Usta Yazar Yaşar Kemal hayatını kaybetti. Bizlere kitaplarını ve yazılarını bıraktı. Bizde sizlere onun kişisel gelişim içeren sözlerini derledik. Keyifli okumalar..

[dropcap]1.[/dropcap]

İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır.

[dropcap]2.[/dropcap]

Gözleri kocaman çocuklar için değer… Mücadeleye değer… Bir hayat pahasına da olsa; değer!..

[dropcap]3.[/dropcap]

Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Düşünmeye çalışanları da hep öldürmüşler…

[dropcap]4.[/dropcap]

İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, İşte oraya değmemeli…

[dropcap]5.[/dropcap]

Demir olsam çürürdüm , toprak oldum da dayandım.

[dropcap]6.[/dropcap]

Gülümse bitsin karanlık, Gülümse karamsarları şaşırt, Gülümse güller açsın yüzünde, Gülümsemenle yayılsın ışık, Dünyayı ısıtmasan da güneş gibi..

[dropcap]7.[/dropcap]

ceviz ağacı çok değerlidir ama altında uyumayacaksın. gölgesi ağırdır. Bir de ceviz ağacının bir huyu vardır, budaklarından birisi oluşuken yakınında kim varsa ne varsa hemencecik budağın içine resmini nakşediverir. zamanla budakla birlikte resim de büyür.

[dropcap]8.[/dropcap]

İnsan, düşleɾi öldüğü gün ölüɾ.

[dropcap]9.[/dropcap]

Hayat, umutsuzlukdan umut yaɾatmaktıɾ.

[dropcap]10.[/dropcap]

El eli yıkɑr, el de döner yüzü yıkɑr.

[dropcap]11.[/dropcap]

Dünyanın bütün kötülükleɾine baş kaldıɾ. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabiliɾ. Kendi iyiliğine de baş kaldıɾ…

[dropcap]12.[/dropcap]

Eğer bir insɑndɑ ɑzıcık insɑnlık vɑrsɑ yɑlɑn söylemez. Dedikodu yɑpmɑz. Dedikoduylɑ bir insɑnı vurmɑk, küçültmek insɑnlıktɑn çıkmış, bozulmuş, çürümüş, elinden hiçbir şey gelmeyen, elinden hiçbir şey gelmediğini kɑbul edecek kɑdɑr düşkünlemiş bir insɑnın kɑrıdır. Bu durumɑ gelmiş bir insɑnı kɑrşınɑ ɑlmɑk onun durumunɑ düşmek olur.

Yaşar Kemal Başarı Öyküsü (1923 – 2015 )

Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Adana’nın Osmaniye İlçesi’ne bağlı Hemite Köyü’nde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi, onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri, Adana Halkevi’nin yayını olan “Görüşler Dergisi” nde yayımlandı. Ortaokulun son sınıfındayken okulu bırakmak zorunda kalarak; ırgatlık, amelebaşılık, pirinç tarlalarında su bekçiliği, arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalıştı. Bu arada Ülke, Kovan, Millet, Beşpınar Dergilerinde, şiirleri görüldü. 1951 yılında İstanbul’a yerleşerek, Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ile röportaj yazarlığı yapmaya başladı. “Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün” başlıklı röportajıyla, Gazeteciler Cemiyeti Özel Başarı Armağanı’nı kazandı.

O yıllarda öyküleriyle de ilgi çeken sanatçının, 1952 yılında “Sarı Sıcak” adlı öykü kitabı yayımlandı. İlk romanı “İnce Memed” 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arasında öykü, roman, röportaj ile makalelerinden oluşan 33 kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal, ilk romanı “İnce Memed” ile 1955 yılında Varlık Roman Armağanı’nı kazandı. 1974 yılında “Demirciler Çarşısı Cinayeti” adlı yapıtı, Madaralı Roman Ödülü’nü aldı. “Yer Demir Gök Bakır” Fransa’da 1977 yılında, Edebiyat Eleştirmenleri Sendikası tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi. “Binboğalar Efsanesi”, 1979 yaz dönemi için Büyük Edebiyat Jürisi tarafından seçilen kitaplar arasında yer aldı.

1982 yılında uluslararası Del Duca Ödülü’ne layık görülen Yaşar Kemal, 1984 yılında Fransa’ nın Légion D’Honneur Nişanı’nı aldı. Yapıtlarında; Torosları, Çukurova’yı, Çukurova insanının acı yaşamını, ezilişini, sömürülüşünü, kan davasını, ağalık ile toprak sorununu,çarpıcı bir biçimde ortaya koyan yazarın eşsiz betimlemeleri, eserlerinin en önemli özelliğidir. 29 dilde yayımlanmış olan kitaplarıyla, dünya yazınında çok önemli bir yeri vardır.

İLGİLİ YAZI :  Beyin gücü en yüksek ülkeler