fbpx

  Ünlü yatırımcı Warren Buffet Milyarlar Kazandıran Sekiz Kural

  Yaptığı tahminler ve yatırımlar ile çoğu zaman haklı çıkan ve bu sayede çok yüksek miktarda kârlar elde eden ünlü yatırımcı Warren Buffet´in bu başarısının arkasında değişmeyen sekiz kural bulunuyor.

  CNBC bundan iki yıl önce Buffet´la yapılan bir söyleşiden ve ünlü yatırımcının şirketin hissedarlarına yazdığı mektuplarından alınan bu zamandan bağımsız kuralları, bu yıl “Timeless and Time-Tested Warren Buffett Watch Predictions” başlığı ile yeniden yayımladı.

  İşte Buffet´in takip edildiği zaman yatırımcının yüzünü güldürecek bu sekiz kuralı.

  1. RESESYONDAN SONSUZA KADAR KAÇILMAZ

  2007´in son günleri yaklaşırken Buffet bir söyleşide işsizliğin artış göstermesi halinde ´domino´ taşlarının yıkılmaya başlayacağını ve ABD ekonomisinin 2008 yılında resesyona gireceği tahmininde bulunmuştu.

  Ünlü milyarder yatırımcı haklı olmasına rağmen panik yapmamış ve “Resesyonun periyodik olarak ortaya çıkması kapitalizmini doğasında var. [Çünkü] İnsanlar aşırıya kaçıyor” açıklamasında bulunmuştu.

  2. RESESYONLARDAN TIPKI GEÇMİŞTEKİLER GİBİ SIYRILACAĞIZ

  Buffet´in tıpkı 2007 yılında söylediği ve daha sonra da 2008 ile 2009´da da tekrar şu görüşleri kaydetti;

  “Mükemmel bir ekonomimiz var… Dünyanın tarihinde daha önce böyle birşey olmamıştı. Şu anda önceki yüzyılda yaşayan insanların ortalama hayat standardının yedi katı üzerinde daha iyi şartlarda yaşıyoruz… Her zaman problemlerimiz oldu. Geçtiğimiz yüzyıla baktığımızda, Büyük Buhran, İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş ve atom bombası tecrüblerini yaşadık, ancak ülke [ABD] hâlâ iyi durumda”

  3. RESESYON FIRTSATLAR YARATIR

  Resesyonun beraberinde fırsatlar da getireceğine işaret eden Buffet şöyle diyor: “Hayatımdaki en iyi alımları 1974 yılında gerçekleştirdim. Tam da bu zamanda büyük kötümserlik yaşanırken, petrol şoku, stagflasyon ve bu tip [moral bozucu] olaylarla kaşı karşıyaydık. Ancak hisse senetleri ucuzdu.”

  Ünlü yatırımcı Warren Buffet´a milyarlar kazandıran sekiz kural...
  Ünlü yatırımcı Warren Buffet´a milyarlar kazandıran sekiz kural…

  4. BÜTÜN HİSSELER UCUZ OLMAYACAK

  Buffet, tıpkı iyi bir beyzbol oyuncusu gibi doğru vuruş için beklediği gibi bir yatırımcı da doğru hisseyi ve onu en doğru fiyattan almak için beklemesi gerektiğini ve bunun hergün gerçekleşmeyen bir durum olduğuna dikkat çekiyor.

  Buffet bu konuda şu şekilde konuşuyor: “Yatırım iyi tarafı beyzbolcu gibi toplara vurmak zorunluluğunuz yok. Topun göbeğinizin bir kaç santim altına ya da üstüne gelmesini izleyebilir ve istemezseniz bu vuruşu yapmayabilirsiniz. Ve bunun için hiçbir hakem sizi oyun dışında bırakmayacaktır.” Buffet aynı zamanda kalabalığın ´vur, vur, vur´ tezahüratlarına kulak verildiğinde bunun yatırımcıyı problemin içine atacağına da dikkat çekiyor.

  5. KALABALIKLAR HATALAR YAPACAKTIR

  Buffet kalabalıkların heyecanla aldıkları kararların çoğunlukla yanlış olacağını söyleyerek, kendisinin de hocası olarak gördüğü Benjamin Graham´dan aldığı şu tavsiyeyi paylaşıyor:

  “Diğer insanların sizinle aynı fikirde olması sizi ne haklı ne de haksız kılar. Haklısınızdır çünkü sizin gerçekleriniz doğrudur ve sizin nedenlerinizin doğru olması sizi haklı kılan tek şeydir. Eğer sizin gerçekleriniz ve nedenleriniz doğruysa, başka hiç kimse için endişelenmenize gerek yok.”

  6. FİYATI DÜŞEN HİSSELERİN KÖTÜ OLDUĞU YANILGISI

  Buffet yatırımcıların sık düştüğü yanılgılardan birinin de fiyatı düşen hisselerin yatırımcılar tarafından kötü algılanması olduğuna dikkat çekerek Mc Donald´s´taki hamburger fiyatlarındaki indirim örneğini veriyor.

  “Eğer Mc Donald´s´ta bugün hamburger fiyatlarını düşürürlerse kendimi harika hissederim. Şimdi, eskiye gidip de dün ben bu hamburgere daha fazla para ödemiştim demem. Bugün daha ucuza alacağımı düşünürüm.”

  7. KÖTÜ KARARLAR İYİ HAVADA ALINIR

  Buffet, hissedarları ile paylaştığı mektuplarda kalabalıkların fiyatların yükseldiği dönemde alım yaptıklarını ve daha sonra da tıpkı Sindirella masalında oluduğu gibi en sonunda kabak ve fareler ile başbaşa kaldığını belirtiyor ve bu yüzden başı dönmüş yatırımcıların saat gece 12.00´ı göstermeden partiden ayrılması gerektiğine işaret ediyor.

  8. BAŞ AĞRISI YARATAN HER PARTİDEN SONRA YENİ PARTİ BAŞLAR

  Buffet internet balonun patlamasının ardından şöyle demişti: “İnsanlar deliye döndü. Tarihten aldığımız ders ise insanların tarihden ders almadığı oldu.”

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Genç Yöneticilere 13 Altın Kural

  Yönetim en bilindik tanımı ile ,bir yöneticinin elindeki mevcut kaynakları belirli...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,404BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  265TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et