YAŞAMDA HAKLI OLMAYA ÇALIŞIRKEN…

  - 54535 300x201 - YAŞAMDA HAKLI OLMAYA ÇALIŞIRKEN… - 54535 300x201 - YAŞAMDA HAKLI OLMAYA ÇALIŞIRKEN…YAŞAMDA HAKLI OLMAYA ÇALIŞIRKEN…

   

  Haklı olmaya çalışırken zaman ve zihinsel enerji harcarız…En büyük stresleri en küçük şeylerde haklı olmaya çalışırken ediniriz…Ehhh bizim haklı olduğumuzu ispat etmemiz aynı zamanda başkasının hatalı olduğunu ispat etmemiz anlamına da gelir.

   

  Hiç kimse “Bana ne kadar hatalı olduğumu ve senin ne kadar haklı olduğunu gösterdiğin için teşekkür ederim.” Demez.  Mutlu olmaya çalışarak geçireceğin zamanı  haklı olmaya çalışarak geçirir, bir başka deyişle mutlu olmayı haklı olmaya bağlarız.

   

  Nedense her şeye önce kendi açımızdan baktığımız kimsenin aklına gelmez. Size bir soru

  “ Bir toplulukla resim çektirdiniz ve resmi inceliyorsunuz önce kime bakarsınız?”

   

  Her gün bir başkası ile yarışır gibi yaşarız… Birilerinin önüne geçmek.. kazanmak.. vs     hep başkalarının geçilmesine dayanır zaferlerimiz.  Bizim çıkışımız bir diğerinin arkada kalması demek ama yine de öne çıkarız. Hep biz haklıyızdır, farklıyızdır ve tek başımıza bırakırız kendimizi sonra da mutsuz hissederiz.

   

  İnternet vb.. gibi iletişim kanallarımız çeşitlenir. Her gün daha çok insanla görüşürüz. Kültürel alışverişler öyle hızlanır ki bize sunulandan ibaret sandığımız başka kültürlere hayranlık duyarız.

   

  Bizi biz yapan değerlerin, kültürümüzün  özelliği ve güzelliği üzerine yazılmış, çizilmiş öyle çok şey var iken en büyük iletişim kanalı olan televizyonlar sayesinde de aynı kültürü paylaştığımızı düşündüğümüz insanımızın arsız, huysuz, hırsızlığı üzerine  o kadar çok şey gösterildiği  bir ortamda  kendi insanımıza ve kültürümüze  yabancılaşmamıza da şaşırmıyorum.

   

  Fiziksel ve zihinsel olarak yıllar önceki insanlar gibiyiz, onların sahip olduğu beyinlere sahibiz ama insan beyni son yıllarda bu kadar çok şeyle meşgul olunca  doğal hayatı ve doğal güzelliklerin farkında olarak yaşamayı unutuyoruz, mutluluklarımızı kişilere, şartlara, olaylara, zamana bağlıyoruz ve erteliyoruz.

   

  Günler böyle geçip giderken telaşa kapılıyoruz. Farkında olmadan geçirdiğimiz zamanlar yaşamadık gibi geliyor ve ne çabuk geçiyor günler deyip duruyoruz.

   

  Öğrenilmiş çaresizliklerimiz çok ünlüdür sıkıştığımız yerde elimden gelen bu der çıkarız ya da başkalarına kızarız. Aslında içimizde biriktirdiğimiz çaresizliklerimiz bir vesile ile ortaya çıkar ve isyanlarımızın temeli oluverirler gizlice.

   

  Kendimizi dışlanmış, itilmiş hissettiğimiz zamanlara da isyan eder gibi aynı kültürün diğer üyelerine baskın olmaya çalışırız.  Bazen de topluma aykırı olmayı farklı olmakla karıştırırız.

   

  Bazen birbirimizi korkularımız, keşkelerimiz vs.. benzeri deneyimlerle olumsuz etkilerken, bazen de birbirimizi pozitif düşünce ve duygularla olumlu etkiler, moral vererek bulunduğumuz bakış açılarını değiştirir, birbirimizi tamamlar ve hayatı iyi vakit geçirerek dolu dolu yaşamamızı da temin ederiz.

   

  Biri ya da herhangi biri olmak yolunda küçük şeylerin bizi yavaşlatmasına izin vermediğimiz sürece, olumlu hedefler ve gayretler içinde olduğumuz sürece her zaman bir yol vardır.

   

  Yolunuz açık şansınız bol olsun.

   

  Sarp KAYA  01.01.2007


  Eklenme Tarihi : 1 Ocak 2007
  Okunma : 3784
  Toplam Puan : 8

   

  1. güzel anlamlı olmuşdüşüncelerle yazılar birbirini tutmuşanlatılmak istenen kavram yerine oturmuş.ellerine sağlık başarılarının devamını dilerim

  bank – 02.01.2007 00:05:52


  2. kesinlikle iş ve günlük yaşamda karşılaşılan olaylar kaleme alınmış yaşarken farkına bile varmadığım olayları okudum emeğinize sağlık

  pesimist_m – 02.01.2007 14:50:03


  3. günlük koşuşturmalar içinde yitip giden ayrıntılar.. her zafer  ardında bir kaybeden de bırakır ama zaferi kazanan bizsek bu kimin umurunda olur ki.. bencillikten sıyrılmak gerek galiba…her şey farkında olmakla ilgili… teşekkürler..

  sarin – 02.01.2007 22:54:34


  4. slm.uzun zamandır görüşemedik.yazınıza denk gelmek sevindirdi beni.insan oğlu neden hep haklı olmaya çalışır ve kendi doğrularını kabul ettirmek için kırar birbirini.neden insanların tahammül seviyeleri azaldı.suç teknolojidemi yoksa sevgiye hasretiz,saygıyımı yitirdik.tşk bize yazamadığımız çok şeyi düşündürdünüz.değişik yazılarınızı bekliyoruz..

  sier-ay – 04.01.2007 15:51:08


  5.    hayatta erteledıklerımızın uzerınde bıraz daha dursaydınız yada bu konuda yazı yazarsanız sevınırım bence bıraz daha calısın ..elestırı demıssınız bakalım sız kabul edebılıyormusunuz..

  sedef_gul – 07.01.2007 18:37:05


  6. Sevgili Sarp öncelikle yazınız çok anlamlıydı Az önce bir söz duydum ömür ve hayat nedir diyordu biri tvde ve cevabını kendi veriyordu ömür beşikle mezar arasında  bize verilen süre hayat ise bu süre içinde yaptıklarımızdır. Hayatımızda nereye nasıl bakacağımız  bize bağlıdır evet  hayat kolay değildir ama olan bakış açımız yine bizim elimizdedir.Mutluluk yada mutsuzluk bizim algılarımızla ve duyguların onları işleme biçimidir diye düşünüyorum.Sevgi ile kalın.

  ayçiçeği – 09.01.2007 00:17:40

   

  Benzer içerik

  Özgüven İle Şımarıklık Arasındaki İnce Çizgi

  Özgüven; Kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - YAŞAMDA HAKLI OLMAYA ÇALIŞIRKEN…

  İletişimde kalın!

  75,896BeğenenlerBeğen
  187,849TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et