Uyurken Konuşmak Neyin Göstergesi?

Uykumda konuşuyormuşum, bu bir hastalık mı?

Uykuda Konuşma Nedir?

Uyku sırasında konuşma eylemidir. Bir parasomni (uyku sırasında gerçekleşen anormal bir davranış) türüdür. Çok yaygın bir olay olup genellikle tıbbi bir sorun olarak görülmemektedir. Fakat bazen dinleyenler, içeriği rahatsız edici veya kaba bulabilirler. Uykuda konuşanlar normalde her seferinde 30 saniyeden fazla konuşmaz, ancak bazı insanlar bir gece boyunca pek çok kez konuşabilirler. Uykuda konuşma, basit sesler veya uzun, ilgili konuşmalar içerebilir. Uykuda konuşanlar genellikle kendileri ile konuşuyor gibi görünürler. Ancak bazen, başkalarıyla sohbet etmeye devam ediyor gibi de görünebilirler.

Kimler uykusunda konuşur?

Birçok kişi uykusunda konuşur. 3 ila 10 yaş arasındaki tüm çocukların yarısı, yetişkinlerin ise küçük bir kısmı (yaklaşık% 5) uyurken konuşur. Uykuda konuşma, ara sıra veya her gece gerçekleşebilir. Kızlar uykularında erkek kadar sık konuşurlar.  Uykuda konuşan bireylerin çocuklarında da uykuda konuşma devam edebilmektedir.

Uykuda konuşmaya ne sebep olur?

Uykuda konuşmanın rüya görürken gerçekleştiğini düşünebilirsiniz. Ancak uykudaki herhangi bir aşamada gerçekleşebilir.

Uykuda konuşma bazı vakalarda, daha ciddi bir uyku bozukluğu veya sağlık durumunun bir işareti olabilir. REM uyku davranışı bozukluğu (RBD) ve uyku terörü, bazı insanlarda uyku esnasında bağırmalarına neden olan iki tip uyku bozukluğudur. Uyku terörü olan kişilerde, genellikle uyku esnasında korkutucu çığlıklar, takla atma, tekmeleme görülür ve  bu kişileri uyandırmak oldukça zordur. Bu  kişilerde genellikle uyurgezerlik ve uykuda konuşma görülür. RBD’ye sahip insanlar genellikle rüyalarından etkilenir, bağırırlar ve şiddet gösterirler.

Uykuya konuşmaya sebep olan diğer nedenler:

  • Bazı ilaçlar
  • Duygusal stress
  •  Ateş
  • Zihinsel  rahatsızlıklar
  •  Madde bağımlılığı

Uykuda konuşma nasıl tedavi edilir?

Uykuda korkuyorsanız, çığlık atıyorsanız veya uykunuz şiddet içeren eylemler içeriyorsa, bu durum uykunuzu veya oda arkadaşınızınkini etkiliyorsa, bir uyku uzmanını görmek iyi bir fikirdir. Uykuda konuşmayı teşhis etmek için hiçbir test gerekli değildir. Bununla birlikte, başka bir uyku bozukluğu belirtileri varsa doktorunuz bir uyku çalışması veya uyku kaydı testi (polisomnografi) gibi testler isteyebilir.

Uykuda konuşma nadiren tedavi gerektirir. Bununla birlikte,  uykuda konuşma, tedavi edilebilen daha ciddi bir başka uyku bozukluğunun veya tıbbi durumun bir sonucu olabilir. Tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları ÇG

Kaynaktoraks

Bültenimize üye olun

Sitemize yeni eklenen içeriklerden ve en güncel yazı, foto ve videolardan haberdar olmak için üye olunuz.

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın 'Merhaba ben Ayla, 12 yaşındayım' diye internete giren küçük...

Uyurken Konuşmak Neyin Göstergesi?

Uykumda konuşuyormuşum, bu bir hastalık mı? Uykuda Konuşma Nedir? Uyku sırasında konuşma eylemidir. Bir parasomni (uyku...

Aşkın belirtileri nelerdir?

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Filiz Kaya aşkın belirtilerini anlatıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde...

- ads -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here