Yabancı dil öğrenirken, birçok dikenli yoldan geçeceksin…

  - dil 300x204 - Yabancı dil öğrenirken, birçok dikenli yoldan geçeceksin… - dil 300x204 - Yabancı dil öğrenirken, birçok dikenli yoldan geçeceksin…Bunların ilki; işi başaramayanların olumsuz yorumları…

  İlk yapacağın iş, olumsuz yorumlar yapanların sözlerine kulak asmamak. Bu işi başaracağına inanıp, asla pes etmemek. Dil öğrenmek için, bir kursa veya derse gitmen gerekecek. Günümüzün koşullarında buna zaman ayırmak, kolay değil… Kursa gittiğinde yorgun olabilirsin, ama bu işi yapmaya azimliysen, konsantre olman imkansız değildir.

  Sakın tembellik edip, bugün yarın deme!!! Hayatında ve kariyerinde başarılı olmak için, en az bir veya birkaç dilin gerekli olduğunu unutma!!!

  Yabancı dilde, seviyeni belirledikten, bu dili nasıl öğreneceğini ve en önemlisi, bunun sana sağlayacağı faydaları bildikten, başaracağına inandıktan sonra, neden hala vakit kaybedesin ki??? Haydi; hemen kolları sıva…

  Dil öğrenmek isterken; önüne parasal sorunlar çıkabilir. Ülkemizde, lise ve üniversite eğitimine burs verildiği halde, yabancı dil bursu pek verilmiyor. Ancak dil okulları, anlaşma ile toplu indirimler yapabiliyorlar. Eğer bir firmada çalışıyorsan ve senin gibi dil öğrenmek isteyen başka kişiler de varsa, onlarla birlikte, insan kaynaklarından da, böyle bir talepte bulunabilirisin. Dil öğrenirken karşılaşabileceğin önemli bir sorun da, o güne kadar alışkanlık edindiğin yanlış çalışma metodlarıdır. Örneğin: türkçe düşünmek, sadece ezberlemek, hiç yazılı çalışmamak gibi… Eğer böyle bir alışkanlığın varsa, hemen söylediklerimize kulak ver ve lisan öğrenme yolunda motivasyonunu kaybetme…!!!

  Yoksa sen hep türkçe mi düşünüyorsun? Lisan öğrenirken türkçe düşünürsen işin zor…

  Bu yapacağın en büyük hatalardan biri… Çünkü Türkçe, Avrupa dillerinin tam tersi bir cümle yapısına sahip ve Türkçe düşünmek seni yavaşlatır.

  Hele ara verirsen yandın!!!…

  Dil için en zararlı unsurlardan biri ara vermektir. Eğer mecburiyetten ara vermişsen, diyeceğimiz birşey yok… Amaaa!!! Eğer ki tembellikten pratik yapmaya ara veriyorsan, vay haline… Boş yere, öğrendiğin şeyleri unutup, tekrarlamak için zaman harcayacaksın…

  Dili öğrenirken yapacağın en büyük hatalardan biri de, hep kurallar üzerinde durup, gramerle sınırlı kalmak, pratik yapmamak olacaktır. Belli bir zaman gramer hakimiyetini kazandıktan sonra, kelime öğrenip, gramer kurallarını metin içerisinde izlemek ve aynı kuralı otomatik olarak kullanma yoluna gitmek, senin için büyük kolaylık sağlayacaktır.

  Ezbercilik yok!!!

  Sadece kelime ezberlemek de, seni bir sonuca ulaştırmaz. Mühim olan, öğrendiğin kelimeleri cümle içinde kullanmaktır. Yakın arkadaşla oturmak!!!

  Kursa gittiğinde, yakın bir arkadaşınla oturma!!! Birbirinizle konuşup dikkatinizi dağıtırsınız ve derslerden yeterince yarar sağlayamazsınız. Öğretmen seçimi…

  Öğretmen seçimi de lisan öğrenirken çok önemlidir. Öğretmenini seçerken, dikkat edeceğin en önemli şey: senin ihtiyacını tam karşılayabilecek mi? Seninle iletişimi nasıl? Onu anlayabiliyor musun? Bu kişi başkaları için mükemmel bir eğitimci olabilir ama, bu durum senin için geçerli olmayabilir. İleride problem çıkacağına, baştan önlemini alman, çok daha iyi olur.

  Kaynak: Kaynak : http://www.exi26.com/

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Yabancı dil öğrenirken, birçok dikenli yoldan geçeceksin…
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Öğrenme Kaybı Bilinçsiz Tatilde Fazla Oluyor

  Eğitimci Ruhi Şirin yaz tatilinde kaybeden çocukları yazdı. Tatil eğlencenin, zaman...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  - BEY N VE HAFIZA - Yabancı dil öğrenirken, birçok dikenli yoldan geçeceksin…

  İletişimde kalın!

  76,146BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et