Veznedar Sendromu Nedir?

  Yeni teknolojiler ve onların getirdiği yeni fikirler girişimcilerin iş hayatındaki başarılarının temelini oluşturuyor. Peki girişimciler hangisini daha fazla önemsiyor? Yaşadığımız dünyaya bir değer katmak mı yoksa sadece para kazanmak mı?

  Veznedar Sendromu

  Ünlü Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Sartre “İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır” sözü ile “varoluşçuluk” felsefesinin en güçlü tezlerinden birini ortaya koydu. 1959 yılında Nobel Ödülü’nü almayı reddetti, ölümüne yaklaşırken tamamen kördü ama hala bu yılların kendisi için bir kayıp olmadığını savunuyordu.

  Hayatının önemli bir döneminde Sartre’a yol arkadaşlığı yapmış olan Albert Camus’nun başarı ve varoluşçuluğu özetlediği “Başarı kolay elde edilir, zor olan başarıyı hak etmektir” sözü Sanayi Devrimi’nin etkisiyle materyalist sisteme ayak uydurmaya hazırlanan yeni dünya düzeninin başarıya olan bakış açısını biraz da olsa değişime uğratacaktı.

  Peki, gerçekten başarının temel kriteri neydi? Girişimciler için iş hayatında başarılı olmanın tek dayanağı bir şirketin kasasındaki nakit para ya da insanlığa ürettiği değer miydi?

  Siz hiç rutubetli para kokusu nedir bilir misiniz? Ben biliyorum.

  1990 yılların sonunda Halk Bankası’nda amir olarak çalışan annem sayesinde banka veznesinde geçirdiğim bir çocukluğum oldu. İlkokulu bitirene kadar her gün milyonlarca lira para sayan Temindar amcanın dünyanın en zengin ve başarılı adamı olduğunu düşünürdüm. Herkes Temindar amcaya bir sürü para ve bir kağıt verir, karşılığında ise bir kağıt alırdı; üstelik Temindar amca ona para verenlerin yüzüne bile bakmazdı.

  Bu dünyada yapılacak en zor işlerden birinin veznedarlık olduğunu idrak ettiğim gün, annemin bana Temindar amcanın gerçekten o paraların sahibi olmadığını anlattığı gündü. Adeta filmlerde alışıla gelmemiş şekilde ölen süper kahramanlar gibi, bir süper kahramanımı kaybetmiştim.

  Bugün iş hayatının basamaklarını henüz tırmanmaya başlayan girişimcilere baktığımda yeni Temindar amcalar görüyorum. Her gün büyük teknoloji sitelerinde milyarlarca dolarlara satın alınan şirketlerin haberlerini okuyan, o başarılı şirketlerin hikayelerini ezbere bilen; tamamen olmasa de, büyük bir ölçüde onların iş planlarını kopyalayan ama hayatlarını zorlukla idame eden girişimci arkadaşlarım bir gün o şirketlerin sahipleri gibi milyarlarca dolar kazanacaklarının hayali ile çalışmaya devam ediyorlar.

  Başarının ölçütünü değer üretmekten ziyade para kazanmak ile eşdeğerleyen girişimci arkadaşlarıma bir kötü bir de iyi haberim var:

  Kötü haber, şu aşamaya kadar insanlık için bir değer üretmeden para kazanmayı hedeflediğiniz için milyarder olamayacaksınız.

  İyi haber, bir değer üretmek için hala vaktiniz var.

  Yazar: Özgür Bayraktar

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Veznedar Sendromu Nedir?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Rüya Esnasında Ruh Beden Ayrılıyor Mu?

  Geçmişten günümüze birçok filmde rüyalar konu olarak kullanılmış kimi zaman seyirci...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Veznedar Sendromu Nedir?

  İletişimde kalın!

  75,931BeğenenlerBeğen
  187,920TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et