Cuma, Şubat 21, 2020

Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu?

Editör Önerileri

Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Mutsuzsunuz Çünkü... Eğer sabah uyanıyor ve başka biri olmayı diliyorsanız, durup düşünmenin ve sorunun ne olduğunu bulmanın zamanı gelmiş demektir....

Uyuşturucudan tedavi görenlerin sayısı yüzde bin 781 arttı

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezlerine başvuran hastalara ilişkin Sağlık Bakanlığı istatistikleri, dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı....

Ezberleme: Öğrenmede Geçici Çözüm

Ezberleme; aynı şeylerin sürekli tekrarlanmasıyla bilgi edinmeye çalışmaktır. Fakat tekrar etme azaldıkça elde ettiğimiz bilgide unutulacaktır. Bu yüzden ezberleme...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Yaş ilerledikçe insanlar daha önyargılı oluyor mu acaba? İşte bir kitap ve bir fikir bu araştırmanın gerçekleşmesine neden oldu..

Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” adlı kitabının hayranları, 20 yıl sonrasında yaşananların anlatıldığı “Git Bir Bekçi Dik” adlı yeni kitapta avukat Atticus Finch’in ırkçı bir insana dönüşmesinden şoka uğradı. Ancak Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde görevli psikolog William von Hippel, bunda şaşırtıcı birşey olmadığını, insanların yaşlandıkça daha önyargılı hale gelebildiklerini belirtiyor.

Atticus hayali bir kişi belki ama, “Bülbülü Öldürmek“te haksız yere suçlanan bir Afrika kökenli Amerikalıyı tek başına savunmuş bir kişiyken, “Git Bir Bekçi Dik” adlı kitapta 72 yaşındaki, bir okulda ırk ayrımına son verilmesine direnen bir insana dönüşmesi çok gerçekçi.bülbülü öldürmek - b lb l   ld rmek - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu? - b C3 BClb C3 BCl C3 BC C3 B6ld C3 BCrmek - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu?

Yaptığım araştırmalar birçok insanın hayatları boyunca özyargıdan uzak hareket ettiğini ama yaşlıların gençlere kıyasla daha önyargılı olduklarını ortaya koyuyor.

Psikologlar, daha yaşlı insanların daha fazla önyargılı olmasını, bu insanların toplum içinde eşitliğin daha az olduğu dönemlerde yetişmiş olmalarına bağlıyordı. Biz ise, yetişkinlik yıllarının ilerki dönemlerinde beyinde meydana gelen normal değişikliklerin yaşlılarda daha büyük önyargıya yol açtığını gösteren verilere ulaştık.

Beynin ön lobları, çocukluk ve ergenlik yıllarında gelişmeye devam eden son bölümler. Yaşlanmaya başladıkça da beynin ilk körelen bölümleri bunlar oluyor.

Ön lobların körelmesi zekayı azaltmıyor ama, beyindeki ilgisiz veya uygunsuz düşünceleri kontrol altında tutmakla sorumlu bölümleri aşındırıyor.

Araştırmalar işte bu nedenle yaşlıların aradıkları kelimeyi bulmakta zorluk çektiklerini ve daha önceleri bastırılan düşünceleri ileri yaşlarda daha rahatlıkla dile getirebildiklerini gösteriyor.

Ön lobların küçülmeye başlaması ünlü insanlar açısından bir dezavantaj. Zira gelişigüzel sarfettikleri sözleri herkes işitiyor. Şartlı refleksin yitirilmesi halkın gözü önünde olmayan insanlar açısından da olumsuz sonuçlar getiriyor. Massachusetts’teki Williams Fakültesi’nde ders verirken, Afrika kökenli bir Amerikalı öğrenci, beyaz dedesinin yakınlarda kendisine “küçük zenci torun” diye seslenmeye başladığını anlatmıştı bana.

Öğrencim şoka uğramış, incinmişti. Dedesinin onu sevdiğini biliyordu, zihni de hala yerli yerindeydi. Bunlara rağmen dedesi nasıl olur da böyle konuşabilirdi? Bu yaşlı insan, sadece ailesi ve dostlarıyla arasında bir sürtüşme yaratıyorsa da, kontrolsüz sözleri önem taşıyordu.

Araştırmamız sırasında bu türde çeşitli sorunlara ilişkin verilerle karşılaştık. Örneğin deneylerimize katılan yaşlılar, gençlere göre, klişelere daha yatkındı ve klişelere dayalı görüşlerini bastırma konusunda gençlerden daha fazla güçlük çekiyordu.

Ama işler orada bitmiyor.

Yaşlıların çeşitli bakımlardan sosyal ilişkilerde daha duyarsız olduklarını belirledik. Üstelik tüm bu sonuçlar, ön loblarında işlev bozukluğu çeken yaşlılarda görüldü.Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu - Ya land k a  nyarg  Art yor mu - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu? - Ya C5 9Fland C4 B1k C3 A7a C3 96nyarg C4 B1 Art C4 B1yor mu - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu?

Yaşlıların kendilerini kısıtlamaksıızın konuşmaları iki türlü yorumlanabilir. Bu tür ifadeler belki de bu şahısların gerçek kişiliklerini ortaya koymakta ve inançlarını artık bastıramaz noktaya geldiklerinde açığa çıkmakta. Bir başka deyişle, ön lobların sağlamakta olduğu doğru tavır ortadan kalkınca, öğrencimin dedesi, aslında yıllardır düşündüğü şeyleri açıkça söylüyor olabilir.

Ya da, kısıtlayıcı yeteneğimiz kişiliğimizi bastırmıyor; şekillendirmemize yardımcı oluyor.

Alaska/Anchorage’daki ilkokulumda bazı çocuklar, kas distrofisi olan ve kendisini koruyamayan bir oğlanın ceketinin içine kar atarlardı.

Tahminim o ki, bu çocuklar büyüdüklerinde, engelli çocuklara acı çektirmenin ahlaken tamamiyle yanlış olduğuna inanan yetişkinlere dönüştü. Ama eski ilkokul arkadaşlarımın, o erken dönemlerindeki ilkel davranışlarını kontrol altında tutabilmek için kısıtlama yeteneklerini kullandıklarını düşünüyorum.

Bu açıdan bakıldığında, engelleme becerisinin insanların gerçek düşüncelerinin ortaya çıkmasını durdurmadığı söylenebilir. Araştırmamız yaşlıların önyargıları bastırmada daha genç insanlardan daha büyük güçlük çektiklerini ortaya koyuyor.

Yeniden Atticus Finch’e dönecek olursak…

Yaşlandıkça sosyal hayat içindeki davranış biçimlerimizde gözlenen değişimler kaçınılmaz değil, ama yaygın. Daha az hoşgörülü ve daha önyargılı olmaya başladıklarını gözleyen kişiler, dostluklarını ve toplum içindeki yerlerini etkileyebileceği için bu durumdan epey rahatsızlık duyabilir.

YAZARbbc
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Yaşlandıkça Önyargı Artıyor mu?

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -