Vakit Yine Su Gibi Akıp Gitti!

0

Günlük hayatımızda yapmanız gereken, yetiştirmeniz gereken işlerin çokluğundan bahsederiz. “Ah keşke biraz daha vaktim olsaydı” diye hayıflanırız. Zaman her gün kendisine karşı mücadele verdiğimiz bir kaynak. Peki, siz zamanınızı nerelerde harcıyorsunuz?

Teslim saati yaklaştıkça bitiremediğiniz işlerin, ödevlerin sayısı giderek artıyorsa,  projelerinizi ödevlerinizi yetiştirebilmek için uykusuz gecelerle boğuşuyorsanız, randevularınıza sürekli geç kalıyorsanız zamanınızı ayarlama konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz demektir. Zaman zaman günlerin 24 saatten fazla olmasını dilesek de asıl yapmamız gereken 24 saati gün içerisinde yapmamız gereken işler arasında doğru bir şekilde paylaştırabilmektir.

 

Zamanınızı verimli kullanmanızı engelleyen faktörler:

Plansızlık

 

Güne, gün içerisinde yapmanız gerekenlerin planını hazırlayarak başlamak ya da önceden hazırlamış olduğunuz planın üzerinden geçip gerekli değişiklikleri yaparak başlamak gününüzü daha etkili bir şekilde geçmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde yapmamız gereken işlerin çokluğu ve bunları akılda tutma çabası beynimizi sürekli meşgul eder. Sürekli olarak bir sonra yapmamız gereken işi düşünmek yaptığımız işe konsantre olmamızı engelleyerek daha uzun zaman almasına, istediğimiz verimi alamamamıza neden olur. Bu gibi durumlarda en pratik yöntem not tutma alışkanlığı edinmek, bunu daha da ileriye taşıyarak ajanda kullanma alışkanlığı edinmektir. Günümüz teknolojisi gerek sunduğu elektronik posta programları gerekse tamamen bu iş için hazırlanmış programlar vasıtasıyla klasik ajanda alışkanlığını ortadan kaldırmış, bilgisayar tabanlı ya da web tabanlı ajandaları kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Böylece hangi işe ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini gözlemleyebilir, çalışmanızı sahip olduğunuz zaman dilimine göre şekillendirebilirsiniz. Bu tür programların sunduğu “hatırlatma” özelliği ile bir sonraki işinize kafa yormadan yapmanız gereken işe yoğunlaşabilirsiniz.

 

Öncelikleri Belirleyememek ve Sıralayamamak

 

Yapılması gereken işleri iyi bir şekilde kategorize edebilmek doğru bir planlamanın parçalarından biridir. Yapılacak işlerin kendiniz için ya da başkası için yapılacak olması, acil ya da ertelenebilir olması, kısa ya da uzun sürecek olması, hoşlandığımız bir iş olup olmaması yapacağınız sıralamayı etkileyecek faktörlerdendir. Sıralamayı doğru yapabilmek için önce işleri doğru bir şekilde tanımlayabilmek gerekmektedir.  Acil olanları ön plana almak, hoşlandığımız işleri bir an önce yaparak aradan çıkarmak, başkasına teslim edilmesi gereken işlere öncelik vererek başkasına yönelik sorumluluktan kurtulmak gibi küçük stratejiler zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Bilmediğiniz, hoşlanmadığınız ya da zor olan işlerin çoğu zaman daha fazla zaman alacağı faktörünü göz önünde bulundurarak zaman ayarlaması yapabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI :  Türk ve Japon Şirketleri Arasındaki Yönetim Felsefesi Farkı

 

Ertelemek

 

Yapılması gereken işleri öncelik sonralık sıralarına göre ertelemek ya da öne almak fayda getireceği gibi alışkanlık haline gelen işleri sürekli erteleme davranışı, kariyerinize zarar verecektir.

 

Kendini gereğinden fazla işe adamak

 

Planlamanızı yaparken kısıtlı zaman içerisinde yapabileceğiniz işin de kısıtlı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Gün içerisinde çalışmak dışında da yapılması gereken yemek yemek, spor yapmak, kendine vakit ayırmak, uyumak gibi ihtiyaçların da giderilmesi gerekmektedir. Bu gibi ihtiyaçların sağlıklı bir şekilde giderilmesi fiziksel ve zihinsel olarak yaratacakları zindelikle çalışmaya yönelik veriminizi de artıracaktır. Günümüzde başarılı iş adamlarına baktığımızda birçoğunun gün içerisindeki boşluklardan faydalanarak spora vakit ayırdığını ve bu şekilde daha başarılı olduklarını görmekteyiz.

 

Acelecilik

 

Bazı insanlar işleri çabuk bitirmenin aceleci davranmaktan geçtiğini düşünürler ve kendi üzerlerinde sürekli olarak zaman baskısı yaratırlar.  Bu tür karakterlere A tipi kişilik denilmektedir. Aceleci tavır zaman yönetimiyle ters düşen bir harekettir.

 

Gereksiz Telefonlar

 

Zamanı nasıl da geçip gittiğini anlamadan tükettiğimiz yerlerin başında gereksiz  telefon görüşmeleri gelmektedir. Gereksiz telefon görüşmeleri konsantrasyonunuzu bozacağı için çalışmaya yönelik veriminizi düşürecektir. Aklınızın telefon görüşmesinde geçen bir konuya takılması çalıştığınız konuya odaklanmanızı engeller. Eğer ki arama yapacak olan kişi siz iseniz konuşmanın uzamasını ve maksadının dışına çıkmasını engellemek için konuşacağınız kişinin adını, hangi konuda konuşacağınızı, sormak istediğiniz soruları ya da öğrenmek istediğiniz bilgileri bir kâğıda not ettikten sonra aramayı yapmanız hem konuşmanın daha verimli geçmesini hem de zamandan kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Dağınık Masa ve Oda Düzeni

 

Çalıştığınız ortam düzeni de zaman yönetiminizi etkileyecek unsurlardan birisidir. Not kâğıtlarıyla istila edilmiş, dağınık bir çalışma masası verimli zaman yönetiminin başta gelen engellerinden birisidir. Düzensiz tutulmuş notlar, kime ait olduğu belli olmayan telefon numaraları, hangi zamanda yazıldığı belli olmayan hatırlatmalar sizi gereksiz yere meşgul edecektir. Not kâğıtlarını işleri biter bitmez atmak size daha geniş çalışma ortamı sağlayacaktır ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, not olarak tuttuğunuz bilgiler ulaşılması zor ya da yeniden ihtiyaç duyulması muhtemel bilgilerse, atmadan önce erişimi kolay ve sağlam kaynaklara kaydedildiğinden emin olunmalıdır.

İLGİLİ YAZI :  Cesaret Tabletleri

 

(Alıntıdır.)