Yaratıcı Düşünce sahibi kişiler keşif yeteneği gelişmiş kişilerdir. Kaşif olmak için yaratıcı düşünce gerekir ama herkes düşünemez. İşte kaşif olmamızı engelleyen etmenler.

Çok yoğunum, zamanım yok!

Gerçekte bu. göründüğü kadar önemli değildir. Hakkında konuşulan sürecin bağlantılarını yapmak sadece saniyeler alır. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde gerçekleşebilir. Tabii doğru ruh halindeyseniz ve dikkatinizi doğru birikim üzerine yoğunlaştırmışsanız… Bu sebeple keşif kabiliyeti daha çok sahip olduğunuz zamanın niteliğiyle ilgilidir. Zihninizdeki özgürlük size buluşçuluk olarak döner.

Başkaları ne der acaba?

Bu, kişinin beyin fırtınası seansı için ölüm öpücüğüdür. Keşif, sıra dışı görüşleri ve belki de bazı şekillerde farklı olmayı doğurur. Farklılıklar başkaları tarafından tuhaf ve tehdit edici görülebilir. Tuhaf, aptal ve hatta sadece farklı görülme korkusu buluşçuluğu katleder.

Öz saygı eksikliği

Eğer buluşçu birşeyler yapıyorsanız; âşinâ olunanın, kendinizin ve belki de diğer insanların sınırlarının ötesine gidiyorsunuz. Bazen bu gerçekleştiğinde onların görüşleri, hareketleri ya da buluşları farklı olduğu için in¬sanlar korkarlar. Her nasılsa bir şekilde yanılmış olmayı düşünürler. Kendinizden emin olmadığınız zamanlarda farklılık size çok riskli şeymiş gibi gelebilir. Bu tehlikeye dikkat edin.

Başarısızlık korkusu

Bu çok güçlü bir baskı mekanizması olabilir. Yeni bir bağlantı kuruyorsanız onunla ilgili kalıtsal bir doğru ya da yanlış yoktur. Bu yüzden başarısızlığın sadece iki anlamı olabilir:

– İş istediğiniz ya da ümit ettiğiniz gibi gitmedi.
– Birisi sizden veya işinizden hoşlanmadı.

Kâşiflik dahilerin tekelinde bir şey değildir. Hatta buluşçu olmak için özel bir uzmanlığa ihtiyaç yok. Kâşifliğin meyveleri tamamen gündelik hayatta gösterilebilir. Yeter ki istensin!

Buluşçu olmak için yeteneğinizden şüphelendiğiniz herhangi bir zamanda her gece 5 kere kendinize şunu hatırlatın: Yazdığınız, yönettiğiniz, oynadığınız ve seyrettiğiniz; kısacası bütün duygularınızı kapsayan; zamanı ve mekanı değiştirebilen ve bittikten uzun süre sonra dahi etkisini koruyabilen tamamen yeni bir rüya meydana getiriyorsunuz. Bu sergi öylesi¬ne kolay gerçekleşir ki, birçok insan onun kaşiflik olduğunu fark etmez bile!

İLGİLİ YAZI :  Beyni Genç ve Dinamik Tutmak İçin Neler Yapmalı?