yöntemiyle yani subliminal bir şekilde bilinç altına yerleştiriliyor..

İşte o resim

Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz. - sub2 - Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var? - sub2 - Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?
Mili Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Türkçe ders kitabında 25. kare yöntemiyle subliminal bir mesajın verildiği düşünülüyor. Yorum yapmadan kararı size bırakıyoruz.

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

[pull_quote_right]Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir.[/pull_quote_right]

Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir. Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır.

Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi , ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır.

Bir kişiyi kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Subliminal görüntü için tıklayınız:

 

YAZARakasyam
- Advertisement -

3 YORUMLAR

 1. Katılmıyorum.

  Bir olgunun su yüzüne çıkarılması ve önemli hale getirilmesinden geçer. Seksi doğalın bir parçası olarak kabul ettiğinizde önemi kalmayacak bunun.

 2. Subliminal mesajın olayı da bu zaten kıyıda köşede sunulup bilinçaltına işlenmesi.Ayrıca 7. Sınıf öğrencisinin ergen olup olmamasıyla ilgili söylediğiniz büyük bir yanılgı, özellikle de erken ergenliğin yaşandığı bu yıllarda.Subliminal basite indirgenecek bir oluşum değildir, basite alanlar yüzünden bugün bu derece büyük ve tehlikeli bir hal almıştır.

 3. Benim bu güzide metinde anlamakta zorlandığım şey, neden ‘seks’in böylesine korkunç, yasak ve anti-kutsal birşeymiş gibi sunduğunuz.

  Görselin birinde, kıyıda köşede kalmış bir çizimin üzerinde seks yazıyor diye bu durum neden böylesine sıradan, vasat, ucuz ve basit bir kozmopolit başlıkla sunuyorsunuz?

  Hayatında hiç seks yapmamış birisi olsanız (başka bir yazınızdaki baba olmak teriminden yola çıkarak söylüyorum) topmurcuklanarak yada bölünerek çoğaldınız diyeceğim ama…

  Bence hayatın bu yönünü biraz rahat bırakın. Orda seks yazıyor diye onu okuyan çocukların akıllarına direk olarak henüz muhtemelen sertleşmeye bile başlamamış penisleri yada vajinaları gelmiyor. Muhtemelen kendi aralarında azıcık kıkırdayıp kendi işlerine bakıyor olacaklar.

  filan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Türkçe Ders Kitabında Subliminal Mesaj Mı Var?

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -