Üvey Evlat Psikolojisi ve Üvey Evlada Davranış

  Üvey evlada nasıl davranılmalı?

  Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca, ilk kez üvey anne veya babanın evine giden çocukla empati yapılması gerektiğini söyledi.

  Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca, “Çocuğun yaşamış olduğu ruh halinin nedeni karşılaşılan ana kadar yaşadıkları olduğu içinüvey anne ve babanın bunu kişiselleştirmemesi, alınganlık göstermemesi gerekir. Çocuğun yeni geldiği ortama ve evdeki diğer kişilere karşı adaptasyonu için bir süreç gerekebileceği unutulmamalıdır. Davranış kusurları, kaygı ve depresyon belirtilerini anlayışla karşılamalı, profesyonel destek almalıdır.” dedi.,

  BU SIRADA ÇOCUK NE GİBİ ENDİŞELER TAŞIR?

  Dr. Orhan Karaca, “Bildiği ve alışık olduğu bir düzenden yeni bir ortama gelmiş olmak çocukta gerginlik oluşturabilir. Anne ve babasının ayrılmasıyla güveni zedelenen çocuk, anne ve babasının bundan sonra nasıl yaşayacağını, kendisinin nerede kalacağını, hayatında önemli kayıplar olup olmayacağını, yeni tanıştığı kişiyi yani üvey anne veya babayı hangi konuma koyacağını düşünerek kaygılanabilir, üzülebilir. Çocuğunu üvey annenin veya babanın evine gönderen ebeveynler de çocuklarının kendilerinden kopacağı ve koparılacağı, çocuğunda huy ve davranış değişiklikleri gelişeceği, çocuğuna kötü davranılacağı düşünceleri nedeniyle kaygı yaşayabilirler.” diye konuştu.

  ÇOCUĞA BU ENDİŞELERİ YANSITMADAN VE HİSSETTİRMEDEN DİĞER EVDE BAŞINA NE GELDİĞİNİ NASIL ÖĞRENMEK GEREKİR?

  Orhan Karaca, “Çocuklar yaşamış oldukları olumsuzlukları belli etme eğilimindedirler. Bu duruma bir nevi kendini frenlemek zorunda hissetmeme de denilebilir. Hatta “çocuktan al haberi” sözü de bunu destekleyen bir sözdür. Eğer çocukta davranış kusurları gelişiyorsa ya da duygularında beklenenin aksine değişimler varsa olumsuzluklar olduğuna dair dikkatli olmak gerekir. Ancak çocuğu huzursuz edip, ebeveyninden yanlış davranışlar öğreneceğini de düşünerek bu tür araştırmalara başvurmamak en sağlıklı tutumdur. En doğrusu her iki ebeveynin ayrılmış olsalar da çocukla ilgili tutum belirlerken ortak hareket etmeleridir.” dedi.

  ÇOCUĞUN ÖZ ANNESİ VE BABASI, ÜVEY ANNE VE BABAYA KARŞI ÇOCUĞU DOLDURUYORSA VE KARŞI TARAF BUNU HİSSEDİYORSA NE YAPMALIDIR?

  Çocuğun öz anne ve babası, üvey anne ve babaya karşı doldurarak bu mücadeleyi çocuklar üzerinde yapmasının yanlış olduğunu vurgulayan Orhan Karaca, böyle bir şeyin tespit edilmesi durumunda çocuğun psikolojisi merkeze alınarak ebeveynler kendini ona göre konumlandırmalıdır. Çocuktan alınan bilgilere karşılık vermek yerine diğer ebeveynle bir görüşme planlanmalı, çocuğa ortak açıklama yapılmasını gerektiğini söyledi.

  ÇOCUK ÜVEY ANNE VE BABANIN EVİNDEYKEN SAAT BAŞI ÖZ AİLESİ TARAFINDAN ARANIP KONTROL EDİLİYORSA VE KARŞI TARAF BU DURUMDAN RAHATSIZ OLUYORSA NASIL BİR ÇÖZÜM YOLU İZLENMELİDİR?

  Orhan Karaca, “Arayan kişiye bu kontrolün çocukta güvensizlik doğurabileceği söylenmeli,çocukla ilgili kaygıların anlaşıldığı, bu kaygıları doğuracak bir sebep olmadığı, çocuğun sağlıklı gelişimi için güven temelinde bir anlaşma yapma gerektiği ifade edilmelidir. Çocuğa ulaşma yolları tıkanmamalı, (eğer varsa) mücadele çocuk üzerinden yürütülmemelidir.” şeklinde konuştu.

  TOPLUM İÇİNDE GENELLİKLE OLUMSUZ BİR ALGISI OLAN ÜVEY ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUN GÖZÜNDE DE BÖYLE BİR ALGISI VARSA, ÜVEY ANNE VE BABA NASIL BİR TUTUM İZLENMELİDİR?

  Uzman Dr. Karaca, “Çocuğun düşüncelerini anlamaya çalışmalıdır. Anne ve babası ayrılsa bile kendisinin onların yerine geçmediği veya geçemeyeceği ifade edilmelidir. Çocuğun olumsuz algısının nedeninin kendisi olmayabileceği, çocuğun ayrılık ve kayıp sonrası bu duyguları yaşıyor olabileceği hatırlanmalıdır. Çocuğa boşanma sonrası döneme adaptasyon için zaman tanınmalıdır.” dedi.

  ÇOCUK, ÜVEY ANNE/BABAYA KARŞI DUVARLAR ÖREREK KENDİNİ AÇMIYORSA YA DA ONUNLA İLGİLENİLMESİNE İZİN VERİLMİYORSA AİLE NE YAPMALIDIR?

  Karaca, “Bu sürecin ne zamandan beri olduğu ipucu verebilir. Eğer boşanma öncesinden başlayan bir durumun devamı gibiyse suçluluk duygusu, özgüven kaybı, depresyon; boşanma sonrası ve üvey anne ve babayla tanışma sonrası ortaya çıktıysa çocuğa yaklaşım ve süreci anlatma ile ilgili sorunlar öncelikle düşünülmelidir.”

  HER İKİ TARAFIN DA ÇOCUĞUN AĞZINDAN LAF ALMAK İSTEMESİ ÇOCUK AÇISINDAN NASIL BİR PSİKOLOJİ OLUŞTURUR?

  Çocuk gelişimi için ebeveynlerin tutarlılığı oldukça önemli olduğunu ifade eden Karaca, “ Bilgi edinmek için çocuk kullanılmaya başlandığında çocuk bu mücadeleyi fark edebilir ve kendi çıkarları için kullanabilir. Bu durum devam ederse her istediğini elde eden, toplumsal kurallara uyma sorunu yaşayan bir birey olma ihtimali artar.” şeklinde konuştu.

  Kaynak: Haber Türk

  Üvey evlat psikolojisi ve Üvey evlada davranış - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Üvey Evlat Psikolojisi ve Üvey Evlada Davranış
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  En Büyük Boşanma Sebebi İlgisizlik

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yürüttüğü “Türkiye'de Aile Yapısı Araştırması”nda Türkiye...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  Üvey evlat psikolojisi ve Üvey evlada davranış - BEY N VE HAFIZA - Üvey Evlat Psikolojisi ve Üvey Evlada Davranış

  İletişimde kalın!

  75,893BeğenenlerBeğen
  187,862TakipçilerTakip Et
  231TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et