Üç Kavuk

3

Bir padişahın üç veziri varmış. Bu vezirlerden birisini başvezir yapmaya karar vermiş. Ama hangisinin başvezir olacağına karar vermek için onları şöyle bir sınava tabi tutmuş:

Padişah buyurmuş ki; elimde 3 kırmızı 2 beyaz kavuk var. Şimdi bu kavukları gözleriniz kapalı iken sizin başınıza yerleştireceğim. Kim kafasındaki kavuğun rengini bilir ve ispat ederse onu başvezir yapacağım.

Padişah vezirlerin gözlerini kapatır ve hepsinin başına kırmızı kavukları koyar. Diğer 2 beyaz kavuğuda vezirlerin görmeyeceği şekilde gizler.

Vezirler gözlerini açarlar, her birisi bakar ki karşısındaki iki vezirin başında kırmızı kavuk var. Bununla birlikte vezirler dışarıda kalan kavukları da görmemektedirler.

Vezirler arasında konuşmanın ve ayna gibi vasıtlar kullanmanın yasak olduğu bu sınavda vezirlerden birisi kendi kafasındaki kavuğun kırmızı olduğunu bilir ve ispat eder. Ve başvezirlik makamına oturur.

Acaba vezir kafasındaki kavuğun rengini nasıl bilmiştir…

İLGİLİ YAZI :  NLP Uzmanı Ayşegül Özkonak Yazılarıyla Aramızda
 • murat

  1- iki beyaz ve bir KIRMIZIYI kullansa, basina kirmizi koydugu veziri kayirmis olur- padisahin böyle bir üc kagit yapmasina gerek yok

  2- bir beyaz iki kirmizi kullansa, kimse basindaki kavugun rengini bilemez. vezirlerin atmasyon cevep vermesi yanlis olur.

  3-tek adil yol padisahin üc kirmizi kavugu kullanmasidir.

  en begendigim bilmecelerden biridir

 • ahmet ateş

  birinci vezir başındaki kavugun beyaz olduğunu söyler fakat yanlış bilmiştir.
  ikinciside başındaki kavuğun bayaz olduğnuu söyler oda yanlış bilmişir.
  üçüncüsünün birşey söylemesine gerek yok zaten iki beyaz da olmadığına göre geriye kırmızı kalıyor o da başımda kırmızı var demiştir.

 • halil

  beyazlar diğerlerinin başında olmadığına göre kendisininki de kırmızıdır