Uzaktan Eğitimde Dikkat Edilecekler

Günlük iş rutinlerimizin parçası haline gelen video konferanslarda göstermemiz gereken hassasiyetler ve görgü kuralları neler? Video konferansta neleri yapmaktan kaçınmalıyız? Video konferansın etik kurallarını sizin için derledik.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle değişen iş hayatı ile birlikte, günümüzde video konferans, modern iş dünyasının önemli bir bileşeni haline geldi ve uzak ekip üyelerinin bağlantılarını geliştirmeye yardımcı oldu. Ancak iş arkadaşlarınızla, patronlarınızla bir araya geldiğiniz bu toplantılarda karşınızdakilerin zamanını harcamak veya algı olarak negatif bir izlenim bırakmak istemiyorsanız yapmanız gereken belli başlı görgü kuralları bulunuyor.

Bu etik kurallar size ve iş arkadaşlarınıza zaman kazandırdığı gibi verimli bir toplantı zamanı geçirmeye de destek olacaktır. Ek olarak bu bilgiler uzaktan görüşmelerde as ya da üs ilişkilerimizde doğabilecek sorun ve sıkıntıları da en aza indirebilmek için önemli detaylar içermektedir.

Video konferanslarda uyulması gereken belirli görgü kurallarını sizin için derledik. Bu kurallara uymak karşımızdakilere saygı göstermek kadar kendi kimliğimizi doğru yansıtmak için de gerekli. İşte video konferanslarda dikkat etmemiz gereken 8 etik kural;

Teknolojinizden Emin Olun

Video konferans sisteminiz düzgün çalışmadığı zaman önemli toplantınıza geç kalmak istemezsiniz. İnternet hızınızı test ettikten sonra eğer toplantının yapılacağı görüşme aracını (tool) ilk kez kullanıyorsanız, toplantıdan birkaç dakika erken girip sesi açma, görüntüyü kapatma dosyaya da ekran paylaşma gibi detaylarını da keşfetmeniz kaliteli bir görüşme açısından doğru adımlar olacaktır.

Video Konferansın Yapıldığı Fiziksel Koşullara Dikkat Edin

Kötü aydınlatma koşullarının, gönderdiğiniz video kalitesi üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. İçinde bulunduğunuz odada yeterli ışık olduğundan emin olursanız, görüntünüz istediğiniz netlikte olacaktır. Aynı zamanda canlı yayınının yapıldığı arka planın düzgün olmasına dikkat etmelisiniz. (bir oda, dağınık bir yatak vs olmamalı)

Uygun Giysiler Tercih Edin

Tüm gün favori kıyafetimiz ile çalışmak cazip gelse de, katıldığınız video konferanslara profesyonel kıyafetler giymek daha uygun olacaktır. Süslü bir şey giymek zorunda değilsiniz, genellikle ofiste giydiğiniz bir t-shirt veya bluzu tercih edebilirsiniz.

Kamerayı Doğru Bir Şekilde Konumlandırın

Sıklıkla video konferans yaptığımız şu günlerde hepimiz insanların kamerayı çok yakın bir şekilde tuttuğuna şahit olmuşuzdur. Görüntülü konferanstayken kameranızı sizi daha rahat hissettirecek ve kameraya bakmanıza olanak sağlayacak bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Görüşmeye başlamadan önce kamera lensine göz hizasında oturun ve kendinizi orta kısmı gösterecek şekilde konumlandırmaya çalışın. Unutmamakta fayda var; çok yükseğe yerleştirmek veya kamerayı çok alçakta tutmak düzensiz ve garip açılara yol açabilir.

Zamanında Toplantıda Olun

Zamanında toplantıda olmak; yüz yüze herhangi bir toplantı veya katılımlarda da standart olmalıdır. Her ne kadar fiziksel toplantıda gizlice toplantıya dahil olmak mümkün olsa da, bir video konferansta her şey daha görünür bir haldedir.

Konuşmadığınızda Mikrofonunuzu Kapatın

Eğer online toplantıya katılacaksınız; söz hakkı sizde olmadığı anlarda mikrofonunu sessize almanız doğru bir davranış olacaktır. Çünkü; konuşmamanıza ve sessiz olduğunuzu düşünmenize rağmen mikrofonda öksürük, hapşırma veya yazma gibi küçük arka plan sesleri rahatlıkla duyulabilir. Bu sesler, diğer video konferans katılımcılarının dikkatini kolayca dağıtabilir ve hatta rahatsızlık yaratabilir. Çoğu video konferans yazılımı için, bir mikrofonu kapatmak düğmeye tıklamak kadar basittir.

Katıldığınız Video Konferanstaki Kişilere Göre Hareket Edin

Video toplantı sırasında sigara içmek ya da yemek yemek tamamen sizin diğer katılımcılarla ne kadar samimi olduğunuza bağlı. Eğer resmi ilişkiler içinde olduğunuz insanlarla görüşme yapıyorsanız bu konuya hassasiyet gösterin.

Dikkatinizi Görüşmeye Verin

Video konferanslar sırasında telefonunuzu kontrol etmeyi, veya sunumunuz üzerinde çalışmayı durdurmak faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar; insanların sadece% 3’ünün etkili bir şekilde çoklu görev yapabildiğini göstermektedir. Aynı zamanda görüntülü toplantı veya görüşme esnasında başka işle uğraşırken diğer katılımcılara karşı ”umursamaz” bir görüntü sergileyebilirsiniz.

Kaynak: ikmagazin

PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche 1875′te Almanyanın Behemya kentinde doğdu. Babası...

Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son yapılan bir araştırma kümülatif öğrenme...

Kendine zarar vermek nedir?

Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir yoldur. Bazı kişiler yoğun hislerini...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here