Üstün Zekalı ve Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

  Bilim tarihçisi ve biyografi yazarı James Gleick, Isaac Newton ve Richard Feynman gibi üstün zekalı insanların ortak özellikleri nedir, bunun üzerine konuştu. Feynman’ın bu iki üstün zekalı kişinin ortak özellikleri hakkında diyeceklerini okumadan önce, sizlerle Isaac Newton ve Richard Feynman hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.

  Isaac Newton kimdir?Isaac Newton

  Isaac Newton Kimdir?

  Isaac Newton, 1642 İngiltere doğumlu, fizikçi ve matematikçidir. Newton’ın kütle-çekime dair teorileri, klasik mekaniğin temellerini oluşturmuştur. Newton’ın ayrıca, optik, Calculus ve simya üzerine önemli çalışmaları da vardır.

  Newton, gerçekten bilime dair 17. yüzyılda çok şey katmış, sadece bir alanda değil, bilimin birçok alanında uzmanlaşabilmiş bir kişiydi. Newton hiç evlenmemişti. Fransız yazar ve felsefeci Voltaire, Newton’ın cenazesi sırasında şu sözleri söylemiştir: “Hiçbir tutkuya kendisini kaptırmamış, insanlığın ortak kırılganlıklarına hiçbir zaman mazhar olmamış, ve de kadınlarla hiçbir alışverişi olmamıştır.” Birçok kişi Newton’ın bir bakir olarak öldüğüne inandı ve kendinden çok sonra gelen birçok bilimadamı da bunu doğrulamıştır.

  Richard Feynman kimdir?Richard Feynman

  Richard Feynman kimdir?

  Richard Feynman, Nobel Ödüllü teorik fizikçidir. Teorileri, atom altı parçacıklarına dair formülasyonu kapsar. Ayrıca kendisi nanoteknolojinin öncülerinden sayılır. Feynman karizmatik kişiliği ve güçlü hitabetiyle fizik üzerine birçok seminer vermiş, ve fiziğin popülerleştirilmesine katkıda bulunmuştur.

  Feynman konuşmaya 3 yaşında başlamıştır. Küçüklüğünde Feynman, onu her zaman bilineni sorgulamaya teşvik eden ve ona yeni bir şeyler öğretmeye çalışan babasından çok etkilenmiştir. Annesinden ise, mizahi kişiliğini aldığını söylemektedir.

  Feynman daha henüz küçük bir çocukken iyi bir mühendisti. Evde, radyolarını tamir ettiği mini bir laboratuvarı vardı ve de daha henüz ilkokuldayken, anne ve babası olmadığı zamanlarda evin güvenliğini sağlaması için bir alarm sistemi kurmuştu.

  Bu iki dehanın ortak özellikleri nedir?

  Bilim tarihçisi James Gleick, bu iki bilimadamı üzerine biyografi yazmıştır. Araştırmalarından yola çıkarak, yukarıda bu iki dehanın paylaştığı özellikleri şöyle tarif eder:

  Bence akıllı ve yaratıcı insanların, bizlerden pek bir farkı yok, akıllı ve yaratıcı olmaları dışında. Ancak öte yandan, Feynman ve Newton’ın biyografilerini yazarken şunu farkettim: Bu iki bilim dahisinin karakterleri, en azından yüzeysel bir şekilde, birbirinden çok farklıydı. Newton yapayalnız, anti-sosyal ve kaba bir karakterdi. Hem arkadaşlarıyla, hem de düşmanlarıyla kavga ederdi. Feynman ise, arkadaş canlısı, komik, harika danseden ve kadınları seven bir adamdı. Sanırım Newton hayatı boyunca bir kadınla birlikte olmadı. Feynman ise birçok kadınla beraber oldu. Ancak, biyografilerini yazarken ben de onların iç dünyalarını ve zihinlerini anlamaya başladıkça ikisinin ortak noktalarını anlamaya başladım. Ve bu ortak noktaların yalnızlıkla çok ilgisi vardı. Newton kesinlikle bariz bir şekilde daha yalnızdı. Ancak, Feynman da başkalarıyla birlikte çalışabilen bir kişilik değildi. Feynman çok iyi bir öğretmendi, ama birebir iyi bir öğretmen olduğunu sanmıyorum. Bundan ziyade iyi bir konuşmacıydı. İyi bir iletişimciydi. Ama bilimin inanılmaz keşiflerini yaparken yine kendi zihninde yapayalnızdı. Ve hem Feynman, hem Newton, hem de şu ana dek biyografisini yazdığım diğer bilimadam ve bilimkadınlarının bizim anlayamayacağımız şekilde yoğunlaşarak çalışabilme kapasiteleri vardı. Ve bu tip bir yoğunlaşma, maalesef başkalarıyla gündelik anlamda kolay iletişimi zorlaştırıyordu.”

  Richard Feynman’ın boşandığı 2. eşinin, boşanma evraklarında geçen şikayetini de dikkate alırsak, böyle dehaların zihninin nasıl çalıştığını daha iyi anlarız:

  “Sabah uyandığı anda kafasında calculus soruları çözmeye başlıyor. Arabasını kullanırken calculus soruları çözüyor, oturma odasında otururken calculus soruları çözüyor, ve yatağa yattığında hala calculus soruları çözüyor.”

  Siz bu dehaların kişilikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz.

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kendi Kendine Gizli Sabotajı 10 Adımda Bulun ve Durdurun

  Az bilinen ve çoğu zaman inkar edilen bir gerçek var ki...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,638BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et