Ucuz Görünümlü Sade Bardaklar

0

Cumartesi günü işe gitmedim, düşündüm, nereye kadar koşuşturacaksın arkadaş. Mahalleme bile yabancı olmuşum. Komşu Metin abinin dükkânına gittim. Çok ortak noktamız olan bir arkadaşımız. Bir o kadar yakınız, bir o kadar da uzağız. Biraz hasbıhal ettik, vay be dedik…Artık erken kalkmak, iş peşine koşuşturmak, şu işi bitireyim bu işi bitireyim derken yıllar yılları kovalamış. Geriye şöyle dönüp baktığımda 40 yaşına girmeye ramak kalmış. Üniversite bitmiş, iş hayatına girmişiz, evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış, yeterince çevre edinmişiz, araban var, evin var, var oğlu var… Belki de en önemli şeyi unutmuşuz. Dostlarımızı akrabalarımızı… Anca düğün ya da cenaze olursa bir araya gelmişiz, ya da işimiz düştüğünde aramışız.Hala geç kalmış değilsiniz.Elinizde fırsatınız varken onları ziyaret edelim ya da en azından telefonla görüşelim..

Şimdi hikayemize dönelim;

Bir grup kariyer yolunda ilerleyen yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler. Sohbet, sonunda işin ve hayatın stresinden şikâyetleşmeye döner.

Misafirlerine kahve ikram etmek isteyen profesör mutfağa gider ve yanında büyük bir termos içinde kahve ve porselen, plastik, cam, kristal olmak üzere değişik tarzda ve ucuz görünenden, pahalı ve hatta çok özel olanlarına kadar değişik kahve bardakları ile gelir.

Herkes bir bardak secince, profesör şöyle söyler : ‘Fark ettiyseniz, tüm pahalı görünen bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı.

Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stresinizin ve problemlerinizin kaynağı aslında. Emin olun ki, bardağın kendisi kahvenin kalitesine hiç bir şey katmaz.

Çoğu zaman, sadece daha pahalıdır ve hatta bazı durumlarda da içtiğimizi saklar! Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil, ama bilinçli olarak en iyi bardaklara yöneldiniz ve sonra birbirinizin bardağına bakmaya başladınız.

İlgini Çekebilir:   Einstein’ın En Meşhur ve Müthiş Sözleri

Hayat kahveye benzer, is, para ve toplumdaki konumunuz da bardaklar.
Onlar hayati tutmak için sadece araçlardır ve seçtiğimiz bardak yasadığımız hayatin kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de.

Bazen sadece bardağa odaklanarak Yaratanın sunduğu kahvenin tadını çıkarmayı unuturuz. Kahvenizin tadına varın!

En mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değildirler. Sadece her şeyin en iyi şekilde tadını çıkartırlar.

Basit yaşayalım
Cömertçe sevelim…
Birbirimize derinden itina gösterelim…
Nazik olalım..
Gerisini zamana bırakalım…

PAYLAŞALIM LÜTFEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.